Produkty

Podłogi korkowe – wybór i montaż krok po kroku podłogi z korka

Podłogi korkowe – wybór i montaż krok po kroku podłogi z korka

Elastyczny i trwały korek doskonale spełnia się w roli materiału wykończeniowego. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego produktu oraz prawidłowe przygotowanie podłoża. Na co zwrócić uwagę przy montażu korka na podłodze? Poniżej poradnik i montaż krok po kroku.

podłoga z korkaRodzaj podłogi z korka

Najpopularniejsze opcje to korkowe płytki lub panele. Od naszego wyboru będzie zależał rodzaj montażu – płytki można przyklejać do podłoża, zaś panele korkowe – układać w bezklejowym systemie połączeń. Druga opcja jest znacznie tańsza (podłoża nie trzeba specjalnie przygotowywać) i bezproblemowa w instalacji. Za panelami przemawia również możliwość natychmiastowej eksploatacji po montażu. Nie możemy ich jednak zastosować w łazience oraz na bardzo dużych powierzchniach czy w długich korytarzach (konieczne jest wówczas stosowanie odstępów dylatacyjnych).

Montaż podłogi korkowej – krok po kroku

Krok pierwszy: przechowywanie i kontrola materiału

Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem instalacji podłogę korkową aklimatyzować w temperaturze pokojowej (najlepiej w zamkniętych opakowaniach przez ok. 48 godzin). Folię ściągamy dopiero wówczas, gdy jesteśmy gotowi do montażu. Z kolei temperatura podczas instalacji powinna wynosić ponad 18 stopni Celsjusza.

Przed instalacją warto dokonać oględzin płytek lub paneli (w świetle dziennym sprawdzamy ich jakość, odcień – może się nieco różnić od tych ze wzornika, ze względu na to, że mamy do czynienia z naturalnym materiałem). Ważne jest również spełnienie wszelkich zaleceń producenta względem wymogów podłoża (są różne – w zależności od rodzaju podłogi korkowej) – jeśli podkład podłogowy nie spełnia wymogów, to producent może nie uwzględnić naszej reklamacji.

Krok drugi: przygotowanie podłogi (dotyczy paneli korkowych)

Podłoże pod montaż paneli z korka powinno być zwarte, stabilne, suche i twarde (np. cementowe, ceramiczne, drewniane). Miękkich wykładzin (lub pozostałości) przed montażem należy się bezwzględnie pozbyć. W przypadku płytek korkowych dodatkowo bardzo ważne jest szczegółowe oszlifowanie, oczyszczenie z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, zagruntowanie i pokrycie nierówności zaprawą wyrównującą (stosować cienkowarstwowe masy samopoziomujące na bazie cementów).

Uwaga! Maksymalne odchylenia od płaszczyzny nie mogą przekraczać 3 mm na 2 m długości.

Kolejnym wymogiem w obu przypadkach jest odpowiednia wilgotność podłoża (mierzona metodą CM) – może wynosić nie więcej niż: dla podłoża cementowego 2 proc., zaś dla podłoża anhydrytowego – 0,5 proc.

Zgodnie z zaleceniami producenta (i niezależnie od naszej izolacji pod podkładem podłogowym) przed montażem paneli z korka należy wykonać dodatkową izolację przeciwwilgociową z folii polietylenowej o grubości min. 0,2 mm. Na podłożach usytuowanych na gruncie zaleca się ułożenie dwóch takich warstw – najlepiej ułożonych na krzyż i sklejonych taśmą PCV.

Krok trzeci: montaż płytek lub paneli korkowych

W przypadku paneli sprawa jest prosta – układanie rozpoczynamy w rogu pomieszczenia (pióro pierwszej deski powinno być skierowane w stronę ściany, zaś wpust – w kierunku pomieszczenia). Kolejne rzędy desek (z uwzględnieniem zalecanych odstępów dylatacyjnych – zwykle ok. 10 mm odstępu od ścian i każdego zamontowanego na stałe elementu pomieszczenia) układamy zgodnie z instrukcją producenta – czasami konieczne będzie odpowiednie przycięcie deski w pierwszym rzędzie.

Z kolei przyklejenie płytek korkowych należy rozpocząć od wykonania szczegółowych pomiarów (za pomocą sznurka z talkiem ustalamy środek pomieszczenia; sprawdzamy, czy płytki przycinane do ścian będą miały szerokość nie mniejszą niż 5 cm). Wcześniej warto rozłożyć linię płytek bez klejenia i sprawdzić w ten sposób wszystkie wymiary. Układanie zaczynamy od środka pomieszczenia, zgodnie z kierunkiem padającego światła dziennego.

Pamiętajmy, że do klejenia należy używać tylko produktów sprawdzonych i zalecanych przed producenta danej podłogi (zwykle używa się kleju kontaktowego rozpuszczalnikowego Cola-Cork lub wodnego kleju kontaktowego W-240). Klej nanosimy na płytki za pomocą wałka welurowego (aby uzyskać jednolitą powłokę). Posmarowane w ten sposób płytki muszą schnąć do momentu, gdy klej stanie się przezroczysty. Następnie należy posmarować klejem podłoże i – w przeciągu zalecanego przez producenta kleju czasu – pokryć posmarowanymi płytkami podłogę. Płytki możemy dociskać np. walcem dociskowym o masie 50 kg lub zwykłym młotkiem gumowym. Zwiększymy w ten sposób kontakt płytek z podłożem.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak udekorować wąski i długi korytarz lub przedpokój?

Jak udekorować wąski i długi korytarz lub przedpokój?
Zwykle przedpokoje i korytarze są pomieszczeniami, w których nie ma miejsca na zbędne przedmioty. Jednak gdy są one dość długie, możemy śmiało podjąć ...
Czytaj więcej

Tapeta korkowa - gdzie warto ją umieścić?

Tapeta korkowa - gdzie warto ją umieścić?
Korek na ścianie może być bardzo ciekawą dekoracją ścienną, w  dodatku o dużym znaczeniu użytkowym. Korek, polecany do wykańczania wnętrz utrzyma...
Czytaj więcej

6 pomysłów na własnoręcznie wykonane podkładki

6 pomysłów na własnoręcznie wykonane podkładki
Kluczem udanej kolacji jest: pyszne jedzenie, miła atmosfera, gościnność gospodarza oraz pięknie przystrojony stół. To ostatnie tworzymy z udziałem za...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
4 komentarze
12.10.2019
Juz 11 lat mam korek w przedpokoju. W formie paneli,nie na klej. Rewelacja.
24.07.2016
Dana, to ze korek odlazi nie jest wina korka lecz osoby, ktora go przykleila. Zle wykonany montaz.
31.03.2016
Moi klienci chcą podłogę z korka, a ja nigdy nie kładłem. Całe szczęście to w nowo budowanym domu, więc podłoże będzie od razu w sumie przygotowane. No ale spisuję wszelkie informacje - na pewno się przydadzą.
07.01.2016
Mam dość złe doświadczenia z korkiem, tak odłazi i się wciska, wolę chyba wykładziny, też tańsze są a wszystko imitują i można łatwo wymienić

Ocena i komentarz dla:

Podłogi korkowe – wybór i montaż krok po kroku podłogi z korka