Kiedy warto zainwestować w grzejniki elektryczne?

Grzejniki elektryczne zwykło się nazywać drogim i niespecjalnie korzystnym źródłem ogrzewania domu. Jak się jednak okazuje, niekiedy potrafią wręcz idealnie spełniać swoje funkcje. Kto i w jakiej sytuacji powinien pomyśleć o zainstalowaniu grzejnika elektrycznego w swoim domu?

Grzejniki elektryczne to dobry pomysł wówczas, gdy:

- inwestycja w kotłownię i grzejniki wydaje się zbyt kosztowna;

- nasza obecna instalacja ogrzewania centralnego nie wystarcza do tego, by uzyskać wymarzony efekt cieplny.

Kiedy warto zainwestować w grzejniki elektryczne?

Zalety podłączenia grzejników elektrycznych:

1. Łatwy i szybki montaż – aby wypełnić swój dom grzejnikami elektrycznymi wcale nie potrzeba dużo czasu. Co więcej, ten typ ogrzewania wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem szczególnie w tych domkach (np. rekreacyjnych), gdzie z ogrzewania korzystamy tylko sporadycznie w ciągu roku.

2. Wysoka sprawność - energię elektryczną przekształcają w ciepło niemal bez strat, czyli mają blisko stuprocentową sprawność.

Dopasowanie grzejnika do pomieszczenia decyduje o komforcie cieplnym i kosztach ogrzewania. Jaki grzejnik wybrać do danego pomieszczenia, tak by komfort cieplny był najwyższy.

Przeczytaj także: Różnice między kotłem górnego i dolnego spalania

Najprostszym rodzajem ogrzewaczy elektrycznych są termowentylatory. Jeszcze do niedawna nazywano je po prostu farelkami. Gdyby przyrównać ich działanie do innych urządzeń elektrycznych, spokojnie można by powiedzieć, że działają podobnie do suszarek do włosów. Małe, poręczne (bo przenośne) urządzenia możemy przenieść w dowolne miejsce domu w zależności od potrzeb. Zbudowane są z drutu oporowego i wentylatora osiowego.

Co ciekawe, dzięki temu że posiadają wentylator, mogą nam posłużyć do ochładzania pomieszczenia szczególnie w bardzo upalne dni.

Grzejnik elektryczny dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy uzyskać ciepło bardzo szybko. Po jego włączeniu praktycznie od razu odczuwamy wzrost temperatury we wnętrzu.

Termowentylatory są stosunkowo tanie, najtańsze kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Warto oczywiście nieco dopłacić i dzięki temu nabyć urządzenie, które rzeczywiście będzie w stanie utrzymać w pomieszczeniu określoną temperaturę.

Termowentylator nigdy nie zastąpi nam tradycyjnego ogrzewania. Najlepiej stosować go w pomieszczeniach dogrzewanych rzadko, w warsztatach, na działce lub w okresach przejściowych, kiedy nie jest jeszcze konieczne uruchamianie całej instalacji grzewczej.

Kiedy grzejniki konwektorowe?

Grzejniki tego typu mogą na pozór przypominać tradycyjne grzejniki wodne. Powietrze jest tutaj zasysane u dołu obudowy, a po podgrzaniu wypływa przez poziomą kratkę umieszczoną na górze. Do wymuszenia przepływu powietrza wokół elementów grzewczych nie jest potrzebny wentylator, wystarczy naturalny ruch wynikający z unoszenia się podgrzewanego powietrza. Warto nadmienić, że grzejniki tego typu mają wbudowany termostat umożliwiający utrzymanie w pomieszczeniu wybranej temperatury.

Grzejniki konwektorowe są bardzo dobrą alternatywą dla wodnych instalacji c.o. Wiele modeli możemy podłączyć do instalacji elektrycznej i zawiesić bezpośrednio na ścianie.

Są także wersje przenośne wyposażone w nóżki lub kółka i przewód z wtyczką do gniazda 230 V. Można je zatem wykorzystywać jako dodatkowe urządzenia grzewcze i ustawiać w miejscach, gdzie akurat chcielibyśmy podnieść temperaturę.

Dowiedz się: Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

Kiedy warto zainwestować w grzejniki elektryczne?

Ogrzewanie akumulacyjne

Pozwala na uzyskanie znacznie niższych kosztów eksploatacji. Wynika to z przygotowania pieców akumulacyjnych  do ciągłej pracy przy poborze energii jedynie w czasie obowiązywania tańszej stawki opłat za nią (przy rozliczeniach w taryfie dwustrefowej), co u większości sprzedawców energii odbywa się w godzinach 22.00 - 6.00 i 13.00 - 15.00. Ponieważ rozgrzewanie takich pieców trwa długo, są one odpowiednie do pomieszczeń, w których będą pracowały przez dłuższy czas. Do sporadycznego dogrzewania lepiej wybrać tańsze urządzenie.