icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Funkcjonalna kuchnia – podział na strefy

Podział kuchni na strefy to taki rodzaj aranżacji przestrzeni, który czyni ją bardziej funkcjonalną. Dzięki przeorganizowaniu kuchni bądź wprowadzeniu drobnych poprawek, czynności będziemy wykonywać szybciej, a nasze ruchy pełną płynniejsze. W jaki sposób prawidłowo wydziela się strefy w tym właśnie wnętrzu?

Plan kuchni – jak go ustalić?

Podział kuchni na strefy w dużej mierze zależny jest od tego, jaki kształt ma pomieszczenie. Przed przystąpieniem do przestawiania mebli i sprzętów musimy więc wyznaczyć plan kuchni. Możemy mieć do czynienia z następującymi układami:

  • jednorzędowym, czyli najprostszym z układów. Wymiennie nazywa się go klasycznym. Tu meble kuchenne oraz sprzęt AGD ułożone są w jednej linii, ponieważ pomieszczenie jest duże i pozwala na szeroki rozstaw. Niestety nie sprzyja to funkcjonalności. Dotarcie z jednej do drugiej strefy zabiera sporo czasu, a trzymanie w ręce brudnych naczyń i akcesoriów do gotowania przyczynia się do powstawania dodatkowych zabrudzeń i przedłużenia czasu poświęcanego na sprzątanie,

  • dwurzędowym, który występuje w nieco krótszych, ale wciąż dość dużych kuchniach. Korzyścią tego planu jest znaczne skrócenie odległości stref, dzięki czemu wyjmowanie i chowanie naczyń jest szybsze, a ruchy rzeczywiście mogą być płynne,

  • przypominającym literę „L”, gdzie główna linia mebli zakrzywia się i zachodzi na prostopadłą ścianę. To rozwiązanie często stosowane w małych przestrzeniach i ma pozytywny wpływ na funkcjonalność kuchni. Przemieszczanie się między strefami zajmuje jeszcze mniej czasu niż w układzie dwurzędowym – nie wymaga odwracania się,

  • przypominającym literę „U”, równie korzystnym co poprzedni, odpowiadający literze „L”. Sprawdza się w większych kuchniach, gdzie można pozwolić sobie na zagospodarowanie aż trzech ścian. Bliskość stref maksymalnie skraca czas wykonywania prac w kuchni, a co za tym idzie – ułatwia je.
blat kuchennyblat kuchennyblat kuchennyblat kuchenny

 

Czy wiesz, że…

Jeśli kuchnia jest na tyle duża, że pozwala na ustawienie mebli także na czwartej ścianie, korzystny do zastosowania jest układ G. Ponadto w pomieszczeniach połączonych z salonem bądź jadalnią element przejściowy może stanowić wyspa kuchenna – to także rozwiązanie przysługujące się funkcjonalności. Wyspę warto uwzględnić już podczas projektowania kuchni.

Strefy kuchenne – charakterystyka

Podczas organizowania przestrzeni i urządzania kuchni powinniśmy wydzielić w niej 5 wyraźnych i funkcjonalnych stref. Służą kolejno:

  • Przechowywaniu żywności. Tu znajdują się zapasy produktów różnego rodzaju: świeżych, suchych, w puszkach, mrożonych. W strefie występują spiżarka, lodówka, zamrażarka, chłodziarka i tym podobne meble kuchenne oraz sprzęty do przechowywania żywności.

  • Przechowywaniu wyposażenia kuchennego. W skład strefy wchodzą przede wszystkim obszerne meble stojące – w nich schowamy garnki i patelnie, ale także wiszące – to miejsce na naczynia i akcesoria pierwszej potrzeby.

  • Zmywaniu naczyń i czyszczeniu kuchni. Tu pojawia się zlewozmywak, ale także szafka z detergentami, pojemnik ze ściereczkami, kosz na śmieci. Jeśli posiadamy zmywarkę i suszarkę, to miejsce idealne dla nich.
Zlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Galvani 1-komorowy z ociekaczem białyZlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Galvani 1-komorowy z ociekaczem białyZlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Galvani 1-komorowy z ociekaczem białyZlewozmywak granitowy Cooke&Lewis Galvani 1-komorowy z ociekaczem biały
  • Wstępnemu przygotowywaniu posiłków. Pierwszoplanową rolę odgrywa tu blat kuchenny, na którym kroimy i obrabiamy produkty spożywcze. Ta strefa powinna stanowić centrum, ponieważ jest najważniejsza. Przejście z niej do innych stref musi zajmować w miarę możliwości tyle samo czasu. Ważne również, by w strefie pojawiły się kontakty elektryczne i dodatkowe światło – możemy zamontować wygodne oświetlenie podszafkowe.

  • Właściwemu przygotowywaniu posiłków. W ostatniej, lecz nie najmniej ważnej strefie kuchennej następuje proces obróbki produktów spożywczych – gotowanie, smażenie, duszenie, pieczenie. Tu umieszcza się kuchenkę czy mikrofalówkę. Wybrane elementy, np. piekarnik, można zabudować – to pozwoli zachować spójność aranżacyjną. W szafkach występujących w tej części kuchni trzyma się najczęściej używane garnki i formy do pieczenia.

Do osiągnięcia efektu w postaci dobrze wyposażonej i funkcjonalnej kuchni nie potrzebujemy dużych powierzchni oraz radykalnych zmian. Wystarczy umiejętne wprowadzenie podziału na strefy oraz kilka drobnych poprawek w aranżacji kuchni. W efekcie czas spędzany na codziennym gotowaniu będzie nie tylko maksymalnie skrócony, ale również przyjemny.