Jakie silikony i uszczelniacze wybrać?

Silikony i uszczelniacze na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach i kuchniach, używamy ich również w trakcie prac remontowych. Ich wybór w specjalistycznych sklepach jest coraz większy – na co zwracać uwagę, by wybrać odpowiedni dla nas preparat?

Jakie silikony i uszczelniacze wybrać?

Pistoletowa wyciskarka do kartuszy zawierających klej montażowy, silikon sanitarny czy tak zwaną płynną uszczelkę jest nieodłącznym elementem przeprowadzanych prac remontowych. Zwykło się nazywać każdy z tych preparatów silikonem, choć w kartuszach zawierają się tak różne substancje, jak wypełniacze ubytków do wnętrz kominków odporne na działanie wysokich temperatur czy klej do luster.

Nic dziwnego, że silikony przebojem wdarły się do naszych mieszkań i znalazły miejsce we wszelkiego rodzaju szczelinach i złączach – ich struktura ma szereg zalet nie do przecenienia w czasie remontu, budowy czy instalowania nowych urządzeń, na przykład w łazience czy kuchni. Są elastyczne podczas nakładania i do pewnego stopnia po wyschnięciu, co sprawia, że idealnie wpasują się w każdą szczelinę. W praktyce mają tylko dwie wady – po pierwsze, trudno jest je pomalować. Producenci wyszli jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują różne kolory preparatów, które dobrać możemy w zależności od konkretnych potrzeb. Po drugie, niektóre rodzaje silikonów, z tej racji, że zawarty jest w nich kwas octowy, mogą powodować korozję metali lub wchodzić w reakcje chemiczne z niektórymi materiałami budowlanymi. Ale i tutaj spotkać możemy preparaty odpowiednie dla poszczególnych materiałów.

Silikony są też łatwe w użyciu. Do ich zastosowania służy tylko wspomniany pistolet i szpachelka, ewentualnie taśma malarska, którą usuwa się kilka minut po nałożeniu preparatu, i płyn do czyszczenia silikonu, bez którego pozbycie się niepotrzebnych plam może być bardzo trudne. Na popularność silikonów wpłynęło również to, że, z racji dodatków różnych składników, nie rozwijają się na ich powierzchni grzyby i pleśń, co w przypadku łazienki czy kuchni, gdzie wilgoć jest stale obecna, jest zaletą nie do przecenienia. Kartusze użyte raz mogą być eksploatowane ponownie nawet po wyschnięciu preparatu na jego szczycie – odcina się tylko górną jego część w formie plastikowej, przykręcanej i stożkowatej nakładki.

Przeczytaj także: Głębokość fundamentów pod budowę domu

Jakie silikony i uszczelniacze wybrać?

Główne rodzaje i przykłady zastosowań:

silikon budowlany – przeznaczony do prac remontowych, odporny na działanie temperatur w przedziale od -30° do +120° C, znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Jest odporny na działanie wody i promienie UV. Dzięki niemu wypełnić można ubytki czy uszczelnić okna.

silikon sanitarny – przeznaczenie: wszelkie pomieszczenia, w których czasowo pojawia się wilgoć. Sprawdzi się w okolicach brodzików, kabin prysznicowych, zlewów w łazience i kuchni . Z racji zawartości kwasu octowego nie pojawiają się na nim wykwity pleśni i grzybów. Jest wodoszczelny i szybkoschnący.

silikon monterski – ma właściwości silikonu budowlanego, ale jest odporny na działanie temperatury w większym zakresie. Dzięki niemu możemy też kleić różne elementy, jest wodoodporny i bardziej elastyczny po wyschnięciu.

silikon neutralny – nie wchodzi w reakcję z podłożem, na którym został użyty. Nadaje się do takich materiałów jak metal, kamień czy szkło. Jest wodoodporny i wytrzymały na działanie promieni UV, znajdzie zastosowanie i wewnątrz budynków, i poza nimi.

Zobacz też: Właściwości termoizolacji granulowanej

Powyższe zestawienie nie zawiera pełniej charakterystyki właściwości produktów. Przed zakupieniem preparatu należy zapoznać się z jego możliwościami i przeciwwskazaniami – niektóre silikony są nieodporne na promienie UV, co w praktyce prowadzić może do ich skurczenia i braku elastyczności w miejscu nasłonecznionym. Nie wszystkie zawierają też w sobie substancje grzybobójcze.