Podłączenie zmywarki do odpływu — instrukcja krok po kroku

Zmywarka jest mile widzianym sprzętem w każdej kuchni. Nie tylko pomaga oszczędzić czas i energię, ale także może świetnie komponować się z meblami kuchennymi. Jej podłączenie nie jest wcale trudną czynnością. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Jakich?

Przejdź do następnych akapitów:

Jak podłączyć zmywarkę?

Dla większości z nas zmywarka jest niezastąpionym sprzętem AGD w kuchni. Dzięki niej zmywanie po rodzinnych imprezach staje się znacznie łatwiejsze i szybsze. W efekcie chętniej przyjmujemy gości i cieszymy się rodzinną atmosferą, a sprzątanie po uroczystości nie zaprząta nam głowy. Zmywarka święci swoje triumfy również z kilku innych powodów. 

Po pierwsze, oszczędzasz znaczną ilość czasu i wysiłku. Po drugie, w dłuższej perspektywie pomaga oszczędzić pieniądze, gdyż rachunki za wodę i prąd są w przypadku korzystania ze zmywarki po prostu niższe. Po trzecie, korzystnie wpływa na wygląd naczyń, które po kąpieli w zmywarce są czyste i lśniące, dodatkowo zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków i bakterii poprzez dokładne umycie i odkażenie m.in. talerzy. 

podlaczenie-zmywarki-do-odplywu

Podsumowując, zmywarka jest cennym urządzeniem, które sprawdza się w każdy domu. Jednak sam zakup to jeszcze za mało – podłączenie zmywarki jest równie ważne. Niektórzy decydują się na zatrudnienie profesjonalistów, którzy wszystkim się zajmą. Inni natomiast chcą zrobić wszystko samodzielnie. Jak podłączyć zmywarkę?

Przeczytaj również: Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Zakręcenie zaworu wodociągowego

Zanim zaczniesz podłączać swoją nową zmywarkę, pamiętaj o odcięciu dopływu wody. Zaleca się zakręcenie głównego zaworu, aby nie było ciśnienia w sieci wodociągowej. Zapobiegnie to wypadkom podczas pracy nad połączeniami. Po odcięciu wody możesz rozpocząć proces podłączania zmywarki do sieci wodociągowej. Pamiętaj, aby nie spieszyć się i przestrzegać instrukcji, aby uniknąć jakichkolwiek błędów. Przy odrobinie cierpliwości i starannej pracy, będziesz w stanie podłączyć swoją zmywarkę bez żadnych problemów.

Podłączenie wody

Drugim krokiem jest podłączenie zmywarki do wody. Zmywarka jest jednym z najczęściej używanych urządzeń w kuchni, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jest ona prawidłowo podłączona do zasilania wody i odpływu. Wąż doprowadzający wodę znajduje się zazwyczaj na samym urządzeniu, a wąż spustowy jest podłączony do syfonu pod zlewem. 

Jeśli jednak zmywarka nie jest prawidłowo podłączona, może powodować problemy z przeciekaniem i zalewaniem. Aby tego uniknąć, przed włączeniem zmywarki należy upewnić się, że węże są odpowiednio zabezpieczone i że nie ma w nich, lub w rurach, wody. Jeśli by się tak stało, dobrym pomysłem jest umieszczenie wiadra lub miski pod odpływem, aby złapać wodę, która może wyciec. Dobre zabezpieczenie podczas montażu to podstawa – w takich momentach mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, na które lepiej jest być przygotowanym.

Podłączenie odprowadzania wody

Bardzo ważne jest również podłączenie zmywarki do odpływu. Prawidłowe odprowadzenie wody ze zmywarki to priorytet, pozwala bowiem uniknąć problemów z kanalizacją. Odprowadzanie wody powinno odbywać się na wysokości co najmniej 30 cm od podłogi, a średnica rury kanalizacyjnej nie może być mniejsza niż 40 mm.

Aby prawidłowo odprowadzić wodę do kanalizacji, należy włożyć koniec węża spustowego ze zmywarki do rury kanalizacyjnej przez gumową redukcję z otworem nieco mniejszym niż średnica węża spustowego. Zachowując te środki ostrożności, możesz uniknąć problemów z odprowadzaniem wody ze zmywarki i chronić kanalizację przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Większość zmywarek jest wyposażona w wąż spustowy, ale są pewne wyjątki. Jeżeli Twoja zmywarka go nie posiada, lub jeżeli potrzebujesz dłuższego węża, można go kupić w większości sklepów z narzędziami.

Aby zamontować wąż, wystarczy przymocować go do tylnej części zmywarki (zazwyczaj jest tam zwężona końcówka do tego celu), a następnie do syfonu pod zlewem. Po założeniu węża, przed uruchomieniem zmywarki należy się upewnić, że nie ma żadnych przecieków i odpływ do zmywarki działa prawidłowo. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych wycieków i innych problemów.

Podłączenie prądu

Zmywarka powinna być podłączona tylko do gniazdka, które posiada bolec zabezpieczający. Gniazdko nie powinno znajdować się bliżej niż 60 cm od wylotu wody. Ma to na celu zapobieganie ewentualnym zagrożeniom elektrycznym. Jeżeli zmywarka nie jest prawidłowo uziemiona, może spowodować porażenie prądem. Czy łatwo jest podłączyć do prądu takie urządzenie jak zmywarka? Nie jest to trudne, ale zachowaj wszelkie środki ostrożności. Z elektrycznością nie ma żartów.

Jeśli  masz obawy, czy uziemienie jest prawidłowe lub po prostu boisz się pracować z prądem – poproś o pomoc profesjonalistę. Podłączenie zmywarki do prądu wcale nie jest trudnym zadaniem, ale jeśli nie chcesz ryzykować i nie wiesz, czy posiadasz właściwe dla zmywarki uziemienie, skontaktuj się z fachowcem. W ten sposób unikniesz stresu i zapewnisz sobie bezproblemową pracę zmywarki.

podlaczenie-zmywarki-do-odplywu

 

Sprawdź także: Jak dbać o zmywarkę? - Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Jakie narzędzia przydadzą się do podłączenia zmywarki?

Jeśli chodzi o hydraulikę, zmywarki są stosunkowo łatwe do zainstalowania. Istnieje jednak kilka narzędzi, które mogą sprawić, że praca pójdzie sprawniej. Po pierwsze, będziesz potrzebował śrubokręta, aby przymocować wspornik montażowy zmywarki do spodu blatu. Następnie wiertarki, w celu wykonania otworów na przewody doprowadzające wodę i przewody elektryczne. Na koniec użyj klucza do podłączenia przewodów doprowadzających wodę do zaworów odcinających. Mając te narzędzia pod ręką, powinieneś być w stanie podłączyć swoją zmywarkę bez większych problemów.

Już wiesz, jak wygląda podłączanie zmywarki do odpływu!

Jak widzisz, podłączanie zmywarki nie jest niczym trudnym. Wystarczą odpowiednie narzędzia i przestrzeganie wskazówek zawartych w instrukcji. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach i wolisz skorzystać z pomocy fachowców – śmiało! Najważniejsze, aby koniec końców cieszyć się nowym, sprawnym sprzętem AGD! 

 

Data publikacji: 23.01.2015

Data aktualizacji: 04.10.2022