Wybór wylewki podłogowej – niezbędne informacje

Wylewka pełni bardzo ważną rolę w ostatecznym wykończeniu podłogi. To od niej zależy trwałość i wytrzymałość oraz wygląd posadzki, która zostanie na późniejszym etapie pokryta płytkami, parkietem czy też wykładziną dywanową. W niej ukryte są też przewody instalacji grzewczej i kanalizacyjnej. To wystarczające powody do tego, by wyboru podkładu podłogowego dokonywać z pełną świadomością. Przyda nam się więc wiedza dotycząca dostępnych na rynku rodzajów wylewek oraz ich zastosowaniu w poszczególnych sytuacjach.

Wylewki betonowe

Tworzone są poprzez zmieszanie ze sobą cementu, kruszyw i specjalnych dodatków modyfikujących. Ich kruszywo stanowi najczęściej piasek, ale może być też nim np. żwir lub grys. Tego rodzaju podkłady mogą być dostarczane w postaci gotowej zaprawy lub wykonywane bezpośrednio na placu budowy. Choć wylewki betonowe stosowane są od wielu lat, ich popularność jest wciąż bardzo duża. Warto zaznaczyć, że obecnie są wykorzystywane nie tylko jako podkład pod późniejsze wykończenie podłogi, np. za pomocą paneli, ale także jako samodzielna posadzka, bardzo modna w nowoczesnych wnętrzach. Wylewki te doskonale sprawdzają się także jako posadzki przemysłowe na sporych powierzchniach zakładów i fabryk oraz pomieszczeń gospodarczych, w tym również przydomowych garażach. Ich właściwości sprawiają, że są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie podkładu o dużej nośności i grubości, także na zewnątrz budynku. Ich konsystencja jest gęstoplastyczna lub półsucha. Wyroby betonowe odznaczają się wysoką wytrzymałością na ściskanie sięgającą 35 MPa.

Zalecana grubość: 7-8 cm

Wylewka betonowa Baumit 25 kg
Wylewka betonowa Baumit 25 kg

Porada eksperta:

Należy pamiętać o tym, że wylewka betonowa jest trudniejsza do wykonania we własnym zakresie niż klasyczny podkład cementowy. Jeśli zaś chodzi o jej konsystencję, poleca się głównie uzyskiwanie tej gęstoplastycznej – półsucha wiąże się bowiem z koniecznością wykorzystania specjalistycznego sprzętu, nazywanego miksokretem.

Wylewki cementowe

Tworzone są poprzez zmieszanie cementu portlandzkiego z piaskiem. Podobnie jak wylewki betonowe, podkłady cementowe mogą być dostarczane w postaci gotowej zaprawy lub wykonywane na placu budowy po odpowiednim rozrobieniu z wodą. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak na zewnątrz budynku. Świetnie nadają się do wykonywania posadzek w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach, kotłowniach i garażach. Pozwalają na to właściwości wylewek cementowych, które doceniane są między innymi za wytrzymałość na ściskanie sięgającą nawet 30 MPa. Należy jednak pamiętać o tym, że docelowe parametry tego rodzaju podkładów osiągane są dopiero po upływie 28 dni od wykonania posadzki. Inaczej jest jedynie w przypadku wylewek cementowych błyskawicznych, które zgodnie z nazwą – znacznie szybciej wiążą niż tradycyjne zaprawy cementowe.

Zalecana grubość: 6-8 cm

Posadzka cementowa Atlas Premium 25 kg
Posadzka cementowa Atlas Premium 25 kg

Porada eksperta:

Zarówno wylewki betonowe, jak i cementowe wymagają tych samych zabiegów pielęgnacyjnych po ich ułożeniu. Mowa tutaj głównie o konieczności polewania ich wodą przez 7 do nawet 12 dni – im wyższa temperatura, tym dłuższy powinien być ten okres. W przypadku obu podkładów zaleca się też wykonywanie dylatacji, która będzie oddzielać wylewkę od ścian.

Beton Baumit B20 25 kg
Beton Baumit B20 25 kg
Błyskawiczna posadzka cementowa Weber Saint-Gobain Express 25 kg
Błyskawiczna posadzka Weber Saint-Gobain

Wylewki anhydrytowe

Wytwarzane są z anhydrytu, czyli bezwodnego siarczanu wapnia, a to sprawia, że możemy mówić o wielu różnicach pomiędzy tego rodzaju wylewkami a podkładami betonowymi i cementowymi. Po pierwsze, ich konsystencja jest płynna i elastyczna, dzięki czemu zyskuje właściwości samopoziomujące, a co za tym idzie – jest idealną receptą na łatwe wyeliminowanie wszelkich krzywizn. Po drugie, nie wymaga stosowania przerw dylatacyjnych między wylewką a ścianami. A po trzecie, taki podkład jest lżejszy niż betonowy i cementowy. To wszystko sprawia, że wylewki anhydrytowe doskonale nadają się do współpracy z ogrzewaniem podłogowym – warto zaznaczyć, że są wytrzymałe na zmiany temperatury, a ich wytrzymałość na ściskanie może wynosić od 20 do nawet 40 MPa. W odróżnieniu od wcześniej opisanych podkładów nie są jednak odporne na mróz i wodę, stąd też nie mogą być stosowane na zewnątrz budynku oraz w pomieszczeniach narażonych na wzmożone działanie wilgoci.

Zalecana grubość: 5-8 cm

Wylewki samopoziomujące

To specjalny rodzaj podkładu, który powstaje na bazie zaprawy cementowej i dodatku upłynniającego. Jego konsystencja sprawia, że wyeliminowanie wszelkich nierówności jest wyjątkowo łatwe – powierzchnia jest idealnie gładka i pozioma. Co więcej, nie ma w tym przypadku konieczności dodatkowego zbrojenia wylewki, jak przy cieńszych podkładach cementowych, a nawet wyrównywania jej przy użyciu łaty – wymaga ona jedynie wstępnego rozprowadzenia pacą i odpowietrzenia. Wylewka samopoziomująca pozwala też tworzyć wyjątkowo cienkie podkłady – nawet 2-milimetrowe. Minusem tego rozwiązania jest trudność wykonania mieszanki na placu budowy oraz wysoki koszt nabycia gotowej zaprawy. Z tego względu wylewki samopoziomujące są bardzo rzadko stosowane jako właściwy podkład. Polecane są głównie do wyrównywania lub zwiększenia grubości istniejącej już posadzki betonowej, lub cementowej, także tej mocno zniszczonej. Stanowią też idealne rozwiązanie w przypadku posadzki pływającej oraz montażu płytek podłogowych na cienkowarstwowej zaprawie klejącej.

Posadzka cementowa Weber Saint-Gobain Floor 1000 25 kg
Posadzka Weber Saint-Gobain Floor

Wylewka na ogrzewanie podłogowe

Jeśli decydujemy się na wykonanie w posadzce ogrzewania podłogowego, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które wiążą się ze stworzeniem podkładu. Po pierwsze, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju wylewki – najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykorzystanie wylewki anhydrytowej lub cementowej. Po drugie, istotne jest też wykonanie jastrychu o odpowiedniej grubości – parametr ten jest uzależniony od tego, na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydujemy – system elektryczny wymaga zastosowania podkładu o grubości 5-7,5 cm, a system wodny – 6,5 cm. Po trzecie, należy pamiętać o tym, że wylewkę współpracującą z ogrzewaniem podłogowym wykonuje się w dwóch warstwach – po wylaniu pierwszej, układa się na niej przewody, a dopiero potem drugą z warstw – w przypadku ogrzewania elektrycznego powinna ona wynosić 3-4 cm, a ogrzewania wodnego 2,5-3 cm. Po czwarte należy pamiętać o tym, że podkład powinien być wykonany na ociepleniu pokrytym izolacją przeciwwilgociową – jeśli ogrzewanie jest instalowane w podłodze na gruncie, wspomnianą izolację należy umieścić także pod ociepleniem.

Porada eksperta:

Po wykonaniu wylewki bardzo ważne jest wygrzanie podkładu podłogowego. Proces ten możemy rozpocząć nie wcześniej niż 7 dni po ułożeniu wylewki anhydrytowej i 21 dniach po ułożeniu wylewki cementowej. Aby skutecznie wygrzać jastrych, należy podnosić temperaturę instalacji każdego dnia o kilka stopni tak, aby po okresie 7 dni dojść do docelowej skali. Następnie przez kolejne 7 dni należy tę temperaturę co kilka stopni zmniejszać.

Wylewka betonowa Cekol 5 kg
Wylewka betonowa Cekol 5 kg

Wylewka podłogowa w garażu

Tutaj wybór odpowiedniej wylewki jest uzależniona przede wszystkim od tego, czy podłogę w garażu chcemy wykończyć jakąkolwiek warstwą dekoracyjną, czy też pragniemy pozostawić ją w formie surowego podkładu. W pierwszym przypadku najlepszym wyborem będzie zastosowanie wylewki cementowej. W drugim doskonale sprawdzi się zarówno jastrych cementowy, jak i betonowy. Podczas wykonywania posadzki w garażu nie możemy zapominać o oddzieleniu wylewki od podłoża warstwą izolacji z folii polietylenowej, która stanowi skuteczną barierę przeciwwilgociową.

 

Data publikacji: 23.02.2016