icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Co jest zdrowsze – grill gazowy czy węglowy?

Lato to idealny czas na spędzanie wolnego czasu w ogrodzie z rodziną, przyjaciółmi, a także wśród przysmaków na grillowych rusztach. Do wyboru mamy wiele rozwiązań – grill gazowy lub tradycyjny węglowy. Każde z nich prowadzi do pyszności, jednak czy są one wolne od szkodliwych substancji? Grill gazowy czy węglowy – który lepiej sprawdzi się w tym przypadku?

Grill gazowy czy węglowy – wady i zalety

Każde z rozwiązań, bez względu na to, co rozważasz, ma swoje plusy i minusy. Tak też jest z wyborem grilla. Jakie są zatem wady i zalety każdej z alternatyw?

Smak i aromat potraw

Niczym nie zastąpimy aromatu potraw pieczonych na grillu węglowym. Mięso opalane na węglu drzewnym ma niepowtarzalny smak i zapach. Nie jest to jednak najzdrowsze rozwiązanie dla naszych żołądków. Szkodliwe substancje osadzające się na grillowanych potrawach wraz z dymem mogą nam szkodzić. Niezdrowe są także potrawy przypalone – a o to nietrudno, gdy nie dopilnuje się ognia na tradycyjnym, węglowym grillu.

Smak i aromat potraw przyrządzonych na grillu węglowym nie jest aż tak intensywny, a w zasadzie podobny do przygotowania takich samych potraw na patelni grillowej lub w piekarniku. Unikamy tym samym groźnych dla zdrowia substancji, a jednocześnie będzie to zdrowsze niż smażenie potraw na patelni.

Co jest zdrowsze – grill gazowy czy węglowy?

Wygoda użytkowania

Wybierając grill, kierujmy się także wygoda użytkowania. Ten z cienkim, ale gęstym rusztem może sprawić, że będziemy mieć problem z dokładnym jego wyczyszczeniem po użyciu. O wiele łatwiej jest utrzymać czystość płyty grzewczej, którą prosto jest utrzymać w czystości. Wystarczy gąbka i delikatny detergent odtłuszczający, by była gotowa do użycia kolejnym razem.

Bezpieczeństwo

Wykorzystywanie otwartego ognia do pieczenia na grillu nie jest też do końca bezpieczne, szczególnie jeśli w pobliżu są małe dzieci. Łatwo wówczas o oparzenie. W przypadku grilla gazowego oparzenie nadal jest możliwe, ale o wiele mniej prawdopodobne.

Sprawdź także: Jak grillować? Poznaj metody i zasady grillowania

Jaki grill zdrowszy – gazowy czy węglowy?

Grillowanie na grillu węglowym to popularna metoda przyrządzania sezonowych potraw, że wielu z nas nie zastanawia się nawet, z jakimi zagrożeniami może się to wiązać. Mimo oczywistych korzyści rezygnacji ze smażenia potraw na patelni grillowanie na węglu powinno być przede wszystkim świadome. Już sam proces spalania brykietu czy węgla drzewnego jest momentem, kiedy wydzielają się szkodliwe substancje, które wchłaniamy dwojako – najpierw wdychając je wraz z powietrzem, a potem gdy zjadamy je ze smakiem z naszymi potrawami.

Dużym zagrożeniem są także podpałki. To nic innego, jak chemiczne mieszanki, zawierające wiele niebezpiecznych związków, które mają przyspieszyć proces rozpalania ognia.

Zastanawiasz się zapewne, czy zatem grill gazowy jest zdrowy? Jest na pewno bezpieczniejszy dla naszego zdrowia! Grillowanie na gazie ogranicza ryzykowne przenikanie niebezpiecznych substancji do żywności, które osadzają się na jedzeniu podczas kontaktu z otwartym ogniem oraz dymem. Jedzenie przyrządzone na grillu gazowym nie będzie miało jednak typowego grillowego aromatu, co może nie odpowiadać grillowym smakoszom. 

Co jest zdrowsze – grill gazowy czy węglowy?

To właśnie ten aromat nadaje potrawom charakterystyczny i unikalny aromat, który kojarzy się nam z weekendowym relaksem w ogrodzie. Dodając do tego jeszcze proces rozpalania grilla, który niektórzy traktują wręcz jako rytuał, mamy już pełne przyjemności popołudnie, które zwieńczone zostanie pysznościami na stole. 

Grill gazowy jest znacznie szybszym rozwiązaniem. Nie wymaga długich chwil poświęconych na samo jego rozpalenie – wystarczy jeden ruch, by rozpalić ogień. Potem zostaje wyłącznie dostosować wielkość ognia, po czym można smażyć i opiekać, bez konieczności ciągłego podsycania żaru i utrzymywania odpowiedniego ognia. 

Jeśli zatem szukasz zdrowszej alternatywy dla grillowania, koniecznie sięgnij po grill gazowy. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza forma przyrządzania wakacyjnych przysmaków. Decydując się jednak na tradycyjny grill, musisz pamiętać o podstawowych zasadach. Po pierwsze, po każdym użyciu zachowaj czystość rusztu. To na nim osadza się wytapiający się z mięsa tłuszcz, który wielokrotnie podgrzewany może być szkodliwy dla zdrowia. Warto także korzystać z tacek lub teflonowych mat, które nie dopuszczają do kontaktu jedzenia z otwartym ogniem.

Przeczytaj również: Ranking najlepszych grilli – podpowiadamy, jaki grill wybrać

Co jest zdrowsze – grill gazowy czy węglowy?

Grill gazowy czy węglowy? Który lepszy cenowo?

Być może nadal zastanawiasz się, jaki grill wybrać – gazowy czy węglowy? Twój wybór powinien być podyktowany Twoimi oczekiwaniami. Kwestie praktyczne zostały już omówione wyżej, ale pozostają jeszcze te ekonomiczne. 

Tradycyjny grill to urządzenie niezbyt skomplikowane. Podstawowy, niewielki grill to niski koszt – okrągły grill na trzech nogach z jednym rusztem kupisz już za około 40 złotych. Cena bardziej profesjonalnego grilla węglowego z zamykanym wiekiem, dodatkowym miejscem do przyrządzania potraw i przechowywania potrzebnych przyrządów jest nieco wyższa. Za taki grill zapłacisz od 200 do nawet 800 złotych. Istnieją także grille betonowe – duże, toporne i niemobilne konstrukcje to koszt od 700 do 2500 złotych. 

Grill gazowy to wydatek rzędu od 800 do 2500 złotych. Nie jest to zatem wydatek nadmiernie wygórowany, bo pokrywa się z widełkami cenowymi za większe grille węglowe.

Bez względu na to, jaki grill – gazowy czy węglowy wybierzesz, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpiecznego grillowania i ciesz się smakiem oraz letnimi chwilami spędzonymi w ogrodzie z najbliższymi!