Brama wjazdowa – przesuwna czy rozwierna?

Brama wjazdowa to jeden z ważniejszych elementów znajdujących się na posesji domu. Musi być nie tylko solidna, ale także jak najbardziej użyteczna dla domowników. Jej wybór ogranicza się głównie do dwóch rodzajów – bramy przesuwnej oraz bramy rozwiernej. Którą wybrać?

Brama przesuwna

Największą zaletą bramy przesuwnej jest pełne światło wjazdu po jej otwarciu. Dodatkowo, bramę zamontujemy bez konieczności pozostawienia wolnego miejsca tuż za nią. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy odległość między wjazdem a garażem jest nieduża. Pozwala to np. na pozostawienie samochodu tuż przy niej bez blokowania tym samym możliwości jej otworzenia w dowolnej chwili.

Co więcej, bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne, np. silny wiatr, brama zawsze w pełni otworzy się, nie zagrażając nagłym zamknięciem i obiciem samochodu. Warto zauważyć, że taka brama to dobre rozwiązanie szczególnie zimą. Przy opadach śniegu nie ma konieczności czasochłonnego odśnieżania sporej części terenu przy bramie.

Dodatkowo, jeśli brama posiada siłownik, jej użytkowanie jest prostsze w obsłudze oraz mniej awaryjne.

Trzeba mieć jednak na uwadze, iż brama przesuwna może być bardziej problemowa przy montażu. Głównym warunkiem jest posiadanie wolnego terenu, w stronę którego brama będzie  przesuwna (ogrodzenie musi być zatem szerokie). Poza tym, by zrównoważyć ciężar bramy potrzeba dodatkowo około 1/3 szerokości bramy, która zostanie przeznaczona na tzw. trójkąt.  Co więcej, musi być to teren bez jakichkolwiek wzniesień.

Wyróżnia się dwa rodzaje bram przesuwnych – samonośne i ręczne. Bramy samonośne wyposażone są w automatykę otwierania. W ich przypadku największą zaletą jest ogromna wygoda korzystania.  Z kolei do otworzenia bramy ręcznej nie są potrzebne żadne akcesoria, nie narażamy się więc na  problemy wynikające z ewentualnego ich zgubienia.

brama rozwiernaBrama rozwierna

Brama rozwierna również posiada swoje plusy i minusy. Po pierwsze, wymagania montażowe są tu dużo mniejsze niż przy bramie przesuwnej. Głównie są to: pozbawiony pagórków teren, w stronę którego brama będzie otwierana oraz możliwość wmontowania słupków do podwieszenia skrzydeł.

W odróżnieniu od bramy przesuwnej, bez względu na jej szerokość, brama będzie otwierana tak samo szybko.

Co więcej, to dobre rozwiązanie, gdy jesteśmy posiadaczami wąskiego terenu wjazdowego.

Wadą przy bramach rozwiernych są okresowe problemy pojawiające przy gorszych warunkach pogodowych. Mowa głównie o tym, iż zimą konieczne jest odśnieżania terenu wokół bramy, a przy silnych wiatrach jej skrzydła  mogą ulec przesunięciu.

Wśród tych typów bram wyróżnia się bramy jedno bądź dwuskrzydłowe. Warto też zaznaczyć, że są one tańszym rozwiązaniem niż bramy przesuwne.

Data publikacji: 15.07.2014