Przejdź do głównej treści
Castorama
Inspiracje i porady
Gazetki, katalogi, okazje
GazetkaGazetki, katalogi, okazje
Koszyk

Gdzie postawić zbiornik na olej opałowy

Wybór kotła olejowego jest wygodnym rozwiązaniem grzewczym do domu, choć nieco droższym niż zastosowanie systemów gazowych. Kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane, a zapas oleju w zbiorniku może w zupełności wystarczyć na cały sezon grzewczy. Problem może pojawić się z wyborem miejsca, w którym ma stanąć taki zbiornik.

Gdzie postawić zbiornik na olej opałowy

Zalety i wady kotła olejowego

Największą zaletą kotłów na olej opałowy jest wygoda – są bezobsługowe. Spaliny z prawidłowo działających kotłów są też stosunkowo czyste i niegroźne dla środowiska naturalnego. Kondensacyjne modele dodatkowo pobierają ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach, przez co są bardziej wydajne. Dostępne są kotły jednofunkcyjne, które dostarczają ciepło do domu i dwufunkcyjne, które dodatkowo podgrzewają wodę użytkową. Jedynym minusem są zmienne koszty eksploatacji zależne od cen oleju opałowego.

Zobacz także: Jaki grzejnik pobiera najmniej prądu?

Gdzie postawić kocioł i zbiornik na paliwo

Najczęściej kotły są urządzeniami stojącymi, które potrzebują oddzielnego pomieszczenia w budynku. Zbiorniki na olej wymagają osobnego magazynu lub – jeśli zachowa się odpowiednie środki ostrożności – można postawić go w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Olej magazynuje się w pojemnikach z blachy stalowej lub z polietylenu PE-HD. Można je łączyć po kilka w tzw. baterie, dopasowując do potrzeb ogrzewanego budynku i wielkości pomieszczenia – przepisy wymagają, aby bateria składała się z pojemników tej samej wielkości i rodzaju.

Gdzie postawić zbiornik na olej opałowy

Zbiornik oleju w kotłowni

W domu jednorodzinnym niewielki zbiornik paliwa można postawić w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Jakie środki ostrożności trzeba spełnić? Zbiornik oraz kocioł powinien być rozdzielony ścianką murowaną o grubości co najmniej 12 cm. Musi być ona wyższa od zbiornika o co najmniej 30 i szersza o 60 cm. Zbiornik musi być umieszczony w tzw. szczelnej wannie wychwytującej. W pomieszczeniu musi znajdować się kanał wentylacji grawitacyjnej i być doprowadzane powietrze z wentylacji. Ponadto pojemność zbiornika nie może przekroczyć 1 m³, a odległość między kotłem i zbiornikiem musi większa niż 1 m.

Zbiornik oleju w oddzielnym magazynie

Jeśli dysponujemy miejscem w domu, umieśćmy zbiornik w oddzielnym magazynie, gdzie nie ma tak rygorystycznych ograniczeń. Zbiorniki połączone w baterie też muszą znaleźć się w wannie wychwytującej – jej wielkość musi odpowiadać pojemności co najmniej jednego zbiornika. Przez pojemniki nie może przenikać zapach oleju, a pomieszczenie musi być odpowiednio wentylowane. W magazynie musi być też odpowiednio ciepło – pilnujmy, by temperatura nie spadała poniżej 10 stopni C, bo wtedy z oleju może wytwarzać się parafina.