Jak wykorzystać przestrzeń pod blatem wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna staje się w ostatnim czasie niezwykle modna. Szczególnie dlatego, że łączy w sobie walory dekoracyjne i funkcjonalne. Pozwala praktycznie i w różnorodny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. Podpowiadamy, jak ją zaaranżować.

Wyspa w kuchni to możliwość wspólnego gotowania, ale także praktyczny schowek na wiele przydatnych akcesoriów kuchennych. Wyspa oddziela poszczególne części kuchni, optycznie porządkuje wnętrze. Jako jedyny taki mebel kuchenny pozwala też znacznie zmniejszyć dystans pomiędzy urządzeniami kuchennymi. Jak w wygodny sposób zorganizować przestrzeń pod wyspą?

Spis treści:

  • Wyspa na widoku
  • Talerze z szuflady
  • Wszystko powinno być pod ręką
  • Kilka porad praktycznych:
wyspa?$WCMS_NPI_FW_M$wyspa?$WCMS_NPI_FW_M$wyspa?$WCMS_NPI_FW_M$wyspa?$WCMS_NPI_FW_M$

Wyspa na widoku

Wyspa kuchenna będzie widoczna właściwie z każdej strony kuchni. Przede wszystkim powinna zatem ładnie się prezentować. Dodatkowa zabudowa szuflad to zatem nie tylko możliwość przechowania niektórych elementów wyposażenia. Drewniane szafki wyglądają bardzo ciekawie, szczególnie jeśli komponują się z meblami wchodzącymi w skład zabudowy kuchennej.

Wyspa to także płyta górna. Najczęściej zakończona jest blatem, takim samym, jaki mamy okazję podziwiać przy zlewie. W niektórych przypadkach pokrywa ją także w części płyta indukcyjna. Wyspa staje się wówczas miejscem do przyrządzania potraw – powinna więc umożliwiać przechowywanie garnków, chochli i innych tego typu akcesoriów.

wyspawyspawyspawyspa

Talerze z szuflady

Pod wyspą mogą znajdować się również elementy zastawy stołowej. Ma to związek przede wszystkim z tym, że wyspa jest elementem dzielącym przestrzeń kuchenną bezpośrednio od jadalnianej. W wygodnych, dużych szufladach możemy schować potrzebne naczynia, np. talerze, miseczki czy kubki. Pamiętajmy jednak, że zestaw talerzy to dosyć spory ciężar. Szuflady muszą być zatem wykonane solidnie, najlepiej z możliwością całkowitego i stabilnego wysuwania. Ponadto we wszystkich szufladach warto zamontować organizery stabilizujące, dzięki którym talerze podczas otwierania szuflady nie będą się przesuwać.

Wszystko powinno być pod ręką

Jeśli założyliśmy, że przy wyspie będziemy gotować, konieczne będzie, aby pod ręką znalazły się wszystkie potrzebne sztućce oraz sprzęt AGD. Najczęściej umieszczamy tutaj blender, mikser, maszynkę do mięsa itp. Szerokie szuflady pod wyspą pozwalają łatwo znaleźć odpowiednie miejsce na tego rodzaju akcesoria.

wyspawyspawyspawyspa

Kilka porad praktycznych:

- Szuflady będące wyposażeniem wyspy nie muszą mieć uchwytów. Dużo lepszym rozwiązaniem będą meble z funkcją naciśnij/otwórz, która chroni nas przed uderzeniem o ostre uchwyty wystające z szuflady.

- Jedną z szuflad zaprojektujmy tak, aby można było w niej przechowywać produkty spożywcze. Pamiętajmy, że to z nich będziemy przygotowywać posiłki, a poruszanie się po całej kuchni w celu ich wyszukania byłoby dość uciążliwe.

- Ważna jest także odległość pomiędzy wyspą a pozostałą częścią zabudowy. Jeśli umieścimy wyspę zbyt blisko, możemy mieć trudność z pełnym otwarciem wszystkich szuflad.

- Również kosz na śmieci może być umieszczony właśnie pod wyspą – odpadki od razu będą lądowały w przeznaczonym do tego miejscu.

Miejsce pod blatem roboczym wyspy kuchennej możemy wykorzystać więc w różnorodny sposób. Najczęściej umieszcza się pod nim dodatkowe półki i szuflady umocowane na prowadnicach, wyciągach i innych elementach. Blat może także przykrywać sprzęt AGD do zabudowy. Wyspa to dobre rozwiązanie, kiedy nasza kuchnia jest mała, lub w sytuacji, gdy projekt kuchni nie zakłada szafek wiszących.

Data aktualizacji: 27.05.2024