Wszystko o kominach stalowych

Kiedy stosujemy kominy stalowe? Otóż ich zastosowanie odnajdujemy wszędzie tam, gdzie nie planowano wcześniej montażu urządzenia grzewczego. Zwykle dotyczy to miejsc takich jak dobudowana kotłownia w pomieszczeniu, gdzie wcześniej nie planowano tworzenia kanałów odprowadzających dym.

Wszystko o kominach stalowych

Kominy stalowe dzielą się na wkłady kominowe jednościenne lub współśrodkowe systemy kominowe dla kotłów, gdzie mamy do czynienia z zamkniętą komorą spalania.

Wkłady stalowe możemy wprowadzić do każdego kanału, nawet tego, który ma krzywizny. Kominy jednościenne instalujemy wewnątrz budynku, a dwuścienne na zewnątrz. Dwuścienne są odpowiednio izolowane termicznie, dzięki czemu zostaje zapewniona odpowiednia temperatura spalania, a praca komina pozostaje niezachwiana.

Budowę dwuścienną mają też kominy nazywane rura w rurze. Tam spaliny są wyrzucane na zewnątrz rurą wewnętrzną. Korzystnym efektem takiego rozwiązania jest to, że zasysane do niego powietrze zostaje „po drodze” podgrzane ciepłem ze spalin, co zwiększa sprawność energetyczną urządzenia.

Przeczytaj także: Jaką nasadę kominową wybrać?

Zalety kominów stalowych:

- łatwe wykorzystanie w budynkach, które już istnieją, tam, gdzie dokonywane są remonty mające na celu zaadoptowanie nowych pomieszczeń na kotłownię,

- niska masa komina – dzięki czemu nie trzeba wykonywać fundamentu, wystarczy posadowić go na stojaku lub po prostu przymocować do ściany odpowiednimi uchwytami.

Wszystko o kominach stalowych

Ile kosztują kominy stalowe?

Koszt takiego komina jest naprawdę niewielki. W przypadku komina jednościennego koszt instalacji oraz samego komina wynosi około 100 zł, natomiast w przypadku komina spalinowo-powietrznego około 150 zł.

Sprawdź również: Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Czy kominy stalowe są trwałe?

Kominy stalowe zwykle otrzymują kilkuletnią gwarancję. Nie są zatem tak solidne jak tradycyjne, murowane kominy. Ich krótszą żywotność dyktuje oczywiście wspomniana powyżej cena, znacznie niższa od innych kominów.