Grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy – który wybrać do łazienki?

Komfort cieplny jest jednym z najważniejszych aspektów podczas korzystania z łazienki. W odpowiedniej temperaturze wszelkie zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne możemy wykonać bez pośpiechu, a sama łazienka staje się miejscem idealnym do relaksu. Aby osiągnąć właściwe warunki, konieczne może okazać się zastosowanie grzejnika konwektorowy lub olejowego – który lepiej się sprawdzi?

Kiedy przydaje się dodatkowe źródło ciepła w łazience?

Grzejnik olejowy lub konwektorowy może stanowić uzupełnienie głównego ogrzewania domowego – dzięki temu nawet w czasie bardzo mroźnej zimy Twoja łazienka będzie przygotowana do komfortowego zażywania kąpieli. Takie rozwiązanie sprawdza się także na przełomie sezonów, np. kiedy zaczęła się wiosna, centralne ogrzewanie przestało już działać, ale w łazience panuje lekki chłód. Grzejnik będzie natomiast niezbędny w pomieszczeniu, do którego nie została doprowadzona instalacja – na rynku są dostępne modele o tak dużej mocy, że z powodzeniem wystarczają do efektywnego ogrzania nawet sporych pomieszczeń. I wreszcie – dodatkowy grzejnik stanie się najlepszym przyjacielem każdego zmarzlucha, który lepiej się czuje we wnętrzach o wyższej temperaturze powietrza.

Grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy – który wybrać do łazienki?

Grzejnik olejowy – ekonomiczna opcja grzania

Używanie grzejników olejowych jest tańszą w eksploatacji opcją. Zaopatrzone są bowiem najczęściej w termostat, który odłącza urządzenie po nagrzaniu znajdującego się w nim oleju. Ten z kolei, po skumulowaniu ciepła, oddaje go na zewnątrz przez godzinę lub dwie. W tym czasie korzystamy z ciepła bez dodatkowego poboru energii elektrycznej. Największą wadą tego rozwiązania jest jednak długi czas nagrzewania się oleju. Czasami od podłączenia grzejnika do prądu, do nagrzania się stalowej obudowy mija ponad godzina, co jest wyjątkowo niekomfortowe dla osób, które chcą zażyć kąpieli zaraz po powrocie z pracy. Na szczęście pojawiają się modele z wbudowanym timerem – można je ustawić przed wyjściem z domu i wieczorem cieszyć się ciepłem w łazience.

Zobacz też: Piecyk gazowy, naftowy czy elektryczny – który wybrać?

Porada eksperta

Jeśli planujemy wstawić do łazienki grzejnik elektryczny, musimy sprawdzić, czy jest on przystosowany do użytku w tego typu pomieszczeniach. Podwyższona wilgotność powietrza może bowiem źle wpływać na urządzenie. Dodatkowo warto ustawić je w odpowiedniej odległości od wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki – tam, gdzie nie będzie narażony na zachlapanie.

Grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy – który wybrać do łazienki?

Grzejnik konwektorowy – błyskawiczne ciepło

Tym, którym zależy na natychmiastowym efekcie grzania, z pewnością odpowiedniejszy wyda się grzejnik konwektorowy. Wykorzystuje on, jak sama nazwa wskazuje, zjawisko konwekcji. Polega ono na tym, że zimne powietrze tłoczone jest do urządzenia od dołu, wewnątrz ogrzewane jest za pomocą grzałki, a następnie – górą lub bokiem – ciepłe powietrze przedostaje się na zewnątrz. Grzejnik taki musi być jednak cały czas podłączony do prądu, gdyż zaraz po jego wyłączeniu temperatura powietrza znacząco się ochładza – decydując się na ten wariant musimy się zatem liczyć z wyższymi opłatami eksploatacyjnymi. Opcja ta nie przypadnie niektórym do gustu również ze względu na to, że grzejniki konwektorowe mocno wysuszają powietrze w pomieszczeniu i wraz z nimi konieczne jest stosowanie odpowiednich nawilżaczy. W łazience, gdzie panuje podwyższona wilgotność, może się to jednak okazać zaletą. Biorąc również pod uwagę, że spędzamy w niej tylko pewien ułamek czasu, grzejnik konwektorowy zdaje się być lepszym wyborem do łazienki, niż modele olejowe.