Piec zgazowujący drewno – zasady działania i zalety

Piec zgazowujący drewno to urządzenie o wielu zaletach. Prócz wysokiej sprawności, jest również bardzo łatwy w obsłudze, a jego działanie generuje mniejszą emisję dwutlenku węgla. Dodatkowo kocioł nie wymaga komina, co znacznie upraszcza proces jego instalacji. Ponadto może być wykorzystywany do ogrzewania zarówno dużych, jak i małych pomieszczeń. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

Przejdź do następnych akapitów:

Piec zgazowujący drewno – co to?

Piec zgazowujący drewno jest rodzajem czystego pieca, który wykorzystuje nieco inny proces spalania do produkcji ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieca na drewno, który je spala w środowisku bogatym w tlen – piec do zgazowania drewna spala drewno w środowisku o niskiej zawartości tlenu. Podczas tego procesu powstają dwa rodzaje gazów – gaz drzewny i dwutlenek węgla.

Gaz drzewny składa się z wodoru, tlenku węgla i metanu, które są gazami palnymi. Dwutlenek węgla nie jest palny, ale pomaga regulować temperaturę wewnątrz pieca. W rezultacie piec do zgazowania drewna jest w stanie osiągnąć wyższy poziom spalania niż tradycyjny piec na drewno. To działanie właśnie sprawia, że urządzenie jest bardziej wydajne w produkcji ciepła. Ponadto brak tlenu zapobiega powstawaniu kreozotu, co czyni go bezpieczniejszą opcją do stosowania w domach.

Gaz drzewny to paliwo, które powstaje w wyniku częściowego spalania drewna. Może być wykorzystywany do zasilania silników spalinowych oraz innych urządzeń wymagających źródła energii. Gaz drzewny powstaje w wyniku ogrzewania drewna w środowisku pozbawionym tlenu. Proces ten powoduje, że drewno uwalnia lotne gazy, w tym metan, tlenek węgla, jak i wodór. Powstałe gazy mogą być następnie spalane w celu wytworzenia energii. Ponadto gaz drzewny jest stosunkowo łatwy w produkcji, co czyni go użytecznym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają dostępu do paliw konwencjonalnych.

Zobacz również: Jak wyposażyć domową kotłownię?

piec-zagazowujacy-drewno

Kotły zgazowujące – jak działają?

Kotły zgazowujące to rodzaj kotłów o czystym spalaniu, które wykorzystują zgazowywacz do przekształcania paliwa stałego w paliwo gazowe. Gazownik wykorzystuje proces wysokotemperaturowy do rozbicia struktury molekularnej paliwa, w wyniku czego powstaje czystsze paliwo, które jest łatwiejsze do spalenia.

Powstałe gazy są następnie spalane w kotle, generując ciepło, które może być wykorzystane do zasilania systemów centralnego ogrzewania lub wytwarzania energii elektrycznej. Kotły zgazowujące są bardziej wydajne niż kotły tradycyjne i wytwarzają mniejszą ilość emisji, co czyni je przyjazną dla środowiska opcją ogrzewania domów oraz firm. Ponadto kotły zgazowujące mogą wykorzystywać różne paliwa stałe, w tym wióry drzewne, węgiel lub koks naftowy. W rezultacie oferują one wszechstronną, jak i zrównoważoną opcję generowania ciepła oraz energii.

Kocioł zgazowujący drewno to rodzaj kotła, który spala drewno w celu wytworzenia ciepła. Większość kotłów zgazowujących jest przeznaczona do spalania suchego drewna o wilgotności poniżej 20%. Dzieje się tak dlatego, że kotły zgazowujące są bardziej wydajne podczas spalania suchego drewna. Dodatkowo mokre drewno może uszkodzić kocioł i zmniejsza jego żywotność.

W związku z tym ważne jest, aby używać suchego drewna, które było suszone przez co najmniej dwa lata. Chociaż może to zwiększyć koszt dostawy paliwa, to ogólny koszt kotła zgazowującego, przy stosowaniu go w dłuższej perspektywie jest korzystniejszy. Poza tym suszenie drewna przed jego spaleniem pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza. Kiedy mokre drewno jest spalane, emituje szkodliwe substancje chemiczne do powietrza. Używając suchego drewna, możemy pomóc zmniejszyć proces jego zanieczyszczenia oraz stworzyć zdrowsze środowisko.

Zainspiruj się: Jak konserwować kocioł?

Piec zagazowujący drewno – wyposażenie kotła

Kocioł zgazowujący wyposażony w system automatycznej kontroli spalania posiada wentylator. Dodatkowo powinien posiadać zbiornik magazynujący wodę – zwany buforem, który jest podłączony do instalacji. Panel sterowania kotła zgazowującego wydaje się skomplikowany, ale krótki czas nauki procentuje w przyszłości. Przyczynia się do tego również możliwość akumulacji energii i współpraca z pojemnym buforem. 

Piece zgazowujące drewno mają dużo zalet w stosunku do tradycyjnych kominków czy pieców. Są znacznie wydajniejsze, pełniej spalają większe kawałki drewna, dzięki czemu wytwarzają mniej popiołu i dymu. Są też zwykle przyjazne dla środowiska, ponieważ generują mniejszą emisję dwutlenku węgla. Ponadto często są w stanie ogrzać wiele pomieszczeń lub nawet cały dom bardziej równomiernie niż inne systemy grzewcze. W rezultacie kotły zgazowujące stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne i nie wykazują oznak spowolnienia.

Przeczytaj także: Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?

piec-zagazowujacy-drewno-1

Kocioł zgazowujący drewno – zalety

Istnieje wiele zalet korzystania z kotła zgazowania drewna, zwłaszcza jeśli chodzi o środowisko. Ekologiczny aspekt stosowania kotła zgazowującego drewno polega na tym, że kocioł będzie uwalniał mniej węgla do atmosfery. Kotły zgazowujące przekształcają drewno w gaz, a następnie spalają go w celu wytworzenia ciepła. Ten rodzaj kotła jest bardziej wydajny niż konwencjonalny piec na drewno, ponieważ wykorzystuje całe jego zasoby, które następnie są spalane. Generują również mniej zanieczyszczeń, ponieważ gazy powstające w procesie spalania są czystsze niż te produkowane przez tradycyjne kotły na drewno. 

Sam kocioł jest również trwalszy, ponieważ komora spalania jest szczelnie zamknięta i zabezpieczona przed działaniem środowiska zewnętrznego. W rezultacie kocioł zgazowujący drewno może zapewnić bardziej efektywny i wydajny sposób ogrzewania domu. Warto zainwestować w piec zgazowujący drewno 5 klasy, by zadbać o własny komfort termiczny w domu, podczas zimnych miesięcy.

Poszukiwanie nowych, alternatywnych form pozyskiwania energii i uniezależnienie się od paliw kopalnych ma naprawdę niebagatelne znaczenie – zarówno dla nas, jak i dla środowiska naturalnego. 

 

Data publikacji: 13.07.2016

Data aktualizacji: 21.10.2022