Glebogryzarka, kultywator czy wetrykulator – które urządzenia sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Zachwycający trawnik to marzenie każdej osoby posiadającej skrawek własnej ziemi przy domu. Aby jednak murawa na naszym podwórka była soczyście zielona, bujna i piękna, należy odpowiednio przygotować się do założenia trawnika i jego późniejszej pielęgnacji. W tym pomogą nam urządzenia, takie jak glebogryzarka, kultywator i wertykulator – czym się od siebie różnią i do czego służą?

Glebogryzarka – pierwszy punkt zakładania trawnika

Glebogryzarka pozwala na wyjątkowo sprawne i skuteczne spulchnienie i napowietrzenie gleby. Urządzenie mechaniczne o wiele łatwiej wzruszy mocno zbitą ziemię, jednocześnie ją wyrównując. Dzięki tej czynności gleba dostanie nie tylko więcej powietrza, ale też będzie łatwiej przyjmowała wodę, co jest niezbędne do uprawiania roślin – również trawników. Dodatkowo glebogryzarka sprawdza się też przy pozbywaniu się z podłoża chwastów, ponieważ poprzez spulchnianie gleby, wyrywa niechciane rośliny, pozostawiając ziemię gotową do dalszej pracy. Działanie glebogryzarek jest bardzo proste – posiadaj

Glebogryzarka, kultywator czy wetrykulator – które urządzenia sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Kultywator – maszyna do zadań specjalnych

Kultywator, znany też jako aerator uprawowy, posiada o wiele większe możliwości, niż glebogryzarka, choć zasadniczo cel używania obu sprzętów jest taki sam. Dzięki swojej ogromnej mocy stosuje się go nie tylko w ogrodnictwie, ale również, a może nawet przede wszystkim, w rolnictwie. Świetnie sprawdza się na bardzo dużych przestrzeniach, dlatego też rzadko używa się go w przydomowym ogródkach – raczej stosuje się go do zadań na większą skalę. Działanie kultywatora również opiera się na zębach, jednak w przeciwieństwie do glebogryzarki są to elementy nie obracające się, a jedynie wbijające się w glebę i wzruszające ją.

Zobacz także: 10 narzędzi niezbędnych w ogródku

Czy wiesz, że…?

Mimo o wiele większych możliwości kultywatora, to właśnie glebogryzarki pozostawiają glebę idealnie przygotowaną do zasiewu. Ziemia po użyciu kultywatora posiada bowiem grudki, które nie powstają w przypadku korzystania z glebogryzarki.

Glebogryzarka, kultywator czy wetrykulator – które urządzenia sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Przeczytaj też: Co to jest aerator i jakie są korzyści jego używania?

Wertykulator – najlepszy w pielęgnacji trawników

Podobnie jak poprzednie sprzęty wertykulator ma za zadanie napowietrzyć glebę. Jednak stosuje się go już na istniejących trawnikach. Noże tego urządzenia są pionowe i ich rolą jest nacinanie darni, podnoszenie obumarłej części trawnika, pozbywanie się mchu i rozluźnienie ziemi. Po takim zabiegu woda łatwiej dociera do korzeni, a te mają lepsze warunki do rozrostu. Można więc powiedzieć, że dzięki wertykulatorowi pobudzamy wzrost murawy. Taki zabieg napowietrzania trawnika powinnyśmy przeprowadzać dwukrotnie w ciągu roku – na jesień i wiosnę – kiedy trawa jest przystrzyżona, a ziemia lekko wilgotna.

Więcej o zakładaniu trawnika dowiemy się z tego artykułu – sprawdźmy, jak zrobić to krok po kroku i cieszyć się pięknym i zielonym dywanem przed naszym domem.