Glebogryzarka – do czego służy? Budowa i zastosowanie

Chcesz przyśpieszyć prace w przydomowym ogródku? Zadbać o trawnik czy hodowane rośliny jak profesjonalista, nie nadwyrężając przy tym swoich sił? Zainwestuj w urządzenie, jakim jest glebogryzarka. Do czego służy, na jakie elementy budowy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu, jak używać glebogryzarki w swoim ogródku? Podpowiedzi i cenne wskazówki znajdziesz poniżej.

Przejdź do następnych akapitów:

Glebogryzarka – do czego służy?

Praca glebogryzarką ułatwia wiele działań w ogródku. Jeżeli nie chcesz tracić czasu na przekopywanie przydomowego zielnika, grządki z warzywami czy trawnika, to ta maszyna będzie dla Ciebie. Do czego służy glebogryzarka? Najprościej rzecz ujmując: pozwala bardzo efektywnie i szybko spulchnić oraz napowietrzyć ziemię.

Ten proces jest bardzo ważny we wszelkich pracach ogródkowych – napowietrzona gleba z większą łatwością będzie przyjmowała wodę, przyśpieszając wzrost roślin czy trawnika. Glebogryzarka świetnie sprawdzi się też do usuwania chwastów i wyrównywania ziemi, więc jeżeli często podejmujesz się takich prac ręcznie, pora pomyśleć o zakupie maszyny, która zaoszczędzi Ci czasu i energii.

Sprawdź także: Czym zastąpić szpadel?

Glebogryzarka – budowa i zastosowanie

Na początek warto dowiedzieć się nieco więcej o budowie, by zrozumieć, jak działa. Glebogryzarka posiada specjalne noże utwierdzone na obracających się tarczach. Ostrza wbijają się w ziemię i przewracają grudy, lekko je unosząc. W zależności od modelu mamy różne poziomy prędkości, z którą obraca się wał oraz możliwość wybrania szybkości ruchu samych noży. 

Przy wyborze warto kierować się rodzajem uprawy oraz areałem wykonywanych prac. W mniejszych ogródkach (do 500 mkw) wystarczy Ci glebogryzarka elektryczna o minimalnej mocy 200 W i szerokości pracy 35 cm. 

Przy większych uprawach (do 1000 mkw.) postaw na model spalinowy o mocy np. 600 W.  Glebogryzarki spalinowe mogą pracować na szerokości nawet 80 cm. Jedynym minusem wyboru większych maszyn jest ich waga – niektóre modele mogą ważyć nawet 50 kg. Co ważne, glebogryzarki spalinowe mają nieograniczony zasięg pracy (brak kabla), co pozwoli Ci przekopać ziemię na działce nawet o bardzo dużej powierzchni. 

glebogryzarka-do-czego-sluzyglebogryzarka-do-czego-sluzyglebogryzarka-do-czego-sluzyglebogryzarka-do-czego-sluzy

Glebogryzarka – budowa pozostałych elementów 

Cechy, na które musisz jeszcze zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model, to: głębokość przekopu, szerokość robocza urządzenia (im większa, tym więcej terenu możesz przekopać w danej jednostce czasu) i jego moc. Niektóre modele mają też możliwość regulowania intensywności spulchniania ziemi. To ważne szczególnie na nierównych terenach, kiedy wiesz, że gleba na przestrzeni całego ogródka może się różnić np. głębokością czy twardością. 

Przydatną funkcją w glebogryzarkach jest bieg wsteczny. Wyobraź sobie, że przekopujesz znaczny areał ziemi, w której nieoczekiwanie ostrza maszyny zaplątują się w korzenie krzewów. Glebogryzarka z biegiem wstecznym ułatwi Ci cofanie bez wysiłku. Duże znaczenie mają też koła – im większa średnica, tym większa zwrotność. 

Już wiesz, że z Twojej glebogryzarki będzie korzystać kilka osób? Zastanów się nad wyborem modelu wyposażonego w regulowane rączki. Jednym prostym ruchem możesz dostosować ich długość do wzrostu obsługującego, co wpłynie korzystnie na wygodę użytkowania. 

Przeczytaj również: Glebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni model

Glebogryzarka – zastosowanie dodatkowych sprzętów

Niektóre modele glebogryzarek są dostosowane do podłączenia dodatkowych sprzętów. Kopaczka do warzyw, pług, brona, grabie, kultywator, aerator – jednym urządzeniem możesz zapewnić sobie wiele wsparcia w pracach ziemnych, od dodatkowego napowietrzenia ziemi, bo rozdrabnianie, wykopywanie, a nawet odgarnianie śniegu. Są bowiem maszyny, do których można podłączyć niewielki pług śnieżny. Wystarczy podłączyć potrzebny Ci element i cieszyć się funkcjonalnością urządzenia przez cały rok. 

Jak używać glebogryzarki?

Zanim zaczniesz używać glebogryzarki, zadbaj o odzież ochronną i okulary oraz zorientuj się w dwóch kwestiach: 

  • Po pierwsze – czy teren jest przekopywany po raz pierwszy i jak bardzo jest zachwaszczony. Zbita ziemia o twardej strukturze i kłębiących się wewnątrz korzonkach chwastów będzie wymagała użycia dobrej jakości ostrzy i nieco głębszego przekopu. 

  • Po drugie – jaki rodzaj ziemi będzie spulchniany. Gliniaste podłoże wymaga zastosowania urządzenia o większej mocy. 

W kolejnym kroku oczyść areał z grubszych gałęzi czy korzeni, ustaw maszynę na równym podłożu i działaj! Obsługa glebogryzarki jest bardzo intuicyjna – złap uchwyt i poruszaj się do przodu wolnym, miarowym krokiem. Sprzęt wykonuje za Ciebie całą pracę, wystarczy odrobina wysiłku, by równo prowadzić jego ruch tam, gdzie tego potrzebujesz. 

Jeżeli teren do przekopania jest wyjątkowo pochyły, powyżej 10 stopni, odradza się używanie glebogryzarki. Na wyjątkowo wymagających terenach możesz użyć glebogryzarki separacyjnej, którą podłącza się do traktorów.

Zainspiruj się: Glebogryzarka, kultywator czy wetrykulator – które urządzenia sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

glebogryzarka-do-czego-sluzyglebogryzarka-do-czego-sluzyglebogryzarka-do-czego-sluzyglebogryzarka-do-czego-sluzy

Glebogryzarka – kiedy używać?

Kiedyś pług, dziś glebogryzarka. Co to znaczy? Sprzęt, nad którego kupnem się zastanawiasz, to po prostu nowoczesny zastępnik klasycznej maszyny wykorzystywanej w rolnictwie i ogrodnictwie. Sposób jego działania oraz efekt jest taki sam, ale oczywiście w o wiele mniejszej skali. Jeżeli uprawiasz przydomowy ogródek, grządki z warzywami albo chcesz zadbać o idealny trawnik na swojej posesji, a przy tym korzystać z bardziej nowoczesnych metod ułatwiających pracę, glebogryzarka to rozwiązanie dla Ciebie. 

Glebogryzarkę używa się, by spulchnić, napowietrzyć i wyrównać ziemię, przygotowując w ten sposób podłoże pod zasiew czy posadzenie wybranych roślin. W ogrodowym kalendarzu ten czas przypada zazwyczaj na wiosnę, choć wiele zależy oczywiście od tego, jakie nasionka czy sadzonki przygotowujesz. 

Urządzenie sprawdzi się także latem do usuwania chwastów pomiędzy rządkami warzyw, ale też jesienią, by poprawić strukturę i żyzność gleby po sezonie oraz przyszykować ją na zimę. Zdecydujesz się na glebogryzarkę z dodatkowym pługiem? Z powodzeniem użyjesz jej także w mroźne dni, usuwając z podjazdu czy chodnika biały puch. 

Data publikacji: 24.01.2023

Data aktualizacji: 24.01.2023