Montaż podłogi winylowej – krok po kroku

Podłoga winylowa to doskonała alternatywa dla tradycyjnych paneli podłogowych. Wyróżnia ją szerokie zastosowanie, odporność na duże natężenie ruchu, działanie wilgoci czy zabrudzenia. Jej cechą jest też łatwy montaż, którego możemy dokonać samodzielnie, bez pomocy fachowca.

Przygotowanie

Mowa tutaj przede wszystkim o właściwym przygotowaniu podłoża. To powinno być równe, płaskie i suche. Jeśli znajdują się na nim jakiekolwiek nierówności, to nie mogą one przekraczać 3 milimetrów grubości na długości 2 metrów posadzki. Wszelkich uchyleń od tej normy należy się pozbyć, stosując cementowe masy szpachlowe bądź też gotowe wylewki samopoziomujące. Jeszcze przed ułożeniem desek winylowych na posadzce powinniśmy ułożyć dodatkową izolację przeciwwilgociową z folii PE o grubości przynajmniej 0,2 milimetra. Warto również uprzednio przygotować wszystkie niezbędne narzędzia: piłę ręczną lub elektryczną, miarkę, ołówek, klocki dystansowe i taśmę klejącą.

Krok 1

Układanie desek winylowych rozpoczynamy wzdłuż ściany, na której znajdują się drzwi. Robimy to zawsze zgodnie z kierunkiem padania światła w danym pomieszczeniu. Powinniśmy pamiętać przy tym, aby pozostawiać 10-milimetrowy odstęp dylatacyjny od ścian i każdego ze stałych elementów pomieszczenia. Aby tego dokonać, między deską a danym elementem umieszczamy klocki dociskowe.

Krok 2

Podłogi winylowej nie montujemy na stałe za pomocą kleju czy gwoździ. Pierwszą deskę ustawiamy zawsze piórem w kierunku ściany, tak aby jej wypust był skierowany w drugą stronę. Deski układamy rzędami. Aby tego dokonać, należy podnieść pod odpowiednim kątem koniec deski, którą chcemy zamontować, ustawiając jej pióro naprzeciw wpustu wcześniej ułożonego panelu, następnie dociskając pióro i opuszczając swobodnie element.

p_yly_winylowep_yly_winylowep_yly_winylowep_yly_winylowe

Krok 3

Jeśli to konieczne, ostatnią z desek w rzędzie przycinamy do odpowiedniego rozmiaru. Tutaj również powinniśmy pamiętać o tym, że ostatni z elementów w danym rzędzie należy docinać, mając zawsze  na uwadze 10-milimetrowy odstęp dylatacyjny.

Krok 4

Układanie kolejnych rzędów powinniśmy rozpoczynać od elementu, który został odcięty przy instalacji ostatniej z desek w poprzednim rzędzie. Tutaj należy jednak uwzględnić fakt, iż przesunięcie czołowych krawędzi desek w kolejnych rzędach nie powinno być mniejsze niż 30 centymetrów.

Krok 5

Zanim przystąpimy do ułożenia ostatniego rzędu desek, naszym zadaniem będzie zmierzenie ich szerokości i jeśli to konieczne – docięcie wszystkich elementów do odpowiedniego wymiaru, tak aby wypełnić dokładnie całą posadzkę. Po ułożeniu paneli możemy przystąpić do wykończenia podłogi, przytwierdzając do ściany listwy przypodłogowe.

wylewka_samopoziomuj_cawylewka_samopoziomuj_cawylewka_samopoziomuj_cawylewka_samopoziomuj_ca