Gdzie i jak przechowywać drewno opałowe?

Drewno jest jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych do ogrzewania domowych pomieszczeń. Stosunkowo tanie i wydajne, jednak aby mogło dobrze pełnić swoją funkcję, powinno być przede wszystkim suche. To właśnie dlatego każdego roku, kiedy zbliża się termin zbierania opału na zimę, zastanawiamy się jak zorganizować miejsce do składowania drewna. Poniżej podpowiemy jak najlepiej przechowywać drewno opałowe, tak aby nie zawilgotniało.

Gdzie i jak przechowywać drewno opałowe?

Dobre drewno opałowe to drewno suche. Sukces jego właściwego przechowywania tkwi w zorganizowaniu takiego miejsca, do którego w żaden sposób nie dostanie się woda. Oczywiście niewielu z nas ma możliwość przygotowania w swoim domu takiego pomieszczenia. Konieczne może być zatem zaadoptowanie odpowiedniej przestrzeni w ogrodzie.

Miejsce usytuowania drewutni nie ma większego znaczenia. Najważniejsze, by miała ona szczelne pokrycie dachowe, które nie przepuści wody.

Przeczytaj także: Wybieramy opał do kotła centralnego ogrzewania

Wiata?

To dobre rozwiązanie szczególnie dla właścicieli małych ogrodów. Dzięki wiacie drewno jest szczelnie przykryte i jednocześnie ma zapewnioną odpowiednią wentylację. Drewutnia może mieć zabudowany daszek i boki, ale może też posiadać ściany boczne w formie krat, wówczas drewno będzie owiewane niezależnie od kierunku wiatru.

Wiaty najlepiej sprawdzą się wówczas, gdy ustawimy je bezpośrednio pod ścianą jakiegoś budynku. Nie tylko zaoszczędzimy nieco miejsca, ale także zadaszenie nie będzie nam przeszkadzało w swobodnym aranżowaniu budynku.

Gdzie i jak przechowywać drewno opałowe?

Podwójna drewutnia?

Idealna dla właścicieli tych ogrodów, którzy muszą przechować spore ilości drewna. Podwójna drewutnia zmieści nawet 3 m³ opału, a przy tym będzie również ozdobą ogrodu.

Zobacz też: Czym palić w kozie?

Ceny drewutni:

W przypadku mniejszych, pojedynczych — w granicach 1000 zł,

W przypadku większych, podwójnych — nawet 2000 zł.

Co ważne, drewutnia może także łączyć w sobie funkcję składziku na narzędzia, miejsca, gdzie postawimy kosze na śmieci oraz wiele innych niezbędnych elementów wyposażenia naszego ogrodu. Tym samym zyskamy porządek i pewność, że wszystkie sprzęty mają swoje miejsce.