Propan czy propan-butan – jakim gazem ogrzewać dom?

Propan i propan-butan to gazy o różnych właściwościach, które decydują o możliwościach ich zastosowania. Czym się charakteryzują i który z nich sprawdzi się lepiej jako paliwo opałowe mieszkań i domów?

Propan czy propan-butan – jakim gazem ogrzewać dom?

Propan

Czysty propan jest produktem nieznacznie droższym od mieszaniny propan-butan. Najważniejszym elementem, który odróżnia go od propan-butanu, jest temperatura wrzenia. Propan zmienia swą postać z ciekłej na gazową dopiero w bardzo niskich temperaturach, bo w ok. -40°C. Ze względu na to nadaje się użytku nawet podczas mroźnych zim, podczas których nie traci swoich właściwości. Zbiorniki z propanem mogą więc z powodzeniem znajdować się na powierzchni ziemi. Propan wykazuje nieco mniejszą wartość opałową w porównaniu do butanu, jednak uzyskany dzięki niemu płomień może osiągać większe temperatury. Cecha ta staje się znacząca w przypadku rozmaitych palników oraz systemów ogrzewania zasilanych propanem.

Propan-butan

Określamy go również skrótem LPG. Jest mieszaniną propanu oraz butanu, który używany jest jako gaz, chociaż w zamkniętych pojemnikach przechowywany jest w formie cieczy. Znajduje wiele zastosowań – jest chociażby paliwem silnikowym (autogazem) oraz gazem nośnym w różnego rodzaju kosmetykach w formie aerozolu. Wykorzystywany jest także w gospodarstwach domowych, gdzie zamknięty w butlach stanowi źródło zasilania kuchenek gazowych i gazowo-elektrycznych, a także jest paliwem zasilającym przenośne ogrzewacze.

To także paliwo opałowe stosowane w systemach ogrzewania. Warto pamiętać, że posiada on nieco wyższą niż czysty propan wartość opałową, a także niższą cenę. Jednak istnieją pewne ograniczenia związane z jego zastosowaniem. Butan przechodzi ze stanu płynnego do stanu gazowego w temperaturze -0,5°C, a wrze w temperaturze ok. -4°C, co oznacza, że już w zbiorniku zmienia swoją postać na gazową, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie instalacji czy sprzętów. Oznacza to, że nie nadaje się do użytku wtedy, gdy temperatury utrzymują się poniżej 0°C. Co więcej, w czasie panujących niskich temperatur z mieszaniny gazów odparowuje wyłącznie propan, co wpływa na zmianę składu paliwa. W zbiorniku pozostaje wtedy jedynie butan, a to decyduje o nieopłacalności jego stosowania w takich warunkach. Zbiorniki z propan-butanem powinny więc znajdować się w ziemi – zawartości zbiorników usytuowanych na powierzchni będą bowiem zagrażały niskie, zimowe temperatury. Chociaż wpływają one na bezużyteczność butanu, po ociepleniu będzie on z powrotem nadawał się do wykorzystania.

Przeczytaj także: Piecyk gazowy, naftowy czy elektryczny – który wybrać?

Propan czy propan-butan – jakim gazem ogrzewać dom?

Czym ogrzewać?

Najistotniejszą różnicą pomiędzy oboma gazami jest temperatura ich wrzenia i skraplania. Ta jest zdecydowanie niższa w przypadku czystego propanu. Jest to główny czynnik przemawiający na korzyść stosowania tego gazu w domowych systemach ogrzewania oraz we wszelkich pracach, podczas których niezbędna jest pochodząca od spalanego gazu energia (wykonywanych zwłaszcza zimą). Poza tym propan sprawdzi się lepiej również wszędzie tam, gdzie pobór gazu jest duży, np. w przypadku nagrzewnic i palników.

Sprawdź też: Jaki kocioł wybrać: kondensacyjny czy tradycyjny

Propan-butan z kolei jest paliwem odpowiednim do zasilania urządzeń o niewielkim poborze gazu, np. kuchenek gazowych czy piecyków. Należy jednak pamiętać, że jego właściwości pozostają zachowane jedynie w dodatnich temperaturach i tylko w takich warunkach posłuży jako odpowiednie źródło zasilania dla naszych sprzętów.