icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak skutecznie wykorzystać tuleje szalunkowe?

Dzięki specjalnym kartonowym tubom nie jest już problemem stawianie okrągłych betonowych filarów, które w nowoczesnym budownictwie są coraz częściej spotykane. Stosowanie tulei szalunkowych jest bardzo wygodne, przez co na dobre wyparły one wykorzystywane wcześniej w tym celu konstrukcje drewniane. Pozwalają zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale i pieniędzy.

tuleje szalunkowe

Nowość na rynku

Tuby szalunkowe, umożliwiające stawianie betonowych filarów, wykonane są z twardego kartonu o dużej wytrzymałości. Ich właściwości są idealne do wylewania słupów o przekrojach kołowych, które kiedyś sprawiały pracownikom budowlanym sporo problemów. Tuleja skonstruowana jest ze spiralnie uformowanego kartonu pokrytego środkiem antyadhezyjnym, który zapobiega przywieraniu betonu. Wewnętrzne ścianki wyłożone są dodatkowo wodoodpornym papierem, a zewnętrzna warstwa tuby impregnowana jest parafiną, w związku z czym nie grozi jej ani wilgoć, ani deformacja. Tuby są też bardzo trwałe dzięki odpowiedniej grubości ściankom, które zabezpieczają konstrukcję przed zniszczeniem podczas zalewania jej betonem. Podstawowa długość takiej tulei to 3 m, można ją jednak bez problemu skrócić. Zmienić nie można natomiast średnicy – warto więc już na etapie zakupu znać sugerowany przez projektanta wymiar (od 150 do 800 mm).

Przeczytaj także: Siatka zbrojeniowa na wylewce – jaka jest jej funkcja?

O czym pamiętać przy zakupie?

Podczas wizyty w sklepie powinniśmy pamiętać o określonej liczbie tub o określonych wymiarach oraz tym, że całą konstrukcję trzeba uzbroić. W tym celu konieczny będzie zakup odpowiedniej ilości stalowych prętów – zazwyczaj do jednej kolumny stosuje się ich 5 o średnicy minimalnej 10 mm – a te trzeba będzie dodatkowo spiąć strzemionami mniej więcej co 40 cm. Dokładne informacje na ten temat powinny znajdować się w projekcie. Beton do zalania szalunku powinien być z kolei specjalnie zagęszczony, aby odpowiednio mógł się uformować, w tym celu najlepiej dokupić do niego środki uszczelniające i uplastyczniające. Jeśli znamy średnicę tulei i jej wysokość, będziemy mogli dokładnie wyliczyć potrzebną ilość mieszanki betonowej. Przy wyborze tuby pamiętajmy, aby miała ona odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Dodatkowo zwróćmy także uwagę czy nie jest ona wilgotna – w tym wypadku podczas zalewania jej betonem może ulec zniszczeniu. Nie będzie za to problemów z przewiezieniem materiałów na teren budowy – tuby są bardzo lekkie i można je przetransportować na przykład na przyczepce, a następnie ustawić w odpowiednim miejscu. Za wygodą przemawia też fakt, że można je składować nawet na zewnątrz, ponieważ są wodoodporne.

tuleje szalunkowe

Stawiamy kolumnę

Kiedy nadejdzie dzień stawiania kolumny na budowie, w pierwszej kolejności powinniśmy wykonać fundament z wcześniej przygotowanym zakotwionym, metalowym zbrojeniem, wykonanym według polskich norm, które zapewniają pełną stabilność konstrukcji. Na zbrojenie należy nałożyć następnie kartonową tuleję, a zaraz potem wlać do niej przygotowaną wcześniej mieszankę betonową. Warto przed betonowaniem tuleję odpowiednio dociążyć, by nie podnosiła się w miarę dokładania kolejnych warstw mieszanki. Co istotne, masę betonową powinniśmy dolewać mniej więcej co 50 cm, a każdą kolejną dawkę dodatkowo zagęszczać. Po zalaniu całej tulei powinniśmy zostawić ją do wyschnięcia na kilka dni.

Sprawdź również: Rodzaje prętów zbrojeniowych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zdejmowanie kartonu

Po około 72 godzinach, kiedy cała mieszanka powinna się już zawiązać i wyschnąć, możemy ściągnąć tubę. Działanie to nie jest trudne, ponieważ kartonowe szalunki przedzielone są specjalnym sznurem, który ułatwia szybkie zdemontowanie tulei na całej wysokości. Po rozerwaniu kartonu naszym oczom powinien ukazać się gładki, niewymagający dalszej ingerencji filar. Dla lepszego efektu można go jedynie pomalować bądź otynkować.