Elegancka i modna łazienka – poradnik aranżacyjny

Podczas urządzania nowoczesnej łazienki zależy nam nie tylko na zwiększeniu jej funkcjonalności, ale również na uzyskaniu świeżego, modnego wyglądu. Aby gustownie wyposażyć łazienkę, a jednocześnie zachować praktyczną stronę tego pomieszczenia, warto przyjrzeć się sprawdzonym aranżacjom i wybrać odpowiedni styl dla siebie. Zobacz nasze zestawienie topowych aranżacji eleganckich łazienek.

Elegancka i modna łazienka

Łazienka w stylu minimalistycznym

Nowoczesne łazienki charakteryzuje surowy, sterylny wygląd. Proste kształty oraz maksymalnie ograniczona ilość dodatków i kolorów to sprawdzony sposób na modernistyczną aranżację pomieszczenia kąpielowego. W taki styl idealnie wkomponują się jasne i naturalne barwy, ale również zimne grafity czy biel. Minimalizm sprawdza się zarówno na małych powierzchniach, jak i w przestronnych łazienkach. Wybierając materiał, którym wyłożymy powierzchnie płaskie, najlepiej zwrócić uwagę na produkty o jednolitych kolorach i tej samej strukturze. Niezależnie jednak, jakimi płytkami planujemy wyłożyć ściany i podłogi, zawsze pasować będzie klasyczny biały zestaw mebli łazienkowych o prostych frontach pozbawionych dodatkowych uchwytów. Takie meble to wybór na długie lata.

Główne wyróżniki stylu minimalistycznego:

  • niewiele przedmiotów, ale wszystkie do siebie pasują;

  • kryte i zamykane meble łazienkowe, najlepiej bez uchwytów, sprawiające wrażenie paneli ściennych;

  • fronty mebli gładkie, najczęściej na wysoki połysk, w dowolnych, ale raczej jednolitych kolorach;

  • meble z licznymi szufladami i półkami ukrywające kosmetyki, ręczniki, drobne sprzęty elektroniczne i detergenty;

  • urządzenia sanitarne w nowoczesnych kształtach - obłych lub kanciastych;

  • na ścianach i podłodze bardzo duże płyty ceramiczne w jednym, maksymalnie dwóch kolorach, ściany wykończone mikrocementem, użycie gresu o optyce betony;

  • brak zdobień;

  • akcesoria stwarzające wrażenie stopionych z wnętrzem. 

Urządzanie łazienki w stylu vintage

Elegancka łazienka nie musi być uboga w dodatki i ozdoby. Stylowe meble retro gustownie wkomponowane w pomieszczenie mogą również stworzyć klimat luksusu. Decydując się na ten styl umeblowania, warto dobrać odpowiednią armaturę. Stylizowane baterie z charakterystycznymi kurkami czy wanna na nóżkach dopełnią stylistyki eleganckiego pokoju kąpielowego. Takie łazienki dobrze wyglądają w kolorach bieli, złota, beżu czy delikatnego, pudrowego różu. Jeśli wybierzemy białe meble, dobrym pomysłem jest wyłożenie podłogi ponadczasową szachownicą wykonaną z kafli lub z żywicy epoksydowej. Pamiętajmy, że w przypadku stylu vintage nietrudno o przesadę, starajmy się więc dobierać dodatki i wyposażenie z rozwagą – najlepszą praktyką jest wybranie gotowych zestawów meblowych i dopasowanych do nich dodatków, aby uniknąć wrażenia chaosu.

Elegancka łazienka

Główne wyróżniki stylu vintage:

  • stylizowane na stare meble łazienkowe - zarówno solidne, ciężkie, drewniane szafki, jak i delikatne toaletki, zawsze z bogatymi zdobieniami i oryginalnymi detalami;

  • armatura ze zdobieniami, nowoczesna, ale odwzorowująca ducha minionej epoki – wanna wolnostojąca na ozdobnych nóżkach, delikatna, opływowa umywalka;

  • bogato zdobione żyrandole wiszące lub dekoracyjne plafony;

  • dużo postarzanych dekoracji i bibelotów.

Urządzanie łazienki z naturalnych materiałów

Jeszcze do niedawna materiały takie jak drewno czy kamień kojarzyły się raczej ze stylem rustykalnym niż z luksusowymi aranżacjami. Obecnie jednak są to jedne z chętniej wykorzystywanych elementów w najmodniejszych projektach.

Drewno w łazience należy odpowiednio dobrać, tak aby było trwałe i zachowało piękny wygląd na długo. Kamienne czy betonowe płyty często wykorzystywane są jako wykończenie ścian – nadają im niepowtarzalny klimat, a zestawione np. z meblami na wysoki połysk tworzą niebanalne i modernistyczne wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest też urządzenie łazienki w stylu skandynawskim – w tym przypadku meble będą wykonane z naturalnego drewna, a ściany i podłogi wyłożone płytkami w neutralnych kolorach lub panelami winylowymi. Tutaj również warto zachować minimalizm i ograniczyć ilość dodatków, a odpowiednim dopełnieniem aranżacji będzie wprowadzenie do wnętrza łazienki naturalnych roślin. Dobrze urządzona łazienka w takim stylu będzie wyglądać równie reprezentacyjnie, co urządzona w marmurach.

Główne wyróżniki stylu ekologicznego:

  • czerpanie inspiracji z natury – dotyczy to zarówno wzorów, jak i wprowadzania jej elementów do wystroju;

  • ściany wykonane z naturalnych materiałów - drewna czy kamienia;

  • motywy roślinne i kwiatowe w postaci wzorów na płytkach, jak i żywych roślin użytych w aranżacji;

  • drewniane meble;

  • dominują biele, ciepłe szarości, beże, brązy i zieleń; 

  • w dodatkach królują drewniane lamele na ścianach, naturalne gąbki, kokosowe myjki, dywaniki z trzciny, wiklinowe koszyczki, akcesoria do mycia z drewna i kamienia, ceramika w kolorze piasku;

  • umywalka wykonana z naturalnych materiałów z drewna lub kamienia naturalnego;

  • energooszczędne urządzenia i żarówki.

Łazienka w stylu pop-art

Jeszcze do niedawna był kwintesencją kiczu, dziś wraca do łask i to w wielkim stylu. Pop-art to rozwiązanie dla odważnych i ceniących niebanalne rozwiązania osób, które nie boją się eksperymentów, jak w życiu, tak i w swoich wnętrzach.

Pop-art stylistycznie nawiązuje do szalonych lat 60. i 70. XX wieku. Chcąc urządzić łazienkę w tym stylu postawmy na mocne kolory i wyraziste motywy. Liczy się nieoczywisty wybór, zabawa formą i konwencją oraz dystans i poczucie humoru. Swobodnie łączmy więc kontrasty i w zależności od własnych upodobań wybierzmy białe kafle, które będą dobrym tłem dla zdecydowanych dodatków lub kolorowe płytki czy panele ze strukturą 3D i białe sanitariaty. Obowiązkowo we wnętrzu muszą pojawić się też dodatki typu wielkoformatowa grafika czy plakat z Marilyn Monroe, Andym Warholem czy puszką Coca-Coli. 

Główne wyróżniki stylu pop-art:

  • odważne łączenie kolorów, deseni i geometrycznych motywów;

  • dominujące kolory to biel, czerwień, pomarańcz, fiolet, róż, żółty, zieleń i błękit;

  • proste szafki łazienkowe z frontami o wysokim połysku bez żłobień i rzeźbiarskich dekoracji;

  • wykorzystywanie ceramiki, plastiku, pleksi, ceraty czy linoleum;

  • dodatki w postaci rysunków, plakatów, zdjęć.