Jak dbać o kosiarkę? - Inspiracje i porady

Piękny, równo przycięty i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego, kto posiada własną działkę czy ogród. Aby jednak móc cieszyć się zachwycającą murawą, konieczne jest dbanie nie tylko o nią, ale również narzędzia do jej pielęgnacji. W szczególności kosiarki spalinowe wymagają odpowiednich zabiegów, pozwalających na wydłużenie ich żywotności i zachowanie maksymalnej sprawności. W tym artykule można znaleźć garść praktycznych porad, dzięki którym utrzymanie kosiarki do trawy w odpowiedniej kondycji będzie bardzo łatwe.

kosiarkakosiarkakosiarkakosiarka

Jak przygotować kosiarkę do trawy jesienią?

Niezwykle ważne dla prawidłowego działania kosiarki spalinowej jest jej konserwacja po całym sezonie intensywnej pracy. Jak zatem zabezpieczyć kosiarkę spalinową z napędem przed schowaniem jej do garażu bądź szopki na zimę?

  • Czyszczenie kosiarki do trawy po sezonie:

Przede wszystkim należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia całej maszyny. Resztki trawy, ziemi i innych zabrudzeń można dokładnie wyczyścić, stosując strumień sprężonego powietrza lub myjąc kosiarkę za pomocą wody z ogrodowego węża. Przed przystąpieniem do czyszczenia sprzętu, należy odczekać, aż wystudzi się po ostatnio wykonywanej pracy. Lepiej unikać czyszczenia kosiarki spalinowej do trawy za pomocą myjki ciśnieniowej. Silny strumień mógłby uszkodzić delikatne elementy urządzenia. 

  • Opróżnianie zbiornika paliwa w kosiarce spalinowej:

Chowając kosiarkę do trawy na zimę do garażu czy innego schowka, konieczne jest także opróżnienie zbiornika paliwa. Najprostszym sposobem jest po prostu do końca wykorzystać paliwo, które znajdowało się już w zbiorniku. Gdy jednak po sezonie zostanie w środku nieco cieczy, można ją po prostu odessać i przechowywać w innym, bezpiecznym miejscu. Pozostawienie przez zimę paliwa w zbiorniku kosiarki może doprowadzić do zatkania gaźnika. W przypadku kosiarek 4-suwowych konieczne będzie także wymienienie oleju. 

  • Konserwacja świecy zapłonowej i filtra oleju:

Po dokonaniu ww. zabiegów konserwacyjnych należy także oczyścić filtr powietrza i świecę zapłonową. Po bardzo intensywnym użytkowaniu kosiarki do trawy może także zaistnieć konieczność wymiany tych elementów urządzenia na nowe. 

  • Konserwacja ostrza tnącego:

Przy chowaniu sprzętu nie można także zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu ostrza tnącego. Najlepiej jest je zdemontować i naostrzyć. Podczas tych czynności konieczne jest zastosowanie rękawic ochronnych, aby uniknąć zranienia. 

kosiarkakosiarkakosiarkakosiarka

Co zrobić przed pierwszym użyciem kosiarki w nowym sezonie?

Wykonanie opisanych dotychczas czynności konserwujących kosiarkę na zimę sprawia, że gdy nadejdzie nowy sezon, nie będzie czekało na nas zbyt wiele pracy. Jeśli jednak w poprzednim sezonie nie udało się odpowiednio zabezpieczyć sprzętu, to warto poznać czynności, które pozwolą na cieszenie się prawidłową pracą kosiarki do trawy wiosną. Oto lista koniecznych czynności:

  • Odpowiednie złożenie wszystkich części.

  • Sprawdzenie stanu oleju silnikowego.

  • Sprawdzenie stanu śrub mocujących ostrze tnące.

  • Kontrola ostrości ostrza tnącego. 

  • Wlanie paliwa i pierwsze uruchomienie. 

kosiarkakosiarkakosiarkakosiarka

Dlaczego warto dbać o kosiarki spalinowe z napędem przez cały sezon?

O kosiarki spalinowe należy dbać nie tylko przy zakończeniu i rozpoczęciu nowego sezonu. Istotne jest także odpowiednie konserwowanie sprzętu w trakcie jego trwania. Po każdym koszeniu trawy warto dokładnie oczyszczać urządzenie. Resztki roślin mogą zalegać zarówno w szczelinach obudowy, jak i na ostrzu tnącym, wpływając na obniżenie skuteczności pracy maszyny. 

Podczas czyszczenia kosiarki do trawy warto pamiętać, aby jej nie przechylać. W przeciwnym wypadku może dojść do zalania filtrów i świec przez paliwo. Najlepiej jest więc czyścić kosiarkę po zużyciu całego paliwa znajdującego się w zbiorniku. Dobrze jest także raz na jakiś czas ściągać obudowę, upewniając się, że źdźbła trawy nie utknęły w silniku czy w pozostałych podzespołach. W przeciwnym wypadku może dojść do zapychania się istotnych elementów silnika, a nawet uszkodzenia całego sprzętu. Dbanie o kosiarkę pozwala więc na uniknięcie kosztownych napraw czy nawet konieczności wymiany całej kosiarki do trawy. 

Właściwa konserwacja maszyny do koszenia trawy to nie tylko gwarancja jej lepszej pracy, ale również większego bezpieczeństwa użytkowników. Daje to możliwość uniknięcia przegrzania się kosiarki do trawy z napędem spalinowym czy zapobiega poluzowywania się elementu tnącego, co może doprowadzić do wypadku. Dobry stan kosiarki do trawy to także bardziej wydajne zużywanie paliwa, a więc niższy koszt eksploatacji urządzenia. 

Data Aktualizacji: 14.03.2024