Produkty

Iglaki na pniu – ciekawa ozdoba ogrodu

Iglaki na pniu – ciekawa ozdoba ogrodu

Nie mamy pomysłu na ciekawą ozdobę ogrodu? Może powinniśmy zastanowić się nad dekoracyjnymi iglakami na pniu, które mogą osiągać wysokość nawet 2 metrów. W sklepach odnajdziemy je w części dekoracyjnej ogrodu, szukając pod nazwą – formy pienne.

iglaki do ogroduCharakteryzują się zwykle prostym, wysokim pniem i rozbudowaną koroną, którą możemy dowolnie przycinać oraz formować. Ten piękny efekt dekoracyjny możemy uzyskać praktycznie ze wszystkich najpopularniejszych roślin iglastych, w tym z cyprysików, sosen, świerków, jodeł oraz jałowców. Każdego roku w sklepach ogrodniczych powiększa się asortyment dekoracyjnych drzewek iglastych na pniu. Coraz chętniej sadzimy je bowiem w swoich ogródkach.

Iglaki na pniu to świetny pomysł zarówno do małych ogrodów, jak i na balkony. Sprawdzają się w roli małych drzew, praktycznie o każdej porze roku. Nie wyrastają na duże drzewa, w związku z czym nie zacieniają danej powierzchni oraz nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Drzewkom na pniu możemy nadawać bardzo oryginalne kształty, np. w postaci równo przystrzyżonych kul lub stożków na patyku. Takie niespotykane formy dodają naszemu ogrodowi życia i sprawiają, że ten różni się od ogrodu sąsiada.

Sztuka formowania iglaków na pniu

Aby otrzymać ciekawą kompozycję iglaka na pniu, możemy zastosować się do dwóch metod ich tworzenia. Albo przy pomocy szczepienia, albo przy pomocy odpowiedniego formowania.

Metoda I: Aby uzyskać dekoracyjną odmianę rośliny iglastej, szczepi się ją na podkładce. Takie szczepienie może mieć wysokość nawet 2 m, które później – poprzez odpowiednie cięcie – daje  pożądany efekt dekoracyjny. Pień rośliny po szczepieniu nie będzie już przyrastać na wysokość. Może tylko zwiększać swoją średnicę. thuja szmaragd castorama

Metoda II: Formowanie iglaków na pniu to metoda polecana dla ogrodników amatorów. Wystarczy wybrać jeden, prosty pęd rośliny i obciąć wszystkie gałązki do odpowiedniej wysokości np. 50 cm. Przycinamy wierzchołek drzewka, aby pobudzić go do wzrostu. Systematycznie przycinana korona pozwoli nam uzyskać pożądany kształt.

Czy iglaka na pniu trzeba pielęgnować?

Wymagania glebowe dla drzewka powinny być dopasowane do danego gatunku. Szlachetna odmiana wymaga regularnego kształtowania korony. Iglaki na pniu mogą być niestety znacznie bardziej wrażliwe na mróz, dlatego w okresie zimowym konieczne jest przykrycie ich białą agrowłókniną.

W przypadku drzewek stojących na balkonie należy obficie podlać wodą ziemię, w której jest posadzony iglak, a następnie osłonić go papierem falistym lub włókniną. Iglaka możemy też umieścić w większym kartonie, a przestrzeń między donicą i kartonem wypełnić styropianem.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych
Wiele z ozdobnych roślin ogrodowych to gatunki kwasolubne. Do rozwoju wymagają one przede wszystkim gleby o odpowiednim odczynie, jednak nie bez znacz...
Czytaj więcej

Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu

Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu
Po odejściu zimy wracamy na dobre do naszych ogrodów, przygotowując działkę do tego, by ponownie zachwycała nas pięknymi roślinami i trawnikiem. Aby z...
Czytaj więcej

Jakie iglaki wybrać na żywopłot?

Jakie iglaki wybrać na żywopłot?
Obok ligustru, bukszpanu czy berberysu, w roli żywopłotu doskonale sprawdzają się też rośliny iglaste. Oto 5 najpopularniejszych iglaków, na których w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Iglaki na pniu – ciekawa ozdoba ogrodu