Podłogi korkowe – montaż krok po kroku

Elastyczny i trwały korek doskonale spełnia się w roli materiału wykończeniowego. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego produktu oraz prawidłowe przygotowanie podłoża. Na co zwrócić uwagę, montując podłogi korkowe? Przeczytaj nasz poradnik i wykonaj samodzielny montaż krok po kroku.

Podłogi korkowe – montaż krok po kroku

Podłoga z korka to niebanalny pomysł, a materiał ten charakteryzuje się niezwykłą trwałością. Jednak, aby panel korkowy przez lata jak najlepiej spełniał swoją funkcję, wymaga odpowiedniego montażu. W naszym artykule wyjaśnimy, jak możesz zrobić to samodzielnie. 

Krok pierwszy: przechowywanie i kontrola materiału

Pierwszy, niezwykle ważny etap montażu, to odpowiednie przygotowanie materiału – dzięki temu panele korkowe będą Ci służyć długo i nie powodować problemów. 

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem instalacji, podłogę korkową aklimatyzować w temperaturze pokojowej (najlepiej w zamkniętych opakowaniach) przez około 48 godzin. Folię ściągnij dopiero wówczas, gdy jesteś gotowy do wykonania montażu. Z kolei temperatura podczas instalacji powinna wynosić ponad 18 stopni Celsjusza.

Przed instalacją warto dokonać oględzin płytek lub paneli (w świetle dziennym sprawdzamy ich jakość oraz odcień, który może się nieco różnić od tych ze wzornika, ze względu na to, że mamy do czynienia z naturalnym materiałem). Ważne jest również spełnienie wszelkich zaleceń producenta względem wymogów podłoża – są one różne – w zależności od rodzaju podłogi korkowej, dlatego przed montażem dokładnie zapoznaj się z zaleceniami. Jeśli podkład podłogowy nie spełnia wymogów, to producent może nie uwzględnić naszej reklamacji.

Przeczytaj także: Jak przechowywać materiały budowlane?

Krok drugi: przygotowanie podłogi (dotyczy paneli korkowych)

Gdy decydujesz się na podłogi z korka, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod montaż. Przede wszystkim powinno ono być zwarte, stabilne, suche i twarde (np. cementowe, ceramiczne, drewniane). Miękkich wykładzin lub ich pozostałości, przed montażem należy się bezwzględnie pozbyć. W przypadku płytek korkowych dodatkowo bardzo ważne jest szczegółowe oszlifowanie, oczyszczenie z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, a następnie zagruntowanie i pokrycie nierówności zaprawą wyrównującą (należy stosować cienkowarstwowe masy samopoziomujące na bazie cementów).

Uwaga! Maksymalne odchylenia od płaszczyzny nie mogą przekraczać 3 mm na 2 m długości.

Kolejnym wymogiem w obu przypadkach jest odpowiednia wilgotność podłoża (mierzona metodą CM) – może wynosić nie więcej niż: dla podłoża cementowego 2%, z kolei dla podłoża anhydrytowego – 0,5%.

Zgodnie z zaleceniami producenta (i niezależnie od naszej izolacji pod podkładem podłogowym), zanim zaczniesz montować panele korkowe podłogowe, należy wykonać dodatkową izolację przeciwwilgociową z folii polietylenowej o grubości minimum 0,2 mm. Na podłożach usytuowanych na gruncie zaleca się ułożenie dwóch takich warstw – najlepiej ułożonych na krzyż i sklejonych taśmą PCV.

Krok trzeci: montaż płytek lub paneli korkowych

Jeśli układasz panele korkowe na podłogę, sprawa jest prosta – montowanie rozpoczynamy w rogu pomieszczenia (pióro pierwszej deski powinno być skierowane w stronę ściany, natomiast wpust – w kierunku pomieszczenia). Kolejne rzędy desek (z uwzględnieniem zalecanych odstępów dylatacyjnych – zwykle ok. 10 mm odstępu od ścian i każdego zamontowanego na stałe elementu pomieszczenia) układamy zgodnie z instrukcją producenta. Czasami może się zdarzyć, że konieczne będzie odpowiednie przycięcie deski w pierwszym rzędzie.

Jeśli z kolei przyklejasz płytki korkowe, pracę należy rozpocząć od wykonania szczegółowych pomiarów (za pomocą sznurka z talkiem ustalamy środek pomieszczenia; sprawdzamy, czy płytki przycinane do ścian będą miały szerokość nie mniejszą niż 5 cm). Wcześniej warto również rozłożyć linię płytek bez klejenia i sprawdzić w ten sposób wszystkie wymiary. Układanie płytek korkowych zaczynamy od środka pomieszczenia, zgodnie z kierunkiem padającego światła dziennego.

Przeczytaj także: Układanie płytek – krok po kroku

Pamiętaj, że do klejenia należy używać tylko produktów sprawdzonych i zalecanych przez producenta danej podłogi – najczęściej używa się kleju kontaktowego rozpuszczalnikowego Cola-Cork lub wodnego kleju kontaktowego W-240. Klej nanosimy na płytki za pomocą wałka welurowego, aby móc uzyskać jednolitą powłokę. Posmarowane w ten sposób płytki muszą schnąć do momentu, gdy klej stanie się przezroczysty. Następnie należy posmarować klejem podłoże i – w przeciągu zalecanego przez producenta kleju, czasu – pokryć posmarowanymi płytkami podłogę. Płytki możemy dociskać, np. walcem dociskowym o masie 50 kg lub zwykłym młotkiem gumowym. Zwiększymy w ten sposób kontakt płytek z podłożem.

 

 

podlogi-korkowepodlogi-korkowepodlogi-korkowepodlogi-korkowe

Podłogi korkowe – jakich narzędzi potrzebujesz do montażu?

Jeśli masz zamiar samodzielnie ułożyć płytki lub panele korkowe na podłodze, przyda Ci się kilka narzędzi. Być może część z nich masz już nawet w swojej skrzynce, a jeśli nie, możesz kupić je w sklepie internetowym Castorama.pl. 

Do montażu płytek, niezbędne będą:

Jeśli jednak postanowisz wyłożyć podłogę panelami korkowymi, zaopatrz się dodatkowo w takie przedmioty, jak: 

  • folia polietylenowa,

  • folię PCV, 

  • gilotyna lub nożyk do cięcia paneli.

Przeczytaj także: Tapeta korkowa – gdzie warto ją umieścić?

podlogi-korkowepodlogi-korkowepodlogi-korkowepodlogi-korkowe

Podłogi korkowe – podsumowanie

Jak widzisz, montaż podłogi korkowej nie należy do trudnych zadań – potrzebujesz trochę wolnego czasu, odpowiednich materiałów oraz narzędzi, a także odrobiny chęci i smykałki do majsterkowania.

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie tego zadania samodzielnie, sprawdź asortyment Castoramy – znajdziesz u nas płytki podłogoweakcesoria do płytek oraz panele podłogowe. To trwałe i solidne produkty od renomowanych producentów, dlatego idealnie sprawdzą się podczas remontów lub wykańczania Twoich czterech kątów!

Data publikacji: 24.09.2014