Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja

Podwieszany sedes to charakterystyczny element nowoczesnej łazienki. Gdy przykręcisz stelaż do ściany i sprytnie ukryjesz komponenty toalety w zabudowie, to za jego sprawą stworzysz sobie funkcjonalną przestrzeń. Sprawdź jak szczegółowo przebiega montaż WC podwieszanego i przekonaj się, że to nic trudnego.

Estetyka i funkcjonalność to dwie kluczowe cechy, które sprawiają, że podwieszany sedes jest tak chętnie wybieranym rozwiązaniem zarówno do małych, jak i dużych łazienek. Zabudowanie zbiornika na wodę (wraz z instalacją łączącą toaletę z kanalizacją), skutkuje szeregiem korzyści. Jakich? Niewielka ilość elementów optycznie powiększa przestrzeń. Ułatwia też utrzymanie łazienki w czystości – zarówno podłogi pod toaletą, jak i samej ceramiki. Zabudowa tworzy także dodatkową przestrzeń do zagospodarowania nad toaletą.

WC podwieszane

Czym cechuje się konstrukcja tego rodzaju sprzętu? Jest wytrzymały i przystosowany do dużych obciążeń, chociaż na pierwszy rzut oka niewiele może na to wskazywać. Stelaż podwieszanej toalety nie jest wolnostojący, a przykręcany do ściany. Nie musisz się więc obawiać o względy bezpieczeństwa. Podwieszany sedes ma naprawdę solidną konstrukcję, która utrzymuje wagę ceramiki oraz dodatkowe obciążenia. Co ważne, awaria podwieszanej toalety nie wiąże się z demontażem całej konstrukcji. Co jeszcze warto wiedzieć, gdy bierzesz pod uwagę montaż WC na stelażu?

Montaż WC podwieszanego - zanim zaczniesz

Nim rozpoczniesz montaż stelaża WC, sprawdź poprawność wykonania wszystkich  elementów (czy nie ma wad). Skontroluj także potrzebne wymiary. Istotny jest nie tylko rodzaj zabudowy, ale również fakt, czy stelaż wraz z misą zmieści się w remontowanej łazience. Ile przestrzeni powinieneś zarezerwować?

 Porada eksperta:
Stelaż zajmuje od 35 do 50 cm szerokości i do 25 cm długości. Wysokością sięga do 120 cm. Mocowana na stelażu standardowa misa, ma wymiary 40 x 55 cm. 

Podczas aranżacji łazienki z podwieszanym sedesem, pamiętaj także o pozostawieniu wolnej przestrzeni po obu stronach muszli – przełoży się to na swobodę korzystania z toalety. Miej też na uwadze, że sedes po podwieszeniu jest oddalony od ściany o ok. 20 cm.

WC podwieszane

Po kontroli wszystkich wymiarów i znalezieniu w łazience odpowiedniego miejsca na podwieszaną toaletę, określ rodzaj stelaża podtynkowego, który wykorzystasz. Do wyboru masz dwie opcje:

 • stelaż do zabudowy ciężkiej – który tworzą cieńsze profile, co wymaga solidnego zamocowania. Używa się go najczęściej do ścian murowanych.
 • stelaż do zabudowy lekkiej – bardzo uniwersalny i popularny rodzaj konstrukcji, która sprawdzi się, w połączeniu ze ścianami stworzonymi z płyt kartonowo-gipsowych.

Kolejna decyzja, którą musisz podjąć, dotyczy muszli podwieszanej, uzupełniającej stelaż. Tu wybór jest o wiele większy, bo misy toaletowe, mimo że charakteryzują się podobną wytrzymałością, różnią się takimi parametrami jak:

 • rodzaj spłukiwania – dookoła albo z dwóch lub czterech stron
 • długość – krótkie, średnie i długie
 • model
 • kształt
 • kolor

Gdy będziesz wybierać sedes, zwróć też uwagę na obecność specjalnych powłok na ceramice. Sprawdź również czy deska sedesowa jest w komplecie z misą, czy musisz ją dopasować samodzielnie.

Jak sam widzisz, zmiennych którymi różnią się poszczególne komponenty podwieszanego sedesu, jest sporo. Co jeszcze musisz wiedzieć o elementach niezbędnych do stworzenia podwieszanej toalety, by dokonać dobrego i przemyślanego zakupu?

 • Na etapie poszukiwania odpowiedniej konstrukcji, zwróć uwagę na pojemność spłuczki oraz mechanizm jej działania. Godne uwagi są produkty pozwalające na całkowite lub tylko połowiczne opróżnienie zbiornika. Poznasz je po podzielonym przycisku uruchamiającym spłukiwanie wody.
 • Sprawdź czy deska, którą wybrałeś, opada wolno. Rozwiązanie to nie tylko gwarantuje ciche zamykanie się klapy, ale też minimalizuje ryzyko uszkodzenia misy. To ważny parametr, jeśli posiadasz w domu małe dzieci – deska, która wolno opada, uchroni niewielkie paluszki przed przypadkowym przytrzaśnięciem.
 • Producenci ceramiki łazienkowej często proponują swoje produkty w seriach. Zakup jednej kolekcji jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz mieć gwarancję idealnego dopasowania ceramiki i urządzeń pod kątem wizualnym – kształt, wymiar czy kolor.
 • Łazienka i toaleta to pomieszczenia, do których przywiązuje się dużą wagę w kwestii higieny. By ułatwić sobie czyszczenie sanitariatów, rozważ zakup sedesu bez kołnierza, czyli miejsca, w którym najczęściej gromadzą się trudne do usunięcia zabrudzenia.

Gdy wybierzesz kluczowe elementy konstrukcji, możesz już właściwie zaczynać montaż WC na stelażu. By ułatwić sobie pracę, rozpocznij ją od skompletowania potrzebnych materiałów i narzędzi.

Co będzie Ci potrzebne?

 • Przygotuj przede wszystkim profile i płyty kartonowo – gipsowe do stworzenia zabudowy (koniecznie te wodoodporne, w kolorze zielonym).
 • Zaopatrz się także specjalne wkręty,
 • Grunt,
 • Poziomicę,
 • Rury,
 • Zaprawę,
 • Fugę,
 • Płytki.

Ze skrzynki z narzędziami wyciągnij wiertarkę, wkrętarkę, nóż (który posłuży Ci do cięcia płyt), miarkę, ołówek i szpachlę do zaprawy.

Tak przygotowany do pracy rozpocznij montaż sedesu podwieszanego. Instrukcja zawarta w tym artykule dotyczy zabudowania toalety ścianką kartonowo-gipsową. Informacja dotycząca przymocowania samej misy, poprzedzona jest praktycznymi poradami, jak poprawnie zamontować stelaż WC oraz w jaki sposób go zabudować.

Montaż stelaża WC

Wiesz już jakie są rodzaje stelaży do zabudowy oraz ile przestrzeni trzeba wyznaczyć w łazience na instalację podwieszanego sedesu.

Ważna uwaga!
Podczas wyboru idealnego miejsca na montaż konstrukcji, weź także pod uwagę przebieg rur (szczególnie tej odpływowej).

Rozpocznij pracę, gdy doprecyzujesz wszystkie parametry. Najlepiej zaplanować ją przed kafelkowaniem łazienki, ale po wyrównaniu wszystkich powierzchni pomieszczenia. Od czego zacząć?

Montaż stelaża wc

Krok 1. Wyznacz miejsce na śruby, którymi przymocujesz stelaż do ściany. Poziomicą skontroluj, czy zachowana została prosta linia zaznaczonych punktów.

Krok 2. Jeśli linia jest prosta, wywierć otwory, a następnie wprowadź w nie kołki rozporowe.

Krok 3. Stelaż (wraz ze spłuczką) przykręć zarówno do podłogi jak i do ściany. Nie zapomnij o poprawnym podpięciu rur i wężyków.

Na tym etapie pracy konieczne jest określenie wysokości, na której zawiesisz sedes (mimo, że montaż miski wiszącej, instrukcja zakłada dopiero pod koniec całego przedsięwzięcia). Standardowo mocuje się ją na wysokości 40 cm (liczone od podłogi). Dlaczego to tak ważne w tym momencie prac? Już teraz musisz przymocować do ściany pręty, na których później osadzisz sedes.

Zabudowa stelaża WC krok po kroku

Po poprawnym zamontowaniu stelaża, pora na jego zabudowę. Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, z tej instrukcji dowiesz się, jak obudować konstrukcję przyciętymi na odpowiedni wymiar płytami kartonowo – gipsowymi. Przejdźmy więc do konkretów. Jak przebiega zabudowa stelaża WC krok po kroku?

Montaż stelażu wc

Krok 1. Przy pomocy specjalnych, metalowych profili, stwórz konstrukcję, do której przymocujesz wodoodporne płyty kartonowo – gipsowe. Jej kształt ogranicza w zasadzie jedynie Twoja wyobraźnia i zmysł aranżacyjny. Możesz zabudować wyłącznie stelaż lub pokryć płytami całą powierzchnię za toaletą. Litą taflę takiej ściany warto urozmaicić na przykłada dodatkową półką lub wnęką, która powstanie poprzez odpowiednie ułożenie profili i płyt.

Jeśli montujesz podwieszany sedes w niewielkim, wąskim pomieszczeniu i przy ścianie z toaletą nie planujesz dodawać kolejnych elementów dekoracyjnych, ani żadnego sprzętu, powiększ konstrukcję o kilka centymetrów. Tak, by rozpinała się ona między ścianami (bez zbędnej wolnej przestrzeni).

Krok 2. Kolejnym krokiem, po postawieniu konstrukcji, jest odpowiednie docięcie płyt. Bądź precyzyjny, szczególnie jeśli projekt Twojej zabudowy wymaga wycięcia otworów – do tego etapu najlepiej użyć szablonów.

Krok 3. Teraz odpowiednie fragmenty płyt przymocuj do stelaża oraz zbudowanej konstrukcji. Łączenia możesz dodatkowo zabezpieczyć taśmą uszczelniającą.

Krok 4. Gotową zabudowę zagruntuj oraz pokryj wybranym materiałem. Ze względów praktycznych i estetycznych, najczęściej są to kafelki, współgrające z całą aranżacją łazienki. Takie pokrycie tworzy się w identyczny sposób, jak wtedy, gdy kafelkujesz podłogę czy ściany.

Dobre zabezpieczenie powierzchni za toaletą, zapewni także farba wodoodporna.

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja

Po przymocowaniu stelaża i stworzeniu zabudowy, pora na montaż miski wiszącej. Instrukcja tego przedsięwzięcia nie jest bardzo skomplikowana. Wysokość, na której zawiśnie sedes jest już ustalona.

Montaż sedesu

Krok 1. Osadź więc ceramikę na zamontowanych wcześniej prętach i połącz ją z odpływem oraz spłuczką.

Krok 2. Następnie sprawdź szczelność połączenia. Jeśli nie widzisz żadnych przecieków, dokręć misę. Nie zapomnij skontrolować zachowania poziomu, przed ostatecznym obrotem śruby.

Krok 3. Na sam koniec pracy, zamontuj deskę oraz przycisk do spłuczki. Zabezpiecz także połączenie muszli z kafelkami (specjalnym silikonem).

Podczas montażu miski zachowaj szczególną ostrożność. Jest ona wykonana z delikatnego materiału, przez co łatwo ją uszkodzić, w przypadku uderzenia o twarde podłoże.

Zakończenie

Niegdyś w domowych toaletach prym wiodły kompakty WC. Teraz ich miejsce coraz częściej zastępują podwieszane sedesy. To nowoczesne elementy łazienek, które są niezwykle praktyczne pod kątem utrzymania czystości i jednocześnie bardzo atrakcyjne wizualnie.

Podwieszany sedes to wysokiej jakości produkt, który sprawdzi się zarówno w dużej, jak i niewielkiej łazience. Montaż wiszącej misy na stelażu oraz ukrycie spłuczki wraz z pozostałą instalacją w specjalnej zabudowie, pozwoli Ci zaoszczędzić sporo miejsca.

Warto dodać, że instalacja stelaża z misą toaletową jest zadaniem łatwym. Montaż wszystkich elementów jesteś w stanie wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowca. Zacznij od przymocowania do ściany odpowiedniego stelaża, następnie zabuduj go, a na sam koniec zamontuj wiszący sedes.

Gdzie skompletować niezbędne materiały do samodzielnego montażu podwieszanego sedesu? Wszystkie potrzebne narzędzia oraz bogatą ofertę stelaży i mis, znajdziesz w sieci sklepów Castorama. Za sprawą szerokiego wyboru ceramiki, dopasujesz wyposażenie do toalety urządzonej zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.

Data publikacji: 28.05.2019