Produkty

Glebogryzarka, kultywator czy wetrykulator – które urządzenia sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Glebogryzarka, kultywator czy wetrykulator – które urządzenia sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Zachwycający trawnik to marzenie każdej osoby posiadającej skrawek własnej ziemi przy domu. Aby jednak murawa na naszym podwórka była soczyście zielona, bujna i piękna, należy odpowiednio przygotować się do założenia trawnika i jego późniejszej pielęgnacji. W tym pomogą nam urządzenia, takie jak glebogryzarka, kultywator i wertykulator – czym się od siebie różnią i do czego służą?

Glebogryzarka – pierwszy punkt zakładania trawnika

glebogryzarkaGlebogryzarka pozwala na wyjątkowo sprawne i skuteczne spulchnienie i napowietrzenie gleby. Urządzenie mechaniczne o wiele łatwiej wzruszy mocno zbitą ziemię, jednocześnie ją wyrównując. Dzięki tej czynności gleba dostanie nie tylko więcej powietrza, ale też będzie łatwiej przyjmowała wodę, co jest niezbędne do uprawiania roślin – również trawników. Dodatkowo glebogryzarka sprawdza się też przy pozbywaniu się z podłoża chwastów, ponieważ poprzez spulchnianie gleby, wyrywa niechciane rośliny, pozostawiając ziemię gotową do dalszej pracy. Działanie glebogryzarek jest bardzo proste – posiadają one noże umieszczone na obracających się tarczach – wbijają się w ziemię unosząc ją i przewracając.

Kultywator – maszyna do zadań specjalnych

kultywatorKultywator, znany też jako aerator uprawowy, posiada o wiele większe możliwości, niż glebogryzarka, choć zasadniczo cel używania obu sprzętów jest taki sam. Dzięki swojej ogromnej mocy stosuje się go nie tylko w ogrodnictwie, ale również, a może nawet przede wszystkim, w rolnictwie. Świetnie sprawdza się na bardzo dużych przestrzeniach, dlatego też rzadko używa się go w przydomowym ogródkach – raczej stosuje się go do zadań na większą skalę. Działanie kultywatora również opiera się na zębach, jednak w przeciwieństwie do glebogryzarki są to elementy nie obracające się, a jedynie wbijające się w glebę i wzruszające ją.

Czy wiesz, że…?

Mimo o wiele większych możliwości kultywatora, to właśnie glebogryzarki pozostawiają glebę idealnie przygotowaną do zasiewu. Ziemia po użyciu kultywatora posiada bowiem grudki, które nie powstają w przypadku korzystania z glebogryzarki.

 Glebogryzarka spalinowa Performance Power B&S 750 Wertykulator – najlepszy w pielęgnacji trawników

Podobnie jak poprzednie sprzęty wertykulator ma za zadanie napowietrzyć glebę. Jednak stosuje się go już na istniejących trawnikach. Noże tego urządzenia są pionowe i ich rolą jest nacinanie darni, podnoszenie obumarłej części trawnika, pozbywanie się mchu i rozluźnienie ziemi. Po takim zabiegu woda łatwiej dociera do korzeni, a te mają lepsze warunki do rozrostu. Można więc powiedzieć, że dzięki wertykulatorowi pobudzamy wzrost murawy. Taki zabieg napowietrzania trawnika powinnyśmy przeprowadzać dwukrotnie w ciągu roku – na jesień i wiosnę – kiedy trawa jest przystrzyżona, a ziemia lekko wilgotna.

Więcej o zakładaniu trawnika dowiemy się z tego artykułu – sprawdźmy, jak zrobić to krok po kroku i cieszyć się pięknym i zielonym dywanem przed naszym domem.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Czym zastąpić szpadel?

Czym zastąpić szpadel?
Szpadel do niedawna wydawał się niezastąpionym narzędziem, jednak obecnie mamy urządzenia, które świetnie go zastąpią i sprawią, że praca będzie znacz...
Czytaj więcej

Dlaczego warto zainwestować w glebogryzarkę?

Dlaczego warto zainwestować w glebogryzarkę?
Tętniący życiem i cieszący oczy feerią różnorodnych barw ogród to marzenie wielu z nas. Niestety nie wszyscy posiadają podstawową wiedzę pozwalającą n...
Czytaj więcej

Glebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni model

Glebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni model
Jeśli nie chcemy tracić czasu na pracochłonne przekopywanie trawników, warto zainwestować w glebogryzarkę. Maszyna ta ułatwi nam wszelkie ogródkowe pr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Glebogryzarka, kultywator czy wetrykulator – które urządzenia sprawdzą się w Twoim ogrodzie?