Czyszczenie toalety – jak usunąć kamień z WC?

Systematyczne i dokładne czyszczenie toalety uchroni Cię i Twoich bliskich przed bezpośrednim kontaktem z bakteriami i drobnoustrojami. Dzięki temu pozbędziesz się również nieestetycznego kamienia. Sprawdź, jak myć toaletę, aby zachować ją w higienicznej czystości i skutecznie pozbyć się z niej kamiennych zacieków.

Przejdź do następnych akapitów:
Czyszczenie toalety z kamienia z wykorzystaniem środków chemicznych
Czyszczenie toalety z osadów kamiennych domowymi sposobami
Prawidłowe i efektywne czyszczenie toalety – najważniejsze zasady

Czyszczenie toalety z kamienia z wykorzystaniem środków chemicznych

Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na to, jak umyć toaletę i usunąć z niej kamień, jest zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych. W ofercie Castoramy znajdziesz profesjonalne preparaty czyszczące, które pomogą Ci pozbyć się nieestetycznych zacieków, żółtych osadów oraz kamienia z muszli klozetowej. Stosuj je zgodnie z instrukcją obsługi zamieszczoną przez producenta. Nieumiejętne czyszczenie toalety silną chemią może nawet zniszczyć powierzchnię sedesu, przez co jeszcze łatwiej zaczną się na niej gromadzić zanieczyszczenia. 

Pamiętaj jednak, że istotne jest nie tylko to, czym czyścić toaletę, ale też właściwe czyszczenie sedesu. Mycie toalety specjalistycznymi środkami chemicznymi pozwala skutecznie pozbyć się nawet rdzy, grubych złogów kamienia wapiennego czy innych intensywnych zabrudzeń organicznych. Jednak po tak silne preparaty warto sięgać tylko w przypadku naprawdę mocno zanieczyszczonych, starych toalet, na które nie działa nic innego. 

Mocna chemia, choć skuteczna w działaniu, może nie być obojętna dla zdrowia człowieka, a także dla środowiska. Niektóre z produktów są bowiem w stanie rozpuścić nawet cement. Zanim więc sięgniesz po chemiczny odkamieniacz do muszli klozetowej, wypróbuj inne, domowe sposoby.

czyszczenie toalety

Czyszczenie toalety z osadów kamiennych domowymi sposobami

Jeśli zastanawiasz się, jak myć toaletę domowymi sposobami, bez używania chemicznych preparatów, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Osady kamienne, które gromadzą się w toalecie, często możesz zlikwidować również, używając do tego celu innych specyfików niż specjalistyczne detergenty. Tutaj na uwagę zasługują boraks, ocet spirytusowy, soda oczyszczona i kwas cytrynowy. Pamiętaj jednak, że środki te lepiej radzą sobie z mniejszymi zanieczyszczeniami. Mogą nie sprostać dużemu kamieniowi i zaciekom – w takim przypadku lepsze są preparaty chemiczne.

Niestety, nie możesz w tym wypadku zastosować połączenia kwasu cytrynowego i wrzącej wody, ponieważ porcelit ogrzany miejscowo gorącą wodą może pęknąć – w tym wypadku zdany jesteś na zimną, a co najwyżej ciepłą wodę do spłukania zabrudzeń i pozostałości środków czyszczących. Aby zachować w toalecie higieniczną czystość, należy jej wnętrze pokryć substancją czyszczącą raz dziennie, najlepiej późnym wieczorem, kiedy możesz pozostawić na noc działające na ściankach muszli klozetowej detergenty. 

Jak czyścić toaletę bez stosowania jakichkolwiek, nawet domowych preparatów? Okazuje się, że jest to możliwe. Czyszczenie toalety możesz bowiem przeprowadzić za pomocą myjki parowej. Wlej do urządzenia wodę demineralizowaną, a sprzęt podgrzeje ją i wytworzy parę, którą wygodnie wyczyścisz wnętrze zbiornika. Metoda ta pomaga pozbyć się niemal 100% bakterii obecnych w toalecie. Para wodna skutecznie oddziela brud od powierzchni, pozostawiając ją czystą.

Zobacz także: Jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce? Oszczędna spłuczka

czyszczenie toalety

Prawidłowe i efektywne czyszczenie toalety – najważniejsze zasady

Zachowanie czystości w toalecie wymaga codziennej dawki pracy, jednak dzięki Twoim staraniom miejsce to będzie przyjazne dla każdego mieszkańca domu, a przebywanie w niej nie będzie groziło zdrowiu. Niestety, na czystość muszli ustępowej wpływ mają nie tylko odkładające się osady wapienne, ale flora kałowa, która rozprzestrzenia się po pomieszczeniu po każdym spłukaniu wody. 

Jak czyścić toaletę i co zrobić, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków? Pierwszym krokiem do zachowania higienicznej czystości jest opuszczanie deski sedesowej przed uruchomieniem strumienia wody. Jednak nawet taki nawyk praktykowany przez każdego użytkownika toalety nie wystarczy do tego, by uniemożliwić bakteriom wydostanie się z wnętrza ubikacji. Czym czyścić toaletę w takim przypadku? Zaleca się stosowanie silnych środków chemicznych w celu ich całkowitego usunięcia.

To zadanie wykonają specjalne preparaty, których półpłynna konsystencja sprawia, że nie spływają one wprost do wnętrza muszli, lecz osadzają się na ściankach sedesu. Pozostawione przez dłuższy czas – na przykład na noc – mają za zadanie unicestwić mikroorganizmy, które umiejscowiły się w zakamarkach toalety. Z tego względu preparaty czyszczące mają specjalnie wyprofilowany kształt dozownika, który dopasowany jest do aplikowania preparatów w trudno dostępne miejsca, jakimi są wywinięcia sedesu.

Pamiętaj, by używając tego rodzaju specyfików, zadbać o bezpieczeństwo skóry dłoni – nie będą one miały kontaktu ze żrącymi substancjami, jeśli będą osłonięte gumowymi rękawicami wyposażonymi w długie rękawy. Tego typu ochrona będzie konieczna również, kiedy po upływie czasu poprawisz wygląd muszli klozetowej za pomocą specjalnej szczotki. Tak jak ta ostatnia, tak i rękawice ochronne nie powinny być używane w innych częściach domu. 

Kończąc mycie toalety, należy wypłukać pod strumieniem wody nie tylko rękawice i szczotkę, ale również pojemnik na nią, w którym gromadzi się zanieczyszczona woda. Z tego względu korzystniejsze jest zastosowanie takiego kompletu szczotka-pojemnik, w którym ten ostatni nie jest na stałe przymocowany do ściany, co utrudniałoby jego skuteczne doczyszczenie. Dbałość o zachowanie czystości dotyczy nie tylko wnętrza ubikacji, ale również każdej części kompaktu WC. Przecieraj je zatem ściereczką z detergentem myjącym, używając długich rękawic. 

Wiesz już, jak umyć toaletę. Miej jednak na uwadze, że nawet miejsca oddalone od sedesu nie są wolne od chorobotwórczych bakterii, ponieważ flora kałowa osiada na powierzchniach w całym pomieszczeniu. Z tego względu tak ważne jest, by często wymieniać ręcznik przy umywalce w toalecie, a jeśli jest ona połączona z łazienką, również innych ręczników. 

W takim pomieszczeniu sprawdzą się również zamykane szafki, w których przechowywać będziesz kosmetyki, szczoteczki do higieny jamy ustnej, detergenty, czyste ręczniki i wszelkie akcesoria toaletowe. Im mniej zbędnych przedmiotów pozostawionych na widoku, tym łatwiej przetrzeć łazienkowe powierzchnie (poziome i pionowe), a tym samym skutecznie wyczyścić potencjalnie niebezpieczne miejsca.

Data publikacji: 12.02.2016