Jak działa rekuperator?

Szukasz wyczerpującego poradnika na temat rekuperatora? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj, a dowiesz się, co to jest rekuperator, jak działa, jaka jest jego budowa oraz jakie są zalety jego użytkowania. Zapraszamy!

Jak działa rekuperator

Temat wysokich kosztów ogrzewania wraca do Ciebie każdej zimy jak bumerang? Dobrze byłoby zastanowić się nad zastosowaniem ekologicznego rozwiązania, które ograniczy straty ciepła – a tym samym pozwoli Ci zachować trochę pieniędzy w portfelu. I właśnie tutaj kłania Ci się rekuperator – urządzenie odzyskujące ciepło, które coraz bardziej zyskuje na popularności.

Poniżej odpowiadamy na każde pytanie o rekuperatorze, jakie mogłoby Ci przyjść do głowy. Na początku opowiemy, czym właściwie jest to urządzenie oraz w jakich miejscach najbardziej się przydaje. Potem poznasz tajniki jego budowy, z podziałem na wszystkie najważniejsze części. Następnie zdradzimy Ci schemat działania, a potem przedstawimy zalety rekuperatora. Zachęcamy do lektury w ciepłej atmosferze!

Co to jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie, którego sposób działania opiera się na odzyskiwaniu ciepła z wentylacji. Nie wszyscy to wiedzą, ale wysokie koszty ogrzewania w dużej mierze biorą się bowiem ze strat ciepła powodowanych przez wentylację. Chodzi o to, że do pomieszczenia dostaje się tamtędy zimne powietrze, które trzeba ogrzać, a ciepłe wylatuje tą samą drogą. Do ogrzewania powietrza z zewnątrz, system cieplny zużywa około połowę energii! Teraz na pewno potrafisz więc sobie wyobrazić, jak bardzo potrzebny jest w każdym domu jakiś sposób na oszczędzanie.

Jak działa rekuperator

Rekuperacja powietrza – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Odpowiadając na pytanie, co to jest rekuperator, warto od razu wspomnieć o miejscach, w których używanie tego urządzenia przynosi najlepsze efekty. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • Pokój dziecięcy – to jedno z pomieszczeń, w którym zwykle najbardziej dbamy o dobrą jakość powietrza. Mając w domu rekuperator, zapewnisz maluchowi stały dopływ świeżego powietrza, obniżysz zawartość zanieczyszczeń oraz umożliwisz sobie zamknięcie okna na noc. W ten sposób wyeliminujesz dostawanie się do pokoju kurzu, hałasu itd.
  • Pomieszczenia bez okien – w niektórych łazienkach, przedpokojach, kuchniach czy garderobach nie ma okien, a więc trudniej jest o dostarczenie tam czystego powietrza. Rekuperator sprawdza się tutaj doskonale, odświeżając je i pozostawiając czystym.
  • Salon połączony z kuchnią – jak działa rekuperator w tym przypadku? Mając takie urządzenie w domu, nie będziesz już martwić się o rozmaite zapachy dochodzące z kuchni po skończonym gotowaniu. Wzmożony obieg powietrza wzbudzony przez rekuperator przyczyni się do natychmiastowej eliminacji niepożądanych aromatów.

Powyższe przykłady to oczywiście przysłowiowa igła w stogu siana – ale mamy nadzieję, że wiesz już, o co w tym wszystkim mniej więcej chodzi. To, jak działa rekuperacja powietrza w Twoim domu, ma bezpośredni wpływ na komfort i zdrowie wszystkich jego mieszkańców.

Budowa rekuperatora

Budowa urządzenia nie jest w zasadzie skomplikowana – ale musisz ją poznać, jeśli chcesz w pełni zrozumieć, czym jest rekuperator. Jak działa i na czym polega jego mechanizm? Postaramy się przybliżyć Ci ten temat, po kolei  opisując poszczególne części urządzenia.

  • Wentylatory – najlepiej, jeżeli urządzenie wyposażone jest w dwa wentylatory: nawiewny oraz wywiewny. Możesz samodzielnie sterować ich obrotami, co przełoży się na natężenie przepływu powietrza. Istnieje także możliwość wprowadzenia ustawień automatycznych, które przydadzą się np. wtedy, kiedy w pomieszczeniu dochodzi do częstych zmian wilgotności i jakości powietrza. Pamiętaj, że im lepszej klasy wentylatory, tym dłużej będą Ci one służyć; ma to wpływ także na poziom ich hałasu podczas pracy.
  • Automatyka sterująca – służy do zawiadywania pracą centrali wentylacyjnej i utrzymuje właściwą temperaturę oraz ilość powietrza.
  • Wymiennik ciepła – jak sama nazwa wskazuje, to właśnie tutaj odbywa się główny proces wymiany powietrza. Ciepło z powietrza usuwanego przekazywane jest do powietrza nawiewanego. Dobrze, jeżeli budowa rekuperatora przewiduje umieszczenie obok specjalnego pojemnika na skroploną wodę, która powstaje w czasie pracy urządzenia.
  • Filtr – oczyszcza napływające powietrze z zanieczyszczeń, które mogą osadzać się w wymienniku. Dzięki temu filtr eliminuje możliwość zatkania wymiennika.
  • Nagrzewnica elektryczna – nagrzewnica powietrza zasilana prądem. Jej działanie polega na zapobieganiu oszronienia wnętrza rekuperatora. Do oszronienia może dojść podczas wymiany wilgotnego powietrza z zimnym, które napływa z zewnątrz.
  • Przepustnica – urządzenie towarzyszące nagrzewnicy elektrycznej. Służy do ograniczania nadmiernego zużycia przez nią energii. W razie pojawienia się oszronienia we wnętrzu rekuperatora, przepustnica zamyka dopływ zimnego powietrza. Przez krótką chwilę rekuperator pobiera wyłącznie ciepłe powietrze z pomieszczenia, które w tym momencie nie jest odświeżane (dochodzi do zjawiska recyrkulacji, a nie wymiany powietrza). Po zniknięciu szronu, przepustnica z powrotem włącza dopływ powietrza z zewnątrz.
Jak działa rekuperator

Jak działa rekuperator?

Na początku artykułu ogólnikowo opisaliśmy sposób działania rekuperacji. W tym miejscu warto wrócić do tego tematu, by przybliżyć Ci nieco bardziej szczegółowy proces.

Podstawy działania rekuperatora

By opisać, jak działa rekuperacja, zacznijmy od podstaw. Zasada funkcjonowania urządzenia polega na tym, że strumień ciepłego powietrza wyciągany z budynku przechodzi przez wymiennik, a następnie przekazuje energię cieplną do zimnego strumienia, który nawiewany jest z zewnątrz. W ten sposób dochodzi do odzyskania ciepła z wywiewanego powietrza. Rozumiesz już zatem, dlaczego rekuperacja powietrza przyczynia się do znacznych oszczędności ciepła w pomieszczeniu.

Czego NIE robi rekuperator?

Koniecznie musisz pamiętać, że wiele osób popełnia zasadniczy błąd w rozumieniu sposobu działania urządzenia, jakim jest rekuperator. Co to jest i na czym polega ta pomyłka? Chodzi o to, że rekuperacja nie polega na zawracaniu ciepłego powietrza z powrotem do pomieszczenia – jak uważają niektórzy. Istota działania urządzenia polega na odzyskiwaniu ciepła z zimnego powietrza nawiewanego z zewnątrz. Dzięki temu zimne powietrze nie miesza się w takim stopniu z ciepłym, które już jest we wnętrzu.

Jak działa rekuperator

Rola wymiennika ciepła

Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj wymiennik ciepła w rekuperatorze, który przekazuje temperaturę pomiędzy powietrzem nawiewanym a wywiewanym. Dzięki temu urządzenie zapewnia nie tylko czyste powietrze przez cały rok, ale także utrzymuje właściwą temperaturę zależnie od aktualnej pory roku – niższą latem, a wyższą zimą.

W praktyce działanie rekuperatora przypomina wietrzenie pomieszczenia, z tym że nie wpuszczamy do pokoju kurzu, smogu i alergenów. Wyeliminowany zostaje także problem przeciągów, owadów i gwałtownych skoków temperatur.

Zalety rekuperatora

Istnieje wiele mocnych stron, jakimi może pochwalić się rekuperator. Co to jest i które z nich mogą zaważyć na decyzji o zakupie? Przekonaj się. 

Stop zanieczyszczeniom!

Pokazaliśmy Ci już wiele powodów, dla których warto mieć rekuperator. Jak działa on jednak na zdrowie domowników?  Wpływ urządzenia jest w tym przypadku nieoceniony, i to nie tylko dlatego, że oczyszcza ono powietrze napływające z zewnątrz. Jeżeli używasz rekuperatora, to praktycznie wcale nie musisz otwierać okien!

Ma to istotne znaczenie praktycznie o każdej porze roku – wiosną na zewnątrz unoszą się alergeny w postaci pyłków kwiatowych, przez cały rok w domu gromadzi się kurz, a zimą za oknem panuje szkodliwy smog. W przypadku problemów ze zdrowiem, zdecydowanie lepiej mieć więc świeże powietrze produkowane w zaciszu czterech kątów.

Jak działa rekuperator

Bez przykrych zapachów

Jeżeli dużo gotujesz, masz w domu zwierzęta albo po prostu zagęszczenie domowników jest u Ciebie spore, na pewno rozumiesz, o czym mowa. Funkcjonowanie wśród niepożądanych aromatów kuchennych, zapachu psa czy zwyczajnej duchoty z pewnością kłóci się z wizją spokojnej domowej ostoi. Rekuperacja powietrza sprawia, że możesz zapomnieć o tych problemach. Stały napływ świeżego powietrza wyeliminuje przykre zapachy i zdecydowanie oczyści domową atmosferę.

Oszczędność

Najważniejsza zaleta posiadania rekuperatora. Sprawność większości tego typu urządzeń to ok. 60-70% w warunkach mieszkaniowych i nawet do ok. 90% w warunkach laboratoryjnych u producenta. W praktyce (w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej) możesz oszczędzić nawet do 30% kosztów ogrzewania. Oczywiście musisz pamiętać, że ostateczne wyniki zależą od wielu czynników takich jak temperatura na zewnątrz czy to, w jaki sposób ogrzewasz mieszkanie.

Być może zainteresuje Cię przykładowe wyliczenie oszczędności ciepła przy użyciu rekuperatora. Załóżmy, że mieszkasz w domu jednorodzinnym o powierzchni 160 m2. W takim przypadku zalecana wymiana powietrza wynosi 250 m3/godz. Podczas gdy trwa sezon grzewczy (średnio wynosi on 200 dni w roku), będziesz w stanie zaoszczędzić 6100 kWh energii. Jeżeli koszt 1 kWh będzie wynosił 0,37 zł, to w ciągu roku ograniczysz wydatki na ogrzewanie o 2300 zł (w przypadku ogrzewania elektrycznego) lub 1000 litrów gazu (przy ogrzewaniu gazowym).

Podsumowanie

Rekuperator to przydatne urządzenie, dzięki któremu znacznie zmniejszysz zużycie ciepła w okresie grzewczym. Poza tym najważniejszym czynnikiem, przyczynisz się także do poprawy zdrowia i komfortu domowników, uniemożliwiając zanieczyszczeniom z zewnątrz przedostawanie się do pomieszczeń.

Jeżeli rozważasz zakup rekuperatora, pamiętaj, że im lepszej jakości będą jego wentylatory i inne poszczególne części, tym lepsza będzie również efektywność jego pracy. Warto też wiedzieć, w jaki sposób użytkować urządzenie, by służyło Ci jak najdłużej. By poznać zasady dbania o rekuperator i jego pielęgnacji, przeczytaj nasz artykuł: „Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?”.