Grzejniki stalowe – dlaczego warto je stosować?

Grzejniki są odpowiedzialne za skuteczne oddawanie ciepła, które wędruje do naszych pomieszczeń poprzez instalacje. Mają przede wszystkim współgrać z konkretnym systemem, ale też powinny być dopasowane do wnętrza pod względem estetycznym. Dlaczego warto wciąż stawiać na grzejniki stalowe, najpopularniejsze od wielu lat?

Grzejniki stalowe – dlaczego warto je stosować?

Małe i duże

Stalowe grzejniki są bez wątpienia najpopularniejsze. Zainteresowanie nimi wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, co nie powinno nas dziwić z tego względu, że zastosowanie tego rodzaju grzejników przynosi nam bardzo wiele korzyści. Jedną z niepodważalnych zalet grzejników stalowych jest ich dostępność w bardzo różnych rozmiarach – daje nam to spore możliwości manewru i łatwego dopasowania ich do konkretnych pomieszczeń w naszym domu czy też mieszkaniu.

Zwiększona moc

Warto wspomnieć o tym, że mogą one mieć odmianę płytową. Sprawdzają się wyjątkowo skutecznie w sytuacji, kiedy potrzebujemy dużej mocy grzewczej przy konieczności wyboru grzejników o stosunkowo małych rozmiarach. Mogą się one wówczas składać z jednej, dwóch, a nawet trzech płyt – im jest ich więcej, tym bardziej odczuwalny komfort termiczny w pomieszczeniu. Każda z płyt jest wyposażona bowiem w żebra konwekcyjne, które zwiększają powierzchnię ogrzewającą powierzchnię. Grzejniki płytowe wyróżnia też niewielka pojemność wodna. Z tej racji korzystając z nich, oszczędzamy na energii. Na uwagę zasługuje również fakt, iż są one łatwe w sterowaniu. Szczególną uwagę warto zwrócić na grzejniki z tylnym ożebrowaniem, które wyjątkowo skutecznie oddają ciepło.

Przeczytaj także: Wybieramy opał do kotła centralnego ogrzewania

Grzejniki stalowe – dlaczego warto je stosować?

Atrakcyjny wygląd

Dużą zaletą grzejników wykonanych ze stali jest również to, że mogą one być ważnym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniach. Na rynku coraz częściej możemy spotkać stalowe grzejniki w niecodziennych kształtach. Co ważne, mamy do czynienia z grzejnikami dekoracyjnymi, które wykorzystują zasadę konwekcji. Dzięki zastosowaniu rurek dwuściennych (woda w takich grzejnikach znajduje się wyłącznie pomiędzy ściankami rurek), moc grzewcza takiego urządzenia znacznie się powiększa. Są zatem dobrym rozwiązaniem nie tylko ze względu na estetykę, ale również na efektywność. Grzejniki stalowe charakteryzuje jeszcze jedna ważna rzecz – posiadają bardzo gładką powierzchnię, znacznie gładszą niż chociażby grzejniki żeliwne. Dzięki takiej powierzchni mogą być one lakierowane proszkowo.

Zobacz też: Gdzie i jak przechowywać drewno opałowe?

Bariery

Musimy pamiętać, że ten rodzaj grzejników wykazuje wyjątkową wrażliwość na jakość wody znajdującej się w instalacji. Co więcej, skuteczność grzejników stalowych może się obniżyć, kiedy dostaje się do nich tlen. Z tego powodu nie warto łączyć ich z instalacjami w otwartym systemie, tylko zamkniętym oraz wesprzeć je zastosowaniem specjalnych rur z antydyfuzyjną barierą.