Produkty

Jak dbać o kosiarkę?

Jak dbać o kosiarkę?

Piękny, równo przycięty i soczyście zielony trawnik to marzenie każdej osoby posiadającej przydomową działkę. Aby jednak osiągnąć ten cel, należy dbać nie tylko o samą murawę, ale również o narzędzia służące jej pielęgnacji. Szczególnie w przypadku kosiarek spalinowych niezbędne będzie wykonywanie odpowiednich zabiegów dla utrzymania urządzenia w dobrym stanie.

Kosiarka ogrodowaJesienne przygotowanie kosiarki do zimowania

- Niezwykle ważne dla prawidłowego działania kosiarek spalinowych jest ich konserwacja po całym sezonie intensywnej pracy. Niezbędne będzie dokładne oczyszczenie maszyny. Staranne usunięcie trawy, ziemi i innych zabrudzeń można wykonać przy użytku sprężonego powietrza lub strumienia wody z węża ogrodowego – pamiętajmy jednak, aby nie polewać wodą rozgrzanej kosiarki. Zrezygnujmy z pomysłu oczyszczenia urządzenia myjką ciśnieniową – silny strumień cieczy mógłby uszkodzić delikatne elementy.
- Istotną kwestią jest także opróżnienie zbiornika paliwa – najlepiej je całkowicie zużyć, lecz w przeciwnym przypadku można wykorzystać odsysarkę. Dzięki temu unikniemy ryzyka zatkania gaźnika.
- Po usunięciu oleju warto uruchomić kosiarkę, aby resztki paliwa w przewodach również się wypaliły.
- W przypadku kosiarek 4-suwowych konieczna jest również wymiana oleju – o tym, jak to zrobić, dowiemy się z artykułu Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej.
- Kolejnym krokiem jest oczyszczenie filtra powietrza oraz świecy zapłonowej – lub jej wymiana, jeśli zachodzi taka konieczność.
- Ważne jest również zadbanie o odpowiedni stan ostrza tnącego. Demontaż i ostrzenie tego elementu koniecznie wykonujmy w rękawicach, aby uniknąć zranienia.

Uwaga!

Przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych w kosiarce spalinowej, upewnijmy się, że świeca zapłonowa została odłączona. Dzięki temu unikniemy przypadkowego uruchomienia urządzenia, a tym samym zapewnimy sobie maksymalne bezpieczeństwo w czasie pracy.

Czyszczenie kosiarkiWiosna – pierwsze użycie kosiarki w sezonie

Jeśli prawidłowo wykonaliśmy prace konserwacyjne jesienią, na wiosnę nie będzie nas czekało dużo pracy. Jeśli jednak je zaniedbaliśmy, możemy je jeszcze wykonać na początku sezonu. Posiadacze kosiarek, które są częściowo demontowalne, powinni zacząć od całkowitego złożenia maszyny. Kolejno wymagane jest sprawdzenie stanu oleju silnikowego, a także stabilności śrub mocujących ostrze – to również okazja, aby upewnić się, że ostrze nie jest tępe i nie będzie rwało trawy, zamiast ją przycinać. Upewniwszy się, że kosiarka jest gotowa do pracy, możemy wlać paliwo do urządzenia i próbnie je uruchomić.

Kosiarka CastoramaDbajmy o kosiarkę na bieżąco!

O kosiarkę powinniśmy dbać nie tylko wiosną i jesienią – ważna jest również jej pielęgnacja w czasie całego sezonu. Po każdym koszeniu koniecznie powinniśmy ją dokładnie oczyścić. Resztki trawy mogą zalegać zarówno w szczelinach obudowy, jak i na nożu – ostrze czyścimy na sucho, usuwając wszelkie resztki. Pamiętajmy jednak, aby w czasie tej czynności nie przechylać kosiarki, ponieważ paliwo mogłoby zalać filtry oraz świece. Najlepiej czyścić maszynę po zużyciu całego paliwa. Warto też raz na jakiś czas ściągać obudowę, aby upewnić się, że źdźbła trawy nie utknęły w silniku i pozostałych podzespołach.

Jeśli zadbamy o naszą kosiarkę prawidłowo, będzie ona nam służyła długo, zachowując swoje właściwości. Warto również korzystać z serwisów kosiarek – wykonać tam przegląd i pozwolić na profesjonalną konserwację maszyny.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy
Koszenie trawnika należy do podstawowych obowiązków związanych z pielęgnacją posesji. W Castoramie wiemy, że tego typu czynności powinny przebi...
Czytaj więcej

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Jak uruchomić kosiarkę i dbać o jej silnik?

Jak uruchomić kosiarkę i dbać o jej silnik?
Kosiarka jest najważniejszym narzędziem w dużych ogrodach – bez niej utrzymanie reprezentatywnego trawnika w dobrej kondycji jest niemożliwe. Wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o kosiarkę?