Kaloryczność węgla – co to jest i jaka kaloryczność węgla jest najlepsza?

Wybierając rodzaj węgla w czasie przygotowywania się do sezonu grzewczego, weź pod uwagę przede wszystkim jego wartość opałową. Im wyższa kaloryczność węgla, tym lepszą jakość spalania zapewnia. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Jaka kaloryczność jest najlepsza? Wyjaśniamy.

Przejdź do następnych akapitów:

Co to jest kaloryczność węgla?

Kaloryczność węgla to ilość energii, którą można pozyskać z danej jednostki masy paliwa. Wartość opałowa jest określana w MJ/kg. Im większa jest wartość kaloryczna węgla czy ekogroszku, tym mniejsze zużycie paliwa niezbędnego do ogrzania budynku. Parametrem tym warto kierować się podczas zakupu opału, gdyż świadczy on o jego wydajności cieplnej. Dzięki dużej kaloryczności z jednego kilograma produktu można uzyskać więcej energii. 

Na przykład, węgiel brunatny charakteryzuje się kalorycznością na poziomie zaledwie ok. 10 MJ/kg. To oznacza, że trzeba spalić go znacznie więcej, aby otrzymać taką samą ilość ciepła, co w przypadku ekogroszku bądź innych rodzajów węgla o wyższej kaloryczności.

Kaloryczność to najważniejszy, ale niejedyny parametr, który warto wziąć pod uwagę podczas wybierania węgla. Istotna jest też jego wilgotność, granulacja, zasiarczenie i zawartość popiołu.

Ile wynosi kaloryczność węgla?

Wartość kaloryczna poszczególnych rodzajów węgla jest różna. Niektóre z gatunków cechują się bardzo dobrą kalorycznością, co przekłada się na wyższą energię i mniejsze zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania budynku. Piece zasilane kalorycznym paliwem nie wymagają też tak częstego dokładania opału. Wybierając wysokokaloryczny węgiel, kupisz go mniej w porównaniu z opałem niskokalorycznym. To przekłada się na oszczędności finansowe, a także magazynowe – nie musisz przeznaczać dużej powierzchni w garażu czy piwnicy na przechowywanie surowca. 

Ile wynosi kaloryczność poszczególnych rodzajów węgla? Jaki jest najbardziej kaloryczny węgiel? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

kalorycznosc-wegla

Jaką kaloryczność ma ekogroszek?

Wartość opałowa ekogroszku zależy od gatunku tego surowca. Ten rodzaj węgla nie ma zatem jednej konkretnej wartości opałowej. W sprzedaży znajdziesz produkty o niższej i wyższej kaloryczności. Ile wynosi kaloryczność węgla? Tabela wartości opałowej tego materiału wskazuje, że statystyczna kaloryczność ekogroszku ze średniej półki cenowej wynosi od 24 do 26 MJ/kg. 

W sprzedaży dostępne są też produkty o kaloryczności 21-23 MJ/kg, jak również 29 MJ/kg w przypadku ekogroszku klasy premium. Są to wartości orientacyjne. Wysoka kaloryczność i bardzo dobre ciepło spalania powodują, że ekogroszek stanowi obecnie jeden z najwydajniejszych i najlepszych rodzajów paliwa.

Węgiel kamienny – kaloryczność opału

A jak na tle ekogroszku przedstawia się węgiel kamienny? Kaloryczność tego surowca jest zbliżona do wartości opałowej ekogroszku. Podobnie jak w przypadku tego materiału, węgiel kamienny również występuje w wersji mniej i bardziej kalorycznej, co przekłada się na energetyczność.

Kaloryczność węgla kamiennego z niskiej półki cenowej wynosi zwykle ok. 22-24 MJ/kg. Średnia kaloryczność tego produktu wynosi 25-27 MJ/kg. To dobrej jakości węgiel, o niskiej zawartości popiołu i wysokiej energetyczności. Dostępny jest też węgiel jakości premium, o wartości opałowej sięgającej ok. 29-30 MJ/kg.

Wartość opałowa miału węglowego

Miał węglowy to jedno z tańszych paliw, co wpływa na jego widoczną popularność. Jego wartość opałowa jest jednak nieco niższa niż ekogroszku i węgla kamiennego. Zazwyczaj mieści się w przedziale od 20 do 25 MJ/kg. Miał jakości premium o kaloryczności 25 MJ/kg cechuje się zawartością popiołu wynoszącą mniej niż 10%, co jest dość dobrym wynikiem. Paliwo to może być obsługiwane przez tradycyjne piece zasypowe, a także piece na ekogroszek z podajnikiem i bez podajnika.

Przeczytaj również: Jak wyposażyć domową kotłownię?

Węgiel brunatny kaloryczność – ile wynosi?

Popularnym rodzajem opału jest też brunatny węgiel. Kaloryczność tego paliwa wynosi średnio 10 MJ/kg, przy czym najmniej kaloryczne rodzaje węgla brunatnego mają jedynie 6 MJ/kg. Warto przy tym dodać, że palenie węglem brunatnym w gospodarstwach domowych jest zabronione na mocy tzw. uchwał antysmogowych. Zakaz ten wynika z wysokiej szkodliwości węgla brunatnego jako opału.

Produkt ten jest jednym z paliw odpowiedzialnych za smog. Jest bardzo wilgotny, więc wymaga wysuszenia przed użyciem. Składa się w aż 50% z wody, co sprawia, że podczas palenia się mocno dymi i często gaśnie. Jednocześnie ma niską wartość opałową, więc trzeba go spalić aż trzy razy więcej w porównaniu z innymi rodzajami opału, aby ogrzać dom. 

Węgiel brunatny jest stosowany przez elektrownie węglowe oraz przedsiębiorstwa wyposażone w specjalne filtry wyłapujące szkodliwe związki chemiczne. Filtrów tych nie posiadają przydomowe kominy, dlatego palenie tym węglem jest niezwykle groźne dla zdrowia i życia. Surowiec nie nadaje się także do kotłów automatycznych.

kalorycznosc-wegla-1

Kaloryczność innych źródeł energii

Uznaje się, że kaloryczność węgla i ekogroszku jest wysoka, co sprawia, że piece nie wymagają częstego dosypywania surowca. A jak te produkty wypadają w porównaniu z innymi źródłami energii? 

Wartość opałowa pelletu bądź drewna o wilgotności 15% wynosi 12-15 MJ/kg. Im wyższa wilgotność drewna, tym jego kaloryczność jest mniejsza. Najwyższą wartość opałową mają paliwa płynne. Na przykład, mieszanki gazu mogą osiągnąć wartość 40 MJ/l. Należy jednak mieć na uwadze, że 1 MJ/l nie jest tożsamy z 1 MJ/kg. Jeden litr mieszanki propan butanu odpowiada wartości ok. 0,85 kg węgla kamiennego.

Sprawdź także: Jak konserwować kocioł?

Jaka jest najlepsza kaloryczność węgla?

Im wyższa kaloryczność węgla, tym lepiej. Wybierając ekogroszek o wartości opałowej 29 MJ/kg albo węgiel kamienny 30 MJ/kg, otrzymujesz paliwo o najwyższej energetyczności, co przełoży się na jego wydajność i efektywność. Dzięki temu kupisz też mniej opału niż w przypadku paliwa o niższej kaloryczności.

Nie musisz jednak decydować się na najwyższe parametry, ponieważ średnia wartość 24-26 MJ/kg (w przypadku ekogroszku) lub 25-27 MJ/kg (węgiel kamienny) jest również bardzo dobrym wyborem. Opał tego typu jest tańszy, a przy tym wciąż pozwala uzyskać duże ilości ciepła niezbędne do ogrzania domu. 

Jeśli chodzi o miał węglowy, to zaleca się wybór produktu o możliwie najwyższym parametrze kaloryczności. Ten rodzaj paliwa ma niższą wartość opałową niż ekogroszek czy węgiel kamienny. Z tej przyczyny, aby uzyskać podobną energetyczność, jak w ich przypadku, najlepiej wybrać miał jakości premium o kaloryczności 25 MJ/kg.

Na to, jaka kaloryczność węgla najlepsza będzie dla Ciebie, wpływa kilka czynników. Weź pod uwagę potrzeby grzewcze Twojego domu, a także możliwości finansowe i na tej podstawie określ, który z rodzajów paliw będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Co do zasady jednak najlepiej zdecydować się na opał o możliwie najwyższej kaloryczności. To pozwoli Ci uzyskać najlepsze efekty grzejne przy jednoczesnym mniejszym zużyciu paliwa i większych oszczędnościach finansowych.

Data publikacji: 25.08.2016

Data aktualizacji: 17.10.2022