Produkty

Jak działa kocioł zgazowujący?

Jak działa kocioł zgazowujący?

Kocioł zgazowujący wyróżnia się na tle innych urządzeń grzewczych niezwykle wysoką sprawnością, sięgającą, wg zapewnień producentów, 90%. Już z tego względu warto zwrócić na niego uwagę, przy czym jego efektywność nie jest jedyną zaletą takiego urządzenia.

kocioł zgazowujący drewnoGdy liczy się ekologia

Oprócz ponadprzeciętnych właściwości sprawnościowych kocioł zgazowujący cechuje się tym, że oddaje do atmosfery jedynie dwutlenek węgla i minimalną ilość dwutlenku siarki – zwłaszcza ten drugi ulatnia się w dużych ilościach w wyniku spalania węgla. Powodem tego jest sposób spalania paliwa stałego i jego rodzaj – a jest nim drewno. Chociaż niektórzy z producentów kotłów zgazowujących uwzględniają również użycie węgla brunatnego, zdecydowana większość kotłów przystosowana jest do spalania wysuszonego drewna, co jest rozwiązaniem ekologicznym. Dlaczego? Ilość dwutlenku węgla, jaka jest efektem spalania, odpowiada ilości CO2 pochłanianego przez drzewo przez proces fotosyntezy w fazie jego wzrostu. Ta proporcja przyczynia się do zachowania tak zwanego zerowego bilansu emisji dwutlenku węgla.

Gdy liczy się wygoda użytkowania

Wiemy, że wartość opałowa drewna jest niemal o połowę mniejsza niż węgla kamiennego, a jednak efektywność kotłów zasilanych tym drugim paliwem nie może równać się z urządzeniami zgazowującymi. Gdzie więc tkwi tajemnica ich sprawności grzewczej? Między innymi w precyzyjnie regulowanym procesie spalania, w którym bierze udział nie tylko wysuszone drewno, ale i gaz drzewny wydzielający się w fazie zajmowania polan ogniem. Kocioł zgazowujący wyposażony w system automatycznego lub ręcznego kontrolowania spalania posiada wentylator (wyciągowy lub nadmuchowy) i powinien zostać wyposażony w połączony z instalacją bufor – zasobnik z wodą – wraz z kolejnym systemem sterującym stopniem jego naładowania.

Panel sterujący kotła zgazowującego wydaje się skomplikowany, jednak niedługi czas nauki procentuje w przyszłości minimalną ilością czasu niezbędną do jego drewno kominkoweobsługi, a przez to, że w przestronnej komorze można spalać w nim duże fragmenty pociętego drewna (znacznie większe niż na przykład w kominku), zadanie to jest maksymalnie uproszczone i ograniczone czasowo. Przyczynia się do tego również zdolność do akumulowania energii i współpraca z zasobnym buforem.

Jakie paliwo do kotła zgazowującego?

Większość urządzeń tego typu przeznaczona jest do spalania drewna. Nie powinno być ono zawilgocone, a spalanie musi poprzedzić dwuletni czas suszenia aż do osiągnięcia poziomu wilgotności poniżej 20%. Wpływa to na cenę zapasu paliwa, jednak małe zapotrzebowanie na nie w okresie grzewczym – w porównaniu do standardowych kotłów przystosowanych do spalania drewna – sprawia, że w perspektywie dłuższego czasu zakup kotła zgazowującego staje się ekonomicznie uzasadniony. Aby dodatkowo obniżyć koszt zakupu zapasu drewna, możemy udać się bezpośrednio do tartaku i jeśli tylko na posesji dysponujemy wystarczającą ilością przestrzeni do zagospodarowania, możemy zbudować wiatę, a pod nią umieścić drewno do wysuszenia na kolejne sezony grzewcze.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wyposażyć domową kotłownię?

Jak wyposażyć domową kotłownię?
Właściwe zaprojektowanie, zbudowanie i wyposażenie kotłowni stanowić będzie dla budynku centrum dowodzenia grzewczego. Im więcej starań poświęcimy na ...
Czytaj więcej

Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?

Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?
Drewno jest popularnym paliwem stosowanym w urządzeniach służących do ogrzewania. Jednak nieprawidłowy jego dobór, a także użytkowanie w piecach niepr...
Czytaj więcej

Jak konserwować kocioł?

Jak konserwować kocioł?
Konserwacja kotła jest niezbędna do jego bezawaryjnej pracy w sezonie grzewczym, ale ma miejsce również w miesiącach, kiedy ogrzewanie budynku nie jes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak działa kocioł zgazowujący?