icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dobrać grubość styropianu. Odpowiednia izolacja dla Twojego domu

Izolacja domu ma ogromne znaczenie pod wieloma względami. Przede wszystkim zapewnia komfort termiczny w nawet najzimniejsze dni lub noce. Równie ważne są jednak oszczędności, z jakimi wiąże się wykonanie dobrej izolacji termicznej. Powszechnie wykorzystuje się do niej styropian. Wątpliwości jednak budzi to, jaka grubość styropianu jest odpowiednia do ocieplenia budynku. Wbrew pozorom, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie.

Jak dobrać grubość styropianu. Odpowiednia izolacja dla Twojego domu?$WCMS_NPI_FW_L$
  1. Przejdź do następnych akapitów:
  2. Grubość izolacji termicznej – od czego zależy?
  3. Grubości styropianu i ich przeznaczenie
  4. Jaką grubość styropianu najlepiej zastosować do danego materiału budowlanego?
  5. Obliczanie grubości izolacji termicznej

Grubość izolacji termicznej – od czego zależy?

Ciepły dom to komfortowe miejsce. Aby o to zadbać, nie wystarczy sprawny system centralnego ogrzewania. Fundamentalne znaczenie ma wykonana termoizolacja. To ona zapobiega utracie ciepła z wnętrza budynku. Termoizolacja zabezpiecza mury, a przy tym stanowi barierę dla chłodu przenikającego z zewnątrz.

Do najchętniej wybieranych materiałów do ocieplania budynków w dalszym ciągu należy styropian. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jest to zatem bardzo uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie w wielu obiektach.

Styropian jest równocześnie dostępny w wielu wariantach pod względem grubości. Najcieńsze panele liczą sobie zaledwie pięć centymetrów grubości. Te grubsze natomiast mogą osiągać nawet ponad 20 centymetrów. Z czego wynika tak duża rozpiętość rozmiarowa?

Jaka grubość styropianu – to pytanie, które zadają sobie inwestorzy prywatni oraz przedsiębiorcy. To równocześnie pytanie, na które odpowiedź nie jest taka prosta. Na pewno błędem jest przyjęcie, że im grubszy styropian, tym lepsza izolacja. W rzeczywistości jego grubość powinna być zależna od kilku parametrów.

Dwa z nich mają największe znaczenie, mianowicie: materiał, z którego jest wykonany dany element budynku, a także rodzaj izolowanej powierzchni.

Inna grubość styropianu będzie odpowiednia do izolowania budynku z bloczków cementowych, a inna dla ścian z cegły. Również wiek budynku ma wpływ na to, po jaki styropian najlepiej sięgnąć.

Podczas planowania termoizolacji warto też zwrócić uwagę na ocieplany obszar. Zalecana grubość izolacji termicznej dla fundamentów będzie inna niż dla ścian lub stropu. Dopasowanie rodzaju płyt styropianowych do tych kwestii wpłynie na zmniejszenie kosztów samej budowy. Równocześnie pozwoli uzyskać w pełni zadowalające efekty izolacyjne.

Grubości styropianu i ich przeznaczenie

Styropian jest dostępny w wielu rodzajach. Także jego grubość waha się od zaledwie pięciu centymetrów do ponad dwudziestu. Różne rozmiary płyt znajda zastosowanie w nieco innych miejscach.

Styropian o grubości 5 centymetrów

Styropian o grubości pięciu centymetrów nie wykazuje zbyt dobrych właściwości izolacyjnych. Z drugiej jednak strony są miejsca, w których zdecydowanie warto go zastosować. Mowa o stropach oraz nieogrzewanych piwnicach.

Te cienkie płyty zazwyczaj stosuje się do izolowania stropów, które równocześnie pełnią funkcję podłogi na poddaszu nieużytkowym. Płyty te układa się w dwóch warstwach na tzw. mijankę, czyli zakładkowo.

Jeśli poddasze nie będzie użytkowane, takie ocieplenie w zupełności wystarczy. Oznacza to, że możesz zrezygnować z dodatkowej izolacji termicznej dachu. Jeśli jednak planujesz stworzyć na poddaszu pokój, zadbaj o dodatkowe ocieplenie dachu. Równocześnie zrezygnuj z izolacji stropu.

Jaka grubość styropianu na ocieplenie domu będzie odpowiednia, jeśli jest on wyposażony w piwnicę nieogrzewaną? Do tego obszaru również w zupełności wystarcza płyty o grubości pięciu centymetrów. Przy czym wtedy pamiętaj o ociepleniu stropu między piwnicą a parterem.

Styropian o grubości 10 centymetrów

Dość często pada pytanie, jaka grubość styropianu na fundament będzie najlepsza. Zdecydowanie najczęściej wybierane są płyty o grubości dziesięciu centymetrów. Przy czym dziesięć centymetrów to minimalna grubość, jaka jest przewidziana dla styropianu kładzionego na podłodze.

Duże znaczenie mają dodatkowe właściwości styropianu. Ten stosowany do ocieplania fundamentów musi być odporny na wodę i wytrzymały na duże obciążenia.

Płyty o grubości dziesięciu centymetrów będą także odpowiednie, jeśli chcesz docieplić ogrzewaną piwnicę.

Styropian o grubości 15 centymetrów

Zastanawiasz się, jaka grubość styropianu na dom będzie najlepsza? Do ocieplania ścian zewnętrznych zdecydowanie najlepiej sprawdzają się płyty piętnastocentymetrowe. Możesz je z powodzeniem stosować na ścianach zewnętrznych elewacji. Styropian ten nada się tez do izolacji podłogi.

Styropian o grubości 20 centymetrów

Jaka grubość styropianu na ocieplenie starego domu? Wbrew pozorom wcale nie płyty dwudziestocentymetrowe. Te nadają się do izolowania dachów skośnych lub stropodachów. Sporadycznie jednak płyty te stosuje się na fasadach domów budowanych w myśl technologii tradycyjnej, jak i energooszczędnych..

Jaką grubość styropianu najlepiej zastosować do danego materiału budowlanego?

Budynki mieszkalne są wykonywane z różnych materiałów budowlanych. Te natomiast charakteryzują się innymi właściwościami zarówno pod względem pochłaniania wilgoci, jak i termoizolacji samej w sobie. Dlatego też warto się zastanowić jaka grubość styropianu na elewację i pozostałe obszary budynku będzie najlepsza.

Gazobeton, czyli beton komórkowy pochłania duże ilości wilgoci. Równocześnie charakteryzuje się doskonałą izolacją termiczną. W jego przypadku wystarczą płyty o grubości dziesięciu centymetrów. Ten sam rodzaj styropianu będzie odpowiedni do stosowania wraz z keramzytobetonem.

Ceramika zwykła i poryzowana to cegły pełne oraz pustaki zwykłe i z wypełnieniem. Ten materiał również nie wymaga bardzo grubych płyt. Styropian o grubości ok. trzynastu centymetrów wystarczy.

Do bloczków silikatowych warto zastosować styropian o grubości czternastu centymetrów. W ten sposób będziesz w stanie poprawić izolację termiczną i akustyczną w budynku.

Obliczanie grubości izolacji termicznej

Zastanawiasz się, jaka grubość styropianu będzie najlepsza? Każdy przypadek jest tak naprawdę inny. Materiał budowlany, wiek obiektu, a także rodzaj konstrukcji mają duży wpływ na to, jakie płyty najlepiej zastosować. Nie musisz jednak tego zgadywać. Obliczanie grubości izolacji termicznej nie jest szczególnie trudne.

Zasadniczo przyjmuje się, że współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać wartości 0,23W/m2K. Przy czym zalecenia techniczne systemów ETICS informują o współczynniku już na poziomie 0,20 W/m2K.

Współczynnik ten można obliczyć z prostego wzoru:

U= λ / d 

W którym:

λ - przewodność cieplna materiału

D - grubość przegrody

Należy przy tym dążyć do uzyskania wyniku na poziomie 0,20 W/m2K.