Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarek? Instrukcja krok po kroku

Czyszczenie piekarnika nie jest przyjemnym obowiązkiem, ale jest konieczny, aby utrzymać kuchnię w czystości. Czy wiesz jednak, że do tej czynności możesz użyć tabletek do zmywarki? Są one zaprojektowane, aby poradzić sobie z trudnym tłuszczem i brudem, więc są idealne do czyszczenia sprzętu kuchennego. Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Czytaj dalej!

Przejdź do następnych akapitów:

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarek?

Jak wyczyścić piekarnik w środku? Tabletka do zmywarki rozwiązanie, które zapewne niewielu osobom przyjdzie na myśl. W końcu kojarzona jest z zupełnie innym zastosowaniem. A jednak coraz więcej osób używa jej podczas sprzątania ze względu na swoją skuteczność.

jak-wyczyscic-piekarnikjak-wyczyscic-piekarnikjak-wyczyscic-piekarnikjak-wyczyscic-piekarnik

Wcale nie musisz poświęcać wielu godzin na to, by pozbyć się całego brudu i tłuszczu z wnętrza, męcząc się przy tym niemiłosiernie. Oczywiście, możesz szorować piekarnik, licząc, że znajdziesz coś o tak silnym działaniu, że poradzi sobie nawet z zaschniętym tłuszczem, a przy tym nie zniszczy delikatnej powierzchni piekarnika. Możesz jednak podejść do sprawy z pewną dozą sprytu i znacząco ułatwić sobie pracę. Jak czyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Przeczytaj także: Piekarnik elektryczny czy gazowy?

Usuń wszystko z piekarnika

Zacznij od podstaw. Często w piekarniku schowane są różnego rodzaju naczynia żaroodporne, patelnie, blachy, tortownice i wszystko to, co często jest używane w kuchni i bywa przechowywane właśnie w piekarniku. Aby rozpocząć czyszczenie, upewnij się, że wszelkie przedmioty zostały z niego usunięte. 

Nagrzej piekarnik

Jeśli chcesz wyczyścić piekarnik za pomocą tabletki do zmywarki, pamiętaj o jego nagrzaniu. Nie włączaj termoobiegu, nie musisz również używać konkretnej funkcji. Wystarczy po prostu, że ustawisz temperaturę na sto stopni Celsjusza. Tyle w zupełności wystarczy, aby móc z powodzeniem przejść do następnego kroku. 

Umieść w piekarniku tabletkę do zmywarki

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarek? Oczywiście, potrzebujesz dobrej jakości tabletki. Gdy już Twój piekarnik nagrzeje się do tych stu stopni Celsjusza, jedyne, co musisz zrobić, to włożyć ją do środka. Najlepiej będzie, gdy umieścisz ją na blasze do pieczenia. Z powodzeniem możesz użyć do tego celu również niewielkiego naczynia żaroodpornego. Nie zapomnij o tym, by zalać tabletkę w naczyniu wodą. Najlepsza będzie gorąca. Powinna sięgać mniej więcej do połowy wysokości naczynia, w którym ją umieściłeś. To dość istotne, aby nie nalać jej za mało. 

jak-wyczyscic-piekarnikjak-wyczyscic-piekarnikjak-wyczyscic-piekarnikjak-wyczyscic-piekarnik

Czekaj

Wszystko, co musisz zrobić to poczekać. W tym czasie możesz spokojnie zająć się innymi obowiązkami domowymi lub własnymi przyjemnościami, podczas gdy piekarnik właściwie  sam będzie się czyścił. Zastanawiasz się, jak długo to potrwa? Optymalny czas to około 2 godziny. 

Wyjmij naczynie z tabletką

Dwie godziny minęły? Świetnie! Większość procesu czyszczenia piekarnika masz już za sobą. Teraz wystarczy, że wyjmiesz naczynie z piekarnika –  spełniło już swoją rolę.

Umyj piekarnik

To już ostatnia prosta! Wystarczy, że za pomocą miękkiej szmatki lub zwilżonej kuchennej gąbki umyjesz całe wnętrze. Bez szorowania i bez większego wysiłku. Twój piekarnik będzie lśnił jak nowy! Teraz wiesz już, jak wyczyścić piekarnik w środku. Tabletka do zmywarki może Ci bardzo pomóc i zdecydowanie ułatwić, dla wielu przykry, obowiązek!

Sprawdź również: Wyposażamy kuchnię - nowoczesne piekarniki Cooke&Lewis

Co Ci się przyda podczas czyszczenia piekarnika?

Piekarnik często jest dość problematycznym miejscem w kuchni. Ważne jest, aby regularnie go czyścić. W ten sposób zapobiegniesz gromadzeniu się tłuszczu i cząstek jedzenia, które z czasem mogą być tym trudniejsze do wyeliminowania.

Podczas czyszczenia piekarnika będziesz potrzebował kilku rzeczy, które z bez problemu zakupisz w większości sklepów: środka do czyszczenia piekarników, rękawic, gąbki lub szczotki do szorowania i wielu szmatek. Jak wykonać tę czynność skutecznie?

Najpierw wyjmij z piekarnika wszystkie półki lub tace i namocz je w gorącej wodzie z mydłem. Następnie, używając środka do czyszczenia piekarnika i rękawic, dokładnie wyczyść wnętrze piekarnika, zwracając szczególną uwagę na wyjątkowo tłuste czy przypalone obszary. Do drzwi i panelu sterowania użyj zwilżonej gąbki ze  środkiem do czyszczenia. Na koniec wytrzyj wszystkie powierzchnie wilgotną szmatką.

Oczywiście, skoro wiesz już, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki, nie musisz wkładać w ten proces tyle wysiłku. Zaopatrz się w tabletki, które znacznie ułatwią czyszczenie, i miękkie szmatki, którymi potem bez problemu umyjesz piekarnik. W ten sposób obejdzie się bez szorowania i porządki będą trwały krócej. 

jak-wyczyscic-piekarnikjak-wyczyscic-piekarnikjak-wyczyscic-piekarnikjak-wyczyscic-piekarnik

Jak dbać o piekarnik?

Zdarza się, że piekarnik jest często eksploatowany. I jak każde urządzenie, od czasu do czasu wymaga czyszczenia. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać piekarnik w najlepszej formie. Po pierwsze, pamiętaj o regularnym czyszczeniu. Przynajmniej raz w tygodniu wytrzyj wnętrze wodą z mydłem. Do uporczywych zabrudzeń możesz użyć komercyjnego środka do czyszczenia piekarnika, ale pamiętaj, aby przestrzegać wskazówek i dobrze przewietrzyć obszar po czyszczeniu.

Po drugie, chroń swój piekarnik, wykładając jego dno folią lub blachą do pieczenia. To również ułatwi sprzątanie, jeśli np. podczas pieczenia rozleje się roztopiony ser. Nie zapomnij o  drzwiach, aby podobnie jak wnętrze, były utrzymane w czystości i wolne od nagromadzonego tłuszczu. 

Jeśli posiadasz funkcję samoczyszczącego się piekarnika, używaj jej regularnie. Pomoże ona zapobiegać nagromadzaniu się tłuszczu i reszty zabrudzeń. 

Już wiesz, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarek!

Mycie piekarnika do tej pory kojarzyło się z obowiązkiem pochłaniającym dużo czasu i energii. Jak widzisz, możesz ułatwić sobie ten proces, korzystając z tabletek do zmywarki. Już nie musisz spędzać godzin na szorowaniu sprzętu AGD. 

Pamiętaj, że odpowiednia dbałość przedłuża funkcjonalność przedmiotów. Regularne czyszczenie piekarnika gwarantuje nie tylko porządek, lecz także możliwość wieloletniego użytkowania!

 

Data publikacji: 29.09.2022

Data aktualizacji: 06.10.2022