Hamak czy huśtawka?

Nasz ogród jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo wolnego czasu. Dla niektórych jest wręcz drugim domem. Warto zatem wyposażyć go w elementy, dzięki którym przebywanie w nim będzie jeszcze przyjemniejsze. Często wybierany jest hamak lub huśtawka - które z nich będzie dla nas lepsze?

Hamak czy huśtawka?

Hamak

Kojarzy się on przede wszystkim z  wypoczynkiem i błogim lenistwem. To jednak dopiero początek jego licznych zalet. Po pierwsze, po złożeniu posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu możemy przechowywać go w dowolnym miejscu. Co więcej, jest z reguły lekki, co sprawia, że nie będzie problemu z jego przenoszeniem. Kolejną związaną z tym zaletą jest mobilność – hamak sprawdzi się również poza ogrodem. Możemy zabierać go na wycieczki, gdzie posłuży nam jako dodatkowa forma miejsca na relaks. Na uwagę zasługuje także łatwy montaż i demontaż hamaka. Co więcej, okazuje się on korzystny dla naszego zdrowia, wynika to z braku punktów nacisku. Nie bez znaczenia jest także ogromna wygoda, którą zyskujemy.

Wybierając hamak mamy również możliwość trafniejszego dopasowania go do naszych preferencji pod względem kolorystycznym – szeroka paleta barw pozwoli na wybór idealnego rozwiązania do naszego ogrodu. Warto tu również zaznaczyć, że z hamaka mogą skorzystać zarówno młodsi, jak i starsi goście (trzeba jednak mieć na uwadze ograniczenie dotyczące maksymalnego udźwigu).

Przeczytaj także: Leżaki – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Na koniec należy zauważyć, że hamaki nie są drogim rozwiązaniem. Wybierając je powinniśmy się jedynie upewnić czy będziemy mieli miejsce na jego umocowanie (nie będzie to jednak problemem przy modelach ze stelażem).

Hamak czy huśtawka?

Sprawdź też: Rodzaje ławek ogrodowych

Huśtawka

Oprócz hamaka czy zamiast niego w ogrodzie może pojawić się huśtawka. Już na wstępie należy zaznaczyć, że pod względem konstrukcji jest to bardziej stabilne rozwiązanie. Co więcej, może z niego korzystać kilka osób jednocześnie, czego niestety nie da się powiedzieć o hamaku. Warto tu też zauważyć, że siedząc na huśtawce (w odróżnieniu od leżenia w hamaku) mamy lepszy kontakt z pozostałymi osobami przebywającymi w ogrodzie. Poza tym decydując się np. na drewniany model, będzie on bardziej pasował do otoczenia zieleni i charakteru ogrodu. Huśtawki są także bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników chemicznych oraz atmosferycznych.

Kolejnym plusem przemawiającym na korzyść tego produktu jest wbudowane zadaszenie (w większości przypadków), które zagwarantuje nam błogi cień w upalny dzień, czy też ochroni nas przed lekką mżawką. Dodajmy na koniec, że huśtawka nie wymaga każdorazowego montażu i demontażu – możemy z niej skorzystać w każdej chwili.

Wybór pomiędzy hamakiem a huśtawką zależy od indywidualnych preferencji, dostępnego miejsca w ogrodzie czy też ilości środków, które możemy przeznaczyć na jego zakup. Jedno jest pewne – mając przynajmniej jedno z nich przebywanie w ogrodzie stanie się dużo przyjemniejsze.