Produkty

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?

Wybierając rodzaj węgla w czasie przygotowywania się do sezonu grzewczego, zwracamy uwagę na jego wartość opałową – im jest ona większa, tym lepszą jakość spalania zapewnia. Przyjrzyjmy się bliżej kaloryczności węglowego paliwa kamiennego i brunatnego – czy ich dobór jest dowolny, czy przeciwnie – zależy od budowy naszego urządzenia grzewczego?

węgiel Czym jest kaloryczność węgla?

Węgiel jest tym bardziej wartościowy, im więcej zawiera w swoim składzie czystego pierwiastka, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Największą kalorycznością może się poszczycić węgiel kamienny, a jego odmiana – węgiel brunatny – ma w sobie większą domieszkę wody i zanieczyszczeń, które obniżają jego wartość opałową. Zawartość czystego węgla oscylująca między 75 a 90% charakteryzuje węgiel kamienny, natomiast brunatny ma go wyraźnie mniej, bo 25-70%. Stąd też bierze się różnica w cenie obu tych paliw.

Co brać pod uwagę oprócz wartości opałowej?

Im mniej kaloryczny jest węgiel, tym więcej trzeba go zużyć, aby piec lub kocioł zapewniły odpowiednią temperaturę. To nie jedyna różnica między paliwem o dużej i małej wartości opałowej – ponieważ w tym drugim jest więcej wody, tym intensywniejsze jest jej parowanie w urządzeniu grzewczym. Rodzi to poważne zagrożenia, zwłaszcza jeśli zasilamy piec paliwem do tego nieprzystosowanym. Dlaczego?

Podczas spalania wilgotnego węgla brunatnego w znacznie większym stopniu wydzielają się kwaśne skropliny, które niszcząco działają na komponenty systemu grzewczego. Konieczność odparowania wody wpływa również na niekontrolowaną ucieczkę przez komin ciepła utajonego, które w przypadku węgla kamiennego niemal w całości spożytkowane zostaje w emitowanym przez urządzenie cieple.

Węgiel kamienny oprócz swojej wartości opałowej sprzedawany jest w różnych – mniej lub bardziej rozdrobnionych – formach: od pyłu, miału i grysiku, przez groszek i orzech, aż po kęsy i kostki. Dobór węgla drobnego (do 10 mm), średniego (od 10 do 60 mm) lub grubego (powyżej 60 mm) nie jest dowolny – w tym wypadku należy uwzględnić zalecenia producenta danego urządzenia. Warto też zaopatrywać się w paliwo u sprawdzonego dostawcy, ponieważ okazyjna cena u innego może oznaczać zakup węgla wilgotnego i zanieczyszczonego, czyli o mniejszej niż deklarowana kaloryczności.

węgiel orzechDwa rodzaje urządzeń grzewczych: piec i kocioł

Oba rodzaje urządzeń grzewczych, nawet jeśli zasilane są tym paliwem o podobnej wartości opałowej, różnią się przede wszystkim sposobem działania. Piec rozgrzewa się i oddaje ciepło bezpośrednio do pomieszczenia, natomiast zadaniem kotła jest spowodowanie wzrostu temperatury wody, która w instalacji grzewczej biegnie do grzejników umiejscowionych w różnych pomieszczeniach. Urządzenie tego typu usytuowane jest w osobnej kotłowni, natomiast piece – na przykład wolnostojące lub kaflowe – stanowią część wyposażenia naszych wnętrz.

Jaki kocioł na węgiel wybrać?

Decydując się na wybór urządzenia o określonej maocy, musimy mieć na względzie to, czy ściany zewnętrzne zostały w należyty sposób zaizolowane. Od efektywności izolacji zależy nie tylko sprawność kotła i jego moc, ale również ilość koniecznego do jego zasilenia paliwa. Przyjmuje się, że 1 kW mocy urządzenia grzewczego jest zdolny do ogrzania 20 m2 powierzchni ocieplonego budynku, natomiast w przypadku braku izolacji ilość m2 spada aż o połowę!

Spośród kotłów na węgiel rozróżniamy dwa typy urządzeń ze względu na sposób uzupełniania komory spalania w paliwo węglowe. Możemy zdecydować się na model w pełni zautomatyzowany, który odwiedzamy w kotłowni sporadycznie, by jednorazowo uzupełnić zasobnik węglem o niewielkim sortymencie. Więcej zachodu wymagać będzie od nas obsługa kotła zasypowego, który wymaga obsługi systematycznej i częstej. W zależności od sposobu dopalania substancji lotnych rozróżniamy tutaj dodatkowo kotły dolnego i górnego spalania – bardziej efektywny jest drugi z nich, w którym w jednej komorze dopalają się paliwo i substancje lotne. Z kolei kocioł dolnego spalania należy doposażyć w usprawniający jego działanie miarkownik dopływu powietrza do spalania i kierownicę powietrza wtórnego.

Obojętnie, czy użytkujemy kocioł automatyczny, zasypowy czy dowolny piec na węgiel, pamiętajmy o zapewnieniu domownikom i sobie bezpieczeństwa – o jego poziomie poinformuje nas czujnik dymu i czadu.

 

Wykorzystane materiały pochodzą ze strony tworzymyatmosfere.pl, powstałą przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wyposażyć domową kotłownię?

Jak wyposażyć domową kotłownię?
Właściwe zaprojektowanie, zbudowanie i wyposażenie kotłowni stanowić będzie dla budynku centrum dowodzenia grzewczego. Im więcej starań poświęcimy na ...
Czytaj więcej

Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?

Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?
Drewno jest popularnym paliwem stosowanym w urządzeniach służących do ogrzewania. Jednak nieprawidłowy jego dobór, a także użytkowanie w piecach niepr...
Czytaj więcej

Jak konserwować kocioł?

Jak konserwować kocioł?
Konserwacja kotła jest niezbędna do jego bezawaryjnej pracy w sezonie grzewczym, ale ma miejsce również w miesiącach, kiedy ogrzewanie budynku nie jes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?