Produkty

Grill gazowy czy węglowy – który zdrowszy?

Grill gazowy czy węglowy – który zdrowszy?

Grillowanie nieodłącznie kojarzy się z wiosenną i letnią pogodą – jest to jedna z często wybieranych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak coraz częściej zwracamy również uwagę na to, aby to, co jemy było zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu. W związku z tym powinniśmy wybrać grilla, który pozwoli na przyrządzanie pysznych i wolnych od szkodliwych substancji potraw. Grill gazowy czy elektryczny – który lepiej sprawdzi się w tym przypadku?

Grill węglowy – czy można na nim zdrowo smażyć?

grillowanie potrawZdawałoby się, że smażenie na grillu jest o wiele zdrowsze niż na wypełnionym tłuszczem patelni. Jeśli chodzi o wyeliminowanie oleju, smalcu czy masła, jest to oczywiście prawdą, jednak i taka metoda obróbki wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Przede wszystkim proces spalania brykietu lub węgla drzewnego sprawia, że wydzielane są szkodliwe substancje, które nie tylko wdychamy – wraz z dymem trafiają one bowiem do naszego jedzenia. Jeśli jeszcze dodamy do tego chemiczne mieszanki w postaci podpałek, zafundujemy sobie sporą dawkę niebezpiecznych związków. Dodatkowo obecność płomienia w grillach węglowych sprawia, że jedzenie się przypala, a jak wiadomo przypalone potrawy również nie służą naszemu zdrowiu.

Porada eksperta

Skapujący z mięsa tłuszcz podsyca płomienie, dlatego też warto zapobiec temu zjawisku. Można smażyć jedzenie na specjalnych aluminiowych tackach, które zatrzymają wytapiający się tłuszcz, albo grillować mięso po bokach grilla – tak, aby nie znajdowało się bezpośrednio nad żarzącymi się węglami.

Grill gazowy – bezpieczniejszy od węglowego

 Grill węglowy Blooma Longley 34 x 69,5 cm Podczas grillowania na gazie ograniczamy ryzykowne przenikanie szkodliwych substancji do żywności. Brak bezpośredniego kontaktu jedzenia z ogniem oraz dymem pozwala na dużo bezpieczniejsze przyrządzanie mięsa i warzyw. Jednak przeciwników grilla gazowego jest tak wielu, jak i zwolenników. Przede wszystkim wskazują oni na odmienny smak potraw przygotowywanych na tego typu urządzeniach.

Nie da się ukryć, że dym z grilla węglowego dodaje żywności dodatkowego aromatu, przez co mięso z grilla smakuje bardzo charakterystycznie i unikalnie. Inni wskazują natomiast na czerpanie przyjemności z całego rytuału rozpalania, podsycania żaru oraz kontrolowania płomienia przy używaniu grilla węglowego. Nie da się jednak ukryć, że grill gazowy będzie rozwiązaniem o wiele szybszym – zamiast mozolnego i nie zawsze udanego rozpalania, wystarczy ustawić odpowiednie parametry urządzenia, aby było gotowe do użytku.

grillowanie mięsa na grillu elektrycznymCzy da się bezpiecznie smażyć na grillu węglowym?

Choć bez wątpienia przygotowywanie potraw na grillu gazowym jest zdrowsze, nie musimy koniecznie rezygnować z tradycyjnego grillowania. Wystarczy stosować się do kilku wskazówek, dzięki którym ta metoda stanie się o wiele bezpieczniejsza. Przede wszystkim za każdym razem dokładnie oczyszczajmy ruszt – na nim gromadzi się przypalony tłuszcz, który jest szczególnie groźny dla zdrowia po podgrzaniu. Nie pozwalajmy na rozniecenie się ognia pod naszym jedzeniem i zawsze przygotowujmy je na aluminiowych tackach. Więcej o bezpiecznym i zdrowym grillowaniu znajdziemy w tym artykule.

Data publikacji: 26.07.2018
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ranking najlepszych grilli – podpowiadamy, jaki grill wybrać

Ranking najlepszych grilli – podpowiadamy, jaki grill wybrać
Wraz z sezonem wiosennym w ogrodach i na działkach rozpoczyna się wielkie grillowanie. Aby cieszyć się wspólnym biesiadowaniem w gronie rodziny...
Czytaj więcej

Jak grillować? Poznaj metody i zasady grillowania

Jak grillować? Poznaj metody i zasady grillowania
Wraz z pierwszymi podmuchami ciepłego wiosennego powietrza rozpoczyna się sezon na grillowanie. Wspólne grillowanie w gronie znajomych to dosko...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Grill gazowy czy węglowy – który zdrowszy?