Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Trójka dzieci, 11 metrów i nieskończona ilość pasji oraz zainteresowań – jak to wszystko połączyć, by powstała funkcjonalna, a zarazem atrakcyjna aranżacja pokoju dziecięcego? Z tym wyzwaniem zmierzy się Dorota Szelągowska, która w ramach kolejnej metamorfozy, odmieni pokój najmłodszych domowników.

Przejdź do następnych akapitów:

Mix gustów i dziecięcych marzeń
Metamorfoza pokoju dziecięcego zaczyna się od porządków
Dobre wejście, czyli jak wybrać odpowiednie drzwi do pomieszczeń?
Nowy pokój dziecięcy – aranżacje i projekty pora wcielić w życie
Tablica w ramie DIY
Funkcjonalny pokój dziecięcy i odnowiona łazienka
Podsumowanie

Mix gustów i dziecięcych marzeń
Azylem Iwony, Adriana oraz ich trójki dzieci, jest niespełna 50-metrowe mieszkanie w bloku. Mieści się w nim ładnie urządzony salon, połączony z kuchnią (inspirowany metamorfozami Doroty), łazienka oraz pokój dziecięcy. Wraz z powiększaniem się rodziny, lokal zaczął maleć i stawać się za ciasny. Jedną z bolączek domowników jest bardzo duża łazienka. Pomieszczenie wymaga odświeżenia i urządzenia. Dodatkowo rodzina planuje zmniejszyć ją, by wygospodarować więcej miejsca w pokoju dziecięcym.

Pomieszczenie, w którym na co dzień przebywają dzieci, jest największym problemem aranżacyjnym dla Iwony i Adriana. Zdecydowanie wymaga ono zmian. W obecnej konfiguracji jest nieco za małe jak na trójkę młodych domowników – rodzice widzą potrzebę powiększenia przestrzeni. Dodatkowo pomieszczenie tonie w zabawkach. Stało się tak między innymi dlatego, że w pokoju brakuje miejsca do ich przechowywania. W efekcie tego gry, misie oraz pozostałe zabawki są położone na wierzchu.

pokoj-dzieciecypokoj-dzieciecypokoj-dzieciecypokoj-dzieciecy

Pokój dziecięcy skąpany jest w różnych barwach. Te zmieniały się wraz z pojawianiem się kolejnych pociech w rodzinie. Aktualnie ściany pomalowane są na różowy i zielony kolor, a jedną z powierzchni zdobi fototapeta, przedstawiająca morskie stworzenia.

Rodzice bardzo chcą, by ich pociechy były w domu szczęśliwie i spełniały się tu ich marzenia. Jednak nie mają pomysłu jak urządzić pokój dziecięcy dla całej trójki. Stąd ich prośba o pomoc do Doroty Szelągowskiej, by zamieniła ten chaos w piękną przestrzeń i stworzyła młodym domownikom raj, na jaki zasługują.

Dorota odwiedziła rodzinę wraz z Darkiem Stolarzem. Mimo że niczym magnes jej projektancki wzrok przykuła ogromna łazienka bez miejsca do przechowywania, zadecydowała, że spod jej ręki wyjdzie nowa aranżacja pokoju dziecięcego.

urzadzanie-lazienkiurzadzanie-lazienkiurzadzanie-lazienkiurzadzanie-lazienki

Co się zmieni?

W pokoju stanie piętrowe łóżko.
Ubrania i zabawki pomieści duża szafa, wykonana przez Darka Stolarza. Mebel podzieli pokój, a tuż za nim stanie łóżeczko najmłodszego z rodzeństwa. Przestrzeń ta zostanie podkreślona kolorem.
Pod oknem Dorota ustawi kwadratowe szafki z miejscem na pojemniki.
W pokoju stanie także rozwojowe biurko z dwoma krzesłami. W ten sposób zarówno Alan, jak i Iga (starsze rodzeństwo) będą mieli gdzie odrabiać lekcje czy rysować. Nad meblem zawisną dwie tablice.
Przy drzwiach pojawią się półki na książki i mniejsze zabawki.
Całe pomieszczenie pokryje szara wykładzina, którą zakończą proste listwy przypodłogowe. Podobnym kolorem pokryte zostaną ściany
Generalną metamorfozę przejdzie pokój dziecięcy. Aranżacje, którymi inspirowała się Dorota, zdecydowanie odbiegają od aktualnego wyglądu pomieszczenia. Jednak to niejedyne zmiany w domu bohaterów. Dodatkowo projektantka zajmie się łazienką. Sprawi by bez remontu, pomieszczenie stało się praktyczne i lepiej zagospodarowane. Będzie to prezent dla rodziny i niespodzianka podczas finału metamorfozy.

W mieszkaniu zmienią się także drzwi. Te obecne zahaczają o siebie. By uniknąć kolejnych kolizji, problem ten zostanie wyeliminowany w ramach metamorfozy. Drzwi do łazienki będą się otwierały na zewnątrz, z kolei te do pokoju dziecięcego, do wewnątrz.

metamorfoza-3metamorfoza-3metamorfoza-3metamorfoza-3

Metamorfoza pokoju dziecięcego zaczyna się od porządków
Przed metamorfozą pokój dzieci musi zostać całkowicie opróżniony, a jest co zbierać. Zabawki to nie wszystko – z pokoju muszą także zniknąć łóżka oraz szafki. Podczas tej metamorfozy nie będzie „demolki”, mimo że Iwona i Adrian planowali powiększyć pomieszczenie kosztem łazienki.

jak-urzadzic-pokoj-dzieciecyjak-urzadzic-pokoj-dzieciecyjak-urzadzic-pokoj-dzieciecyjak-urzadzic-pokoj-dzieciecy

Nawet bez burzenia ścian, uprzątnięcie pokoju i przygotowanie go do dalszej metamorfozy, pochłonęło sporo czasu. Ekipa Doroty ściągnęła fototapetę z morskimi zwierzętami. Uzupełniła ubytki na ścianach i odpowiednio przygotowała powierzchnię do malowania. W niepamięć odszedł zielony i różowy kolor farby. Jeśli także musisz ukryć intensywne kolory na ścianie, użyj nie białej, a szarej emulsji lub pomieszaj podkłady. Ten zabieg jest koniecznością, jeśli w ciemnym pomieszczeniu chcesz stworzyć jasną przestrzeń.

Jak zmienił się wygląd ścian? Podstawą do metamorfozy stał się szary kolor. Dzięki niemu jeszcze pusta 11-metrowa przestrzeń optycznie się powiększyła. Kolor pojawił się jedynie w miejscu, w którym stanie łóżeczko najmłodszego domownika. Tę przestrzeń Dorota pomalowała na niebiesko. Sufit pozostał biały.

Dobre wejście, czyli jak wybrać odpowiednie drzwi do pomieszczeń?
Kolidujące ze sobą drzwi to jeden z problemów, które Dorota zauważyła w mieszkaniu bohaterów. W ramach metamorfozy postanowiła je zmienić. Na poszukiwania odpowiednich drzwi wybrała się do sklepu budowlanego. Tam, wybór jest naprawdę szeroki. Czym się kierować, by kupić odpowiednie drzwi?

Zacznij od koloru. Najlepiej by drzwi były białe. Dlaczego? Ten klasyczny kolor dopasuje się do każdego wystroju mieszkania. Nawet gdy po jakimś czasie zmienisz aranżację, białe drzwi wciąż będą pasować. Jeśli zdecydujesz się na drzwi drewniane, ich kolor dopasuj do barwy podłogi lub okien.

Dobrym rozwiązaniem są przepierzenia w drzwiach. Pozwolą Ci one na rozjaśnienie przedpokoju, światłem przedostającym się z pokojów.

wskazowka-1wskazowka-1wskazowka-1wskazowka-1

Nowy pokój dziecięcy – aranżacje i projekty pora wcielić w życie
Główna metamorfoza dotyczy pokoju dziecięcego, ale zmiany pojawią się też w łazience, dlatego prace na budowie przebiegają równolegle. Gdy ekipa Doroty przemalowuje przestrzeń młodych domowników, Marika zajmuje się zmianami w drugim pomieszczeniu. Jak kolejno postępowały prace w strefie dziecięcej?

Po odpowiednim zabarwieniu ścian w pokoju pojawiła się nowa podłoga – szara wykładzina podłogowa. Układając ją, zapewnij sobie kilka rąk do pomocy – do położenia wykładziny potrzeba minimum trzech silnych osób. Jeśli jest ciepło i sucho, możesz wymierzyć pokój, a następnie rozłożyć wykładzinę przed domem i dokładnie ją wyciąć, zostawiając dwucentymetrowy zapas. W ten sposób łatwiej będzie ci dopasować i przyciąć wykładzinę w mieszkaniu.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla dziecka, przede wszystkim postaw duży nacisk na przechowywanie. W pomieszczeniu gromadzi się naprawdę sporo gier, książek, zabawek i pluszaków. W nowej aranżacji pokoju pociech Iwony i Adriana, poza pojemną szafą i kwadratowym regałem, Dorota zaplanowała także funkcjonalne półki na książki, które z łatwością wykonasz samodzielnie. Jak je zrobić?

maly-regal-bialymaly-regal-bialymaly-regal-bialymaly-regal-bialy

Przygotuj cztery deski odpowiedniej długości – dwie krótkie na boki, dłuższą na podstawę półki oraz największą na „plecy” mebla. Do połączenia wszystkich elementów użyj wkrętów (pamiętaj, by w pierwszej kolejności nawiercić drewno). W celu wygładzenia powierzchni zastosuj odpowiednią szpachlę. Do tak stworzonej półki dodaj z przodu dwie cienkie listewki. Zamocuj je, używając kleju i gwoździ. Półka jest już praktycznie gotowa. Pozostało jej wykończenie.

Drewno możesz pozostawić surowe, zaolejować je lub pomalować dowolną farbą (na przykład białą, jak przewiduje to projekt Doroty). Na tak przygotowanych półkach doskonale prezentują się dziecięce książki, ale mebel sprawdzi się także do wyeksponowania talerzy.

Nim półki zawisną w pokoju dziecięcym, nastąpi w nim jeszcze kilka zmian. Po pomalowaniu ścian i położeniu wykładziny, w pomieszczeniu pojawiły się nowe framugi i kredowo – białe drzwi Toreno. Później przestrzeń wypełniły meble. W pokoju stanęła m.in. ogromna szafa zbudowana przez Darka Stolarza oraz pozostałe meble. Ekipa remontowa zawiesiła także dekoracje.

biale-drzwi-pelnebiale-drzwi-pelnebiale-drzwi-pelnebiale-drzwi-pelne

Jednym z elementów wystroju pomieszczenia są ramki i grafiki. W sklepach budowlanych znajdziesz szeroki wybór pięknych i różnorodnych ramek na prywatne zdjęcia czy obrazy. Jeśli nie wiesz co w nie włożyć, skorzystaj z gotowych dekoracji. Wśród sklepowego asortymentu do wyboru masz zarówno grafiki, jak i obrazy, zawarte w ramach o ciekawych kształtach. Wzorów jest na tyle dużo, że wpasują się w każdy projekt, nawet ten dedykowany dzieciom.

Czym się kierować, dekorując pokój dziecka? Dodatki nie powinny być mocne. Przestrzeń szybko wypełnią zabawki, które będą wiodły prym. Dobrze by pokój był dla nich tłem.

Po udekorowaniu pomieszczenia i poukładaniu wszystkich dziecięcych rzeczy Dorota może pokazać bohaterom nową aranżację ich mieszkania. Nim to nastąpi, Iwona i Adrian wykonają jeszcze jeden element wystroju – tablice nad biurko dzieci.

Tablica w ramie DIY
Gdy planujesz, jak urządzić pokój dla dziecka, pomyśl o miejscu, w którym będzie ono mogło gromadzić i wieszać ulubione rzeczy. W tym celu świetnie sprawdzają się tablice korkowe, umiejscowione nad biurkiem. Z jednej strony jest to miejsce na wyeksponowanie sentymentalnych pamiątek, z drugiej pomoc w zachowaniu porządku.

tablica-diytablica-diytablica-diytablica-diy

By tablice nie wyglądały „smutno”, w prosty sposób możesz nadać im wyjątkowego charakteru i urozmaicić je. Jak wykonać samodzielnie tablice korkowe do pokoju dziecięcego?

Krok 1

Przygotuj potrzebne materiały. Do stworzenia spersonalizowanej tablicy potrzebujesz korka, dużej ramki oraz wstążek. Do mocowania poszczególnych elementów przyda Ci się taker.

Krok 2

Korek przymocuj do pleców ramki. Następnie dodaj kolorowe wstążki (możesz je również przytwierdzić takerem). Dobrze, by przecinały się w kilku miejscach. 

Krok 3

Do tablicy dodaj ramę, która nada jej ostateczny kształt. Przygotuj też drewniane klamerki oraz pinezki do mocowania kartek. I gotowe – tablica korkowa jest już zrobiona.

Przedstawiona instrukcja ilustruje tylko jeden z wariantów wykonania takiej tablicy. Jeśli masz w domu młodego fana piłki nożnej, stwórz mu ramkę przypominającą boisko. W tym celu do korka przymocuj sztuczną trawę. I w zasadzie nie potrzeba nic więcej – ten patent jest naprawdę banalnie prosty.

Funkcjonalny pokój dziecięcy i odnowiona łazienka
Zmiana aranżacji w pokoju dziecięcym zajęła Dorocie trzy dni. Przestrzeń zdecydowanie się uspokoiła i znalazło się w niej miejsca dla każdego z trójki młodych domowników. Jednym słowem – cel projektu został osiągnięty. Jak dokładnie wygląda pomieszczenie po metamorfozie?

aranzacja-pokoju-dzieciecegoaranzacja-pokoju-dzieciecegoaranzacja-pokoju-dzieciecegoaranzacja-pokoju-dzieciecego

Ściany pokryte różem, zielenią i fototapetą z podwodnymi stworzeniami zastąpiła biel i szarość. Fragment muru, przy którym stoi łóżeczko najmłodszego dziecka, Dorota pomalowała na niebiesko. Nad meblem zawisnął piękny statek, własnoręcznie wykonany przez Darka Stolarza. W oknach pojawiły się białe, drewniane żaluzje. Na parapecie stanęła niebieska, ledowa lampka nocna w kształcie królika. Dodatkowy kolor wprowadzają do wnętrza musztardowe zasłony.

lampka-nocna-kroliklampka-nocna-kroliklampka-nocna-kroliklampka-nocna-krolik

Na podłodze pojawiła się miękka wykładzina. Przestrzeń wypełniają białe meble, których ustawienie wpłynęło na optyczną zmianę kształtu pomieszczenia. Mimo że pokój jest niewielki, zostało w nim całkiem dużo miejsca na zabawę – i to bez zmniejszania łazienki. 

Po metamorfozie w pokoju dziecięcym nie brakuje też miejsca do przechowywania. Wszystkie ubrania i zabawki zmieszczą się w ogromnej szafie, zbudowanej przez stolarza oraz w pawlaczu nad drzwiami. Dodatkowo pod oknem stanął regał, wypełniony białymi pudełkami. Pluszaki znalazły swoje miejsce w torbach.

pokoj-dzieciecy-aranzacjepokoj-dzieciecy-aranzacjepokoj-dzieciecy-aranzacjepokoj-dzieciecy-aranzacje

Tablice, które wykonali bohaterowie razem z Dorotą, zostały powieszone nad biurkiem zrobionym przez Darka Stolarza. Wypełniły je pinezki, rysunki oraz naklejki z postaciami z bajek. Na biurku stanęły dwie białe lampki. Tuż przy drzwiach pojawiły się trzy półki DIY. Z tej umieszczonej najniżej już niebawem będzie mógł skorzystać najmłodszy z domowników.

Dla starszego rodzeństwa Dorota zaplanowała piętrowe łóżko. Podział kto śpi na górze, a kto na dole, wyznacza kolorystyka dodatków oraz obrazki. W przestrzeni dla dziewczynki pojawiły się grafiki z motywem jednorożca na białym i czarnym tle. Dorota wybrała aż pięć różnych obrazów, z tym fantastycznym stworzeniem. Z kolei strefę dla chłopca wyznaczają grafiki z Disneyowskim motywem – pojawiła się Myszka Miki oraz samochody.

zdj-produktowe-4zdj-produktowe-4zdj-produktowe-4zdj-produktowe-4

Poza metamorfozą w pokoju dziecięcym delikatnemu liftingowi poddana została łazienka bohaterów. Do tej pory nie była w pełni wykorzystana i panował w niej miszmasz. Po zmianach wnętrze stało się bardzo eleganckie i mniej dziecinne.

Zasłona prysznicowa imituje klasyczny materiał wieszany na oknie. Pojawiła się szafka ze zlewem oraz szafki lustrzane optycznie powiększające metraż. Do pomieszczenia prowadzą nowe drzwi z delikatnymi szprosami wypełnionymi szybkami. Wymienione zostały rdzewiejące półeczki pod prysznicem oraz deska toaletowa. Pojawiły się też małe grafiki.

aranzacja-lazienkiaranzacja-lazienkiaranzacja-lazienkiaranzacja-lazienki

Czy rodzinie spodobała się ta metamorfoza? Pierwszym pomieszczeniem, które zobaczyli Iwona i Adrian, była łazienka. Niespodziewana zmiana pozytywnie ich zaskoczyła. Następnie para weszła do poddanego metamorfozie pokoju dziecięcego, który ich zauroczył. Do gustu przypadł im zarówno wystrój, kolorystyka, jak i wybrane przez projektantkę dodatki. Następnie do pokoju weszli najmłodsi domownicy – im także spodobały się wyremontowane pomieszczenia.

Podsumowanie
Jak urządzić pokój dziecięcy? Przedsięwzięcie to jest niemałym wyzwaniem. Głównie dlatego, że wraz ze wzrostem dzieci, zmieniają się ich gusta i upodobania. By oszczędzić sobie remontu co dwa lub trzy lata, pomyśl o stworzeniu przestrzeni, która na długo wpasuje się w gust Twojej pociechy.

Zainspiruj się projektem Doroty i tak jak ona postaw na ograniczoną ilość kolorów, w tym bazowy szary lub biały. Barwy w pokoju bohaterów pojawiły się zaledwie na niewielkim fragmencie ściany oraz na zasłonach. Dodatki, oświetlenie, zabawki i książki to elementy, które również wprowadzają różną kolorystykę do pomieszczenia.

Stosując jasne barwy i niewielką liczbę kolorów stworzysz w pokoju dziecięcym bazową strefę, aktualną przez wiele lat. Wypełnij ją dodatkami, związanymi z aktualnymi upodobaniami swojej pociechy. A gdy te się zmienią, nie musisz robić dużego remontu. Wystarczy, że pozmieniasz dekoracje, a przestrzeń znów stanie się dopasowana do gustu małego domownika.

jak-urzadzic-pokoj-dla-dzieckajak-urzadzic-pokoj-dla-dzieckajak-urzadzic-pokoj-dla-dzieckajak-urzadzic-pokoj-dla-dziecka

Ważną częścią pokoju dziecięcego jest miejsce do przechowywania. Planując wystrój pomieszczenia, zadbaj o przestrzeń, w której zmieścisz nie tylko ubrania, ale także zabawki i gry. Dobrym pomysłem jest regał z pudełkowymi szufladami, które idealnie nadają się do przechowywania klocków czy przyborów papierniczych. Niewielka szafka z półkami ma jeszcze jedną zaletę – jej wysokość sprawia, że schowanie rzeczy są łatwo dostępne dla dzieci.

Dobrym patentem w przypadku pokoju dziecięcego, który Dorota zastosowała w tym projekcie, jest umieszczenie niewielkich półek, na których wyeksponujesz książki dla małego czytelnika. Takie małe witrynki znajdziesz w sklepie lub bez trudu zrobisz je samodzielnie.

Data publikacji: 08.08.2019