Brama wjazdowa – przesuwna czy rozwierna?

Brama wjazdowa to jeden z ważniejszych elementów znajdujących się na posesji domu. Musi być nie tylko solidna, ale także jak najbardziej użyteczna dla domowników. Jej wybór ogranicza się głównie do dwóch rodzajów – bramy przesuwnej oraz bramy rozwiernej. Którą wybrać?

Brama przesuwna

Największą zaletą bramy przesuwnej jest pełne światło wjazdu po jej otwarciu. Dodatkowo, bramę zamontujemy bez konieczności pozostawienia wolnego miejsca tuż za nią. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy odległość między wjazdem a garażem jest nieduża. Pozwala to np. na pozostawienie samochodu tuż przy niej bez blokowania tym samym możliwości jej otworzenia w dowolnej chwili.

Co więcej, bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne, np. silny wiatr, brama zawsze w pełni otworzy się, nie zagrażając nagłym zamknięciem i obiciem samochodu. Warto zauważyć, że taka brama to dobre rozwiązanie szczególnie zimą. Przy opadach śniegu nie ma konieczności czasochłonnego odśnieżania sporej części terenu przy bramie.

Dodatkowo, jeśli brama posiada siłownik, jej użytkowanie jest prostsze w obsłudze oraz mniej awaryjne.

Przeczytaj także: Furtki – prawidłowe usytuowanie i montaż

Brama wjazdowa – przesuwna czy rozwierna?

Trzeba mieć jednak na uwadze, iż brama przesuwna może być bardziej problemowa przy montażu. Głównym warunkiem jest posiadanie wolnego terenu, w stronę którego brama będzie  przesuwna (ogrodzenie musi być zatem szerokie). Poza tym, by zrównoważyć ciężar bramy potrzeba dodatkowo około 1/3 szerokości bramy, która zostanie przeznaczona na tzw. trójkąt.  Co więcej, musi być to teren bez jakichkolwiek wzniesień.

Wyróżnia się dwa rodzaje bram przesuwnych – samonośne i ręczne. Bramy samonośne wyposażone są w automatykę otwierania. W ich przypadku największą zaletą jest ogromna wygoda korzystania.  Z kolei do otworzenia bramy ręcznej nie są potrzebne żadne akcesoria, nie narażamy się więc na  problemy wynikające z ewentualnego ich zgubienia.

Sprawdź też: Ogrodzenia Polbram – wybór i montaż

Brama wjazdowa – przesuwna czy rozwierna?