Gdzie zastosować piec katalityczny

Spośród wielu różnorakich urządzeń służących do podnoszenia temperatury w pomieszczeniach, znajdujemy również piec katalityczny. Chociaż zasilany jest gazem propan-butan w dostępnych powszechnie butlach o pojemności 11 litrów, pole jego zastosowań jest ograniczone. Dowiedzmy się, dlaczego.

Gdzie zastosować piec katalityczny

Dlaczego warto zaopatrzyć się w piec katalityczny?

Piec katalityczny jest jednym z wielu urządzeń grzewczych. Jego zaletami są mobilność – większość grzejników wyposażona jest w ułatwiające ich przemieszczanie kółka – oraz duża moc pozwalająca zwiększyć temperaturę w dużych pomieszczeniach. Ważny jest również fakt łatwego zakupu pojemnika z gazem płynnym, ponieważ takie są dostępne w wielu sklepach budowlanych i specjalistycznych, stanowią też stałą część ekspozycji stacji paliw. Jego nazwa – katalityczny – bezpośrednio związana jest z kolejną zaletą urządzenia, jaką jest duża wydajność urządzenia wynikająca z całkowitego spalania gazowego paliwa.

Jak działa katalizator?

Dobywające się spaliny, wyczuwalne zmysłem węchu, w znacznym stopniu utrudniały swobodne korzystanie z urządzeń starszego typu. Działo się tak dlatego, że spalanie nie zachodziło w nich całkowicie. Aby to umożliwić, konieczne się stało wyposażenie urządzeń grzewczych w katalizatory. W wyniku ich działania produktami spalania paliwa gazowego są jedynie dwutlenek węgla i woda w postaci pary. Katalizatory działają jednak w określonej temperaturze i w czasie jej osiągania i stygnięcia po wyłączeniu pieca katalitycznego, propan-butan, a konkretnie nawaniacz, o jaki jest wzbogacony, jest wyczuwalny, choć w stopniu daleko mniejszym od wspomnianych urządzeń pozbawionych tego elementu.

Gdzie zastosować piec katalityczny

Czy do każdego pomieszczenia?

Piec katalityczny, jak zasygnalizowaliśmy wyżej, produkuje – oprócz ciepła pochodzącego ze spalania – dwutlenek węgla i wodę. Ta ostatnia w postaci pary towarzyszy miejscu pracy urządzenia. W połączeniu z dużą zawartością dwutlenku węgla w powietrzu konieczne jest wzmożenie wentylowania ogrzewanego pomieszczenia. Obecność wilgoci najbardziej widoczna jest na zimnych szybach, które pokrywają się warstewką pary wodnej, natomiast nadmiar CO₂ sprawia, że bez ciągłego nawiewu świeżego powietrza, na przykład w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu, odczuwać będziemy coraz bardziej się nasilający dyskomfort. Z tego względu wykluczone jest traktowanie pieca katalitycznego jako jedynego źródła ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych – tu może służyć do czasowego dogrzewania. Urządzenie tego typu będzie natomiast idealne w miejscach, które są przewiewne, czego przykładem jest przydomowy warsztat, zadaszone i wyposażone w ściany miejsce pracy w ogrodzie, plandeka samochodu dostawczego czy garaż.

Podstawowe i dodatkowe wyposażenie grzejnika katalitycznego

Piec katalityczny najczęściej jest wyposażony w wykonany z tworzywa sztucznego giętki wąż oraz reduktor. Oprócz nich urządzenie dobrze, aby miało czujnik stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Jeśli przekroczy ono bezpieczną normę, automatycznie odcięty zostanie dopływ paliwa gazowego. Innym zabezpieczeniem jest zablokowanie dopływu, gdy zahamowaniu ulegnie spalanie. Uruchomienie piecyka następuje po włączeniu zapalarki iskrowej, co inaczej nazywane jest zapalaniem piezoelektrycznym. To wygodne rozwiązanie, które na zawsze wyeliminowało konieczność zapalania płomienia spalanego gazu ręcznie. Większość z urządzeń wyposażone jest w regulator poziomu mocy, który ułatwia uzyskanie wymaganej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu.