Produkty

Glicynia

Łac. Wisteria

Glicynia

Glicynia, z łac. Wisteria, to pnąca roślina z rodziny bobowatych. Glicynia pochodzi ze wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych, a powszechna jest w Korei, Japonii oraz w Chinach. Roślina występuje także w Europie na terenach łagodnego klimatu morskiego, natomiast do Polski trafiła na początku XX w. 

Glicynia cechuje się zdrewniałymi łodygami oraz dużym wzrostem, uzyskując w ciągu jednego roku nawet 3-metrowy przyrost. Niebywałą ozdobą rośliny są jej kwiaty, które mają postać zwisających gron, o barwie białej, różowej bądź niebieskiej. Glicynia najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru na żyznej i przepuszczalnej glebie. Z uwagi na rozłożyste pędy oraz bardzo szybki wzrost posiada duże wymagania pokarmowe. W związku z tym raz do roku należy zasilać ją kompostem oraz nawozem wieloskładnikowym, bogatym w fosfor i potas.

Trzeba z kolei pamiętać o unikaniu azotu, ponieważ dzięki umiejscowionym na swoich korzeniach bakteriom, roślina posiada zdolność łatwego przyswajania wymienionego pierwiastka. Dodatkowo, przez wzgląd na osiągane wysokości, pnącze glicynii musi zostać wsparte masywnymi podporami, wokół których mocno owija się w trakcie rozwoju. Alternatywą mogą być metalowe bramy czy też ściany budynków, jednak istotne jest, by były one niezwykle trwałe i potrafiły utrzymać ciężkie pędy rośliny.

Ponadto, glicynia nie toleruje suszy, dlatego w okresie wegetacji oraz w trakcie upałów, zaleca się jej regularne podlewanie. Co więcej, fundamentalną częścią zabiegów pielęgnacyjnych przy glicynii jest przycinanie, które należy wykonywać systematycznie w dwóch terminach, tj. zaraz po zimie oraz w lipcu. Młode okazy rośliny wymagają okrycia na zimę oraz wyściółkowania podłoża wokół pędów grubą warstwą kory.

Glicynię można wyhodować z sadzonek lub nasion, choć na jej kwitnienie trzeba poczekać, nawet do 10 lat. Jest to bardzo odporna roślina, zarówno w kwestii chorób i szkodników, jak i zanieczyszczeń. Istotnym faktem są jej właściwości trujące, gdyż wszystkie części omawianego pnącza zawierają lektynę. Glicynia jest wykorzystywana przede wszystkim jako roślina ozdobna, ubogacając ogrody pięknymi kwiatami. Idealnie nadaje się do dekoracji, ścian, murów, olbrzymich drzew oraz wszelkich drabinek i drutów.