Jak wykorzystać szafkę pod zlewem?

Szafka pod zlewem kuchennym jest miejscem, które można wykorzystać sprytniej niż tylko do przechowywania detergentów czy kosza na śmieci. Oto pomysły na zagospodarowanie tego typu mebla, a także sposoby na zachowanie w nim nieskazitelnej czystości.

Spis treści:

  • Co najczęściej ukrywa szafka pod zlewem?
  • Szafka pod zlew z drzwiczkami - jak ją ulepszyć?
  • Samodzielny montaż szuflad w szafce pod zlewem - jak to zrobić?
  • Jak usprawnić segregowanie odpadków w szafce pod zlewem?
zlewzlewzlewzlew

Co najczęściej ukrywa szafka pod zlewem?

Szafka pod zlewem, o ile nie zadbamy o jej specjalne zagospodarowanie, jest najmniej reprezentacyjnym meblem kuchennym, ponieważ skrywa w swoim wnętrzu detergenty, kosze na różne rodzaje odpadków, a także spód zlewozmywaka kuchennego i elementy łączące go z instalacją wodną, na przykład syfon. Jego umiejscowienie – chociaż w wielu przypadkach konieczne – skutecznie uniemożliwia wykorzystanie szafki pod zlewem w praktyczny sposób. Nowoczesne meble kuchenne na wymiar kryją w swoich wnętrzach bardziej przyjazne rozwiązania konstrukcyjne, ale nawet jeśli nasza szafka pod zlewem ma najprostszą budowę, z pojedynczymi albo podwójnymi drzwiczkami, możemy jej wnętrze wyposażyć w udogodnienia, które pozwolą nam efektywnie wykorzystać dostępną w niej przestrzeń, a także w łatwy sposób zachować czystość i ład.

Wadą, a zarazem zaletą szafki pod zlewozmywakiem, jest jej newralgiczne umiejscowienie w kuchni, czyli w najbliższym sąsiedztwie dostępu do wody bieżącej. Wadą, ponieważ często wprost z odpływu zlewu, nie wycierając rąk, otwieramy drzwiczki mebla, żeby wyrzucić mokre odpadki do pojemnika na śmieci – to przyczynia się do powstawania mokrych plam i niejednokrotnie również zabrudzania powierzchni dna szafki.

Bezpośredni dostęp do wody jest też zaletą, ponieważ w łatwy sposób możemy zwilżyć ściereczkę lub gąbkę i przetrzeć wnętrze szafki. Jeśli dodatkowo będziemy mieć pod ręką dostęp do papierowych ręczników, zachowanie higieny w obrębie zlewozmywaka i szafki stanie się stosunkowo łatwe. Pomoże temu takie zorganizowanie wnętrza mebla, które umożliwi szybkie jego opróżnienie na czas sprzątania. Bo jeśli jest ono zastawione detergentami, których nie wyciągamy pojedynczo, pozostaną w nim miejsca zabrudzone trwale, co z kolei zwiększa ilość wad, jakie niesie za sobą usytuowanie szafki pod zlewem.

szafka pod umywalkąszafka pod umywalkąszafka pod umywalkąszafka pod umywalką

Szafka pod zlew z drzwiczkami – jak ją ulepszyć?

Największe możliwości efektywnego wykorzystania wnętrza szafki pod zlewozmywakiem daje system szuflad. Czy to znaczy, że w przypadku mebla o najprostszej konstrukcji, składającego się z niczym niepodzielonej przestrzeni pod zlewem stalowym, konglomeratowym lub ceramicznym stoimy na przegranej pozycji? Na szczęście nie, bo dzięki prostym do zastosowania udogodnieniom znacząco zwiększymy funkcjonalność kuchennego mebla.

Dużą zmianę zauważymy, jeśli między wewnętrznymi bokami szafki zamocujemy drążek rozporowy, który będzie spełniał podobną rolę jak jego większy (i bardziej dekoracyjny) odpowiednik w szafie lub garderobie. Zwróćmy uwagę, że szereg opakowań detergentów używanych podczas codziennych i gruntownych porządków ma budowę, umożliwiającą ich zawieszenie, a nie tylko postawienie. Dzięki temu że zamocujemy drążek rozporowy i zaczepimy o niego rączki spryskiwaczy i innych środków czyszczących, zyskamy więcej pustej przestrzeni na dnie szafki, co ułatwi nam jej dogłębne umycie. Drążek wykorzystamy również do zawieszenia tekstylnych ściereczek na co dzień wykorzystywanych na przykład do wycierania umytych naczyń, sztućców i garnków, a także szczotki do mycia butelek, zmiotki i szufelki.

Samodzielny montaż szuflad w szafce pod zlewem – jak to zrobić?

Dzięki temu że w naszym kuchennym meblu pojawią się szuflady, w zasięgu ręki będziemy mieli przedmioty, które wykorzystujemy często i do których swobodny dostęp powinien być ułatwiony. Są to między innymi:

- torebki foliowe lub przeznaczone do ponownego wykorzystania reklamówki na zakupy,
- zapas suchych, świeżych ściereczek tekstylnych,
- zapas papierowych ręczników kuchennych,
- gumowe rękawice do ochrony dłoni w czasie ręcznego zmywania naczyń i przygotowywania posiłków,
- zapas wkładów myjących (tabletek) do zmywarki do naczyń,
- świeże myjki, gąbki, zmywaki druciane i plastikowe,
- zapas worków na odpadki.

Jeśli gromadzimy w jednym miejscu w domu wszelkie akcesoria do czyszczenia, nie powinno zabraknąć również tych do zachowania pięknego wyglądu obuwia – szczotek, past, miękkich ściereczek.

Najprostszym sposobem na pozyskanie szuflad w szafce pod zlewozmywakiem jest zamocowanie w nich znanych z systemu zabudowy garderoby wysuwanych koszyków o szerokości dopasowanej do wielkości kuchennego mebla. Aby małe akcesoria nie powypadały między oczkami tego typu pojemnika, wystarczy wyłożyć jego dno materiałem tekstylnym lub przyciętą na wymiar cienką płachtą z tworzywa sztucznego.

koszkoszkoszkosz

Jak usprawnić segregowanie odpadków w szafce pod zlewem?

Jeśli w szafce pod zlewem niepodzielnie króluje kosz na śmieci gromadzący wszelkiego typu odpadki, pora na jego zdetronizowanie na korzyść większej ilości pojemników – będzie to zgodne z wymogiem dotyczącym konieczności segregowania tego, co wyrzucamy z naszego domu.

Wygodnym w użyciu akcesorium okaże się wysuwana, głęboka szuflada, w której umieścić będzie można ściśle obok siebie przynajmniej 3, a najlepiej 4 pojemniki, które gromadzić będą różne rodzaje odpadków. Rozwiązanie to będzie komfortowe w sytuacji, kiedy osoba stojąca przy zlewozmywaku jednocześnie myje warzywa i usuwa z nich nieprzydatne części, co może robić bezpośrednio nad wysuniętym, odpowiednim do tego celu, pojemnikiem. Wysuwana szuflada ma też wadę – jej obecność zmniejszy wolną przestrzeń dla pozostałych detergentów, które zwykle okupują dolną część szafki pod zlewem.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie ułatwi segregowanie śmieci i jednocześnie nie zajmie całej powierzchni dna szafki pod zlewem będzie umieszczenie w niej obrotowego kosza na odpadki, składającego się z czterech przylegających do siebie części – całość ma przekrój okrągły i przypomina duży, wielokolorowy kosz na śmieci.

Wspomniane wyżej haczyki zamocowane na wewnętrznej stronie drzwiczek mebla okażą się przydatne także i w tym celu, jakim jest gromadzenie odpadków. Jeśli zawiesimy na nich dwie reklamówki, w łatwy sposób będziemy mieć dostęp do miejsc składowania niepotrzebnego tworzywa sztucznego albo papieru i tektury. Ponieważ śmieci z tych materiałów są stosunkowo lekkie, nie obciążą zbytnio ani byłych worków na zakupy, ani samych zaczepów zamocowanych na drzwiczkach.

Data aktualizacji: 27.05.2024