LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak i kiedy sadzić truskawki? Poradnik

Marzysz o soczystych, słodkich truskawkach prosto z Twojego ogrodu? Sadzenie i pielęgnacja tych owoców może być łatwa oraz satysfakcjonująca, ale wymaga również odpowiedniej wiedzy czy przygotowania. W tym artykule, krok po kroku, odkryjemy, jak i kiedy sadzić truskawki, by cieszyć się obfitym plonem.

Jak sadzić truskawki

Kiedy sadzić truskawki?

Idealny czas na sadzenie truskawek to wczesna wiosna, gdy ziemia nie jest już zamarznięta, ale jeszcze przed nadejściem ciepłych dni. W Polsce ten okres przypada zazwyczaj na kwiecień. Kiedy sadzić truskawki, aby uniknąć przymrozków? Optymalny termin to po 15 maja. Można to również zrobić później, jednak pamiętaj, że truskawki sadzone zbyt późno mogą nie zdążyć odpowiednio zakorzenić się przed letnimi upałami.

Istnieje także możliwość sadzenia truskawek pod koniec sezonu wegetatywnego. Do kiedy jesienią można sadzić truskawki? Ostatni termin to zazwyczaj koniec września lub początek października. Sadzenie w tym okresie pozwala roślinom na lepsze ukorzenienie się i sprzyja wczesnemu owocowaniu w następnym sezonie. Jest to szczególnie korzystne dla odmian odpornych na mróz, a więc które są w stanie przetrwać chłodniejsze warunki.

Jak sadzić truskawki w swoim ogrodzie? Co będzie Ci potrzebne?

Wybierając odmianę truskawek do uprawy, zwróć uwagę na specyfikę klimatu i gleby, a także na własne preferencje co do smaku i przeznaczenia owoców. Niektóre odmiany lepiej sprawdzą się w chłodniejszych regionach, inne będą wymagały żyźniejszej gleby lub starannej ochrony przed chorobami.

Popularne odmiany truskawek

 • Senga Sengana – jedna z najpopularniejszych odmian w Polsce. Charakteryzuje się dużymi, soczystymi owocami o intensywnym smaku i aromacie. Jest dość odporna na mróz i choroby.
 • Honeoye – odmiana wczesna, znana z obfitych plonów. Owoce są duże, jasnoczerwone, o lekko kwaśnym smaku. Dobrze radzi sobie w chłodniejszym klimacie.
 • Elsanta – ceniona za duże, jędrne owoce o doskonałym smaku. Jest jednak nieco mniej odporna na choroby, więc wymaga starannej pielęgnacji.
 • Polka – odmiana średnio wczesna, bardzo odporna na mróz i choroby. Owoce są duże, słodkie oraz aromatyczne, doskonałe zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i przetwórstwa.
 • Malwina – ostatnia z odmian dojrzewających, znana z dużych, bardzo smacznych owoców. Jest odporna na większość chorób. Do kiedy można sadzić truskawki tej odmiany? Najlepiej zaraz po ostatnich przymrozkach, co zazwyczaj przypada na początek maja.

Do uprawy będą Ci też potrzebne odpowiednie narzędzia i materiały. Szeroki ich wybór znajdziesz w sieci sklepów Castorama. Oto, w co warto się zaopatrzyć.

Narzędzia ogrodnicze i materiały

Narzędzia ogrodnicze i materiały 

 • Łopata lub szpadel – do przygotowania gleby i kopania dołków pod sadzonki.
 • Grabie – przydatne do wyrównywania gleby po przekopaniu.
 • Kompost lub obornik – truskawki lubią żyzną, dobrze zdrenowaną glebę. Dodanie kompostu lub obornika pomoże wzbogacić ziemię w składniki odżywcze.
 • Mulcz – słoma, kora drzewna lub inny organiczny mulcz pomogą utrzymać wilgoć w glebie, ograniczyć wzrost chwastów i zapobiegać chorobom.
 • Wąż ogrodowy lub konewka – do podlewania, szczególnie ważnego w pierwszych tygodniach po posadzeniu.
 • Miarka lub linijka – do zachowania odpowiednich odstępów między sadzonkami.
 • Rękawice ogrodnicze – przydadzą się podczas sadzenia i pielenia grządek czy innych aktywności w ogrodzie.
Jak sadzić truskawki?

Jak sadzić truskawki? – krok po kroku

Poniżej znajdziesz dokładny proces sadzenia wraz z praktycznymi wskazówkami. Przygotuj się na przygodę, która zamieni kawałek Twojego ogrodu w słodką truskawkową krainę!

 1. Wybierz miejsce na grządkę – znajdź słoneczne miejsce w Twoim ogrodzie, gdzie truskawki będą miały dostęp do co najmniej 6-8 godzin światła słonecznego dziennie. Upewnij się, że miejsce jest dobrze chronione od silnych wiatrów.
 2. Przygotuj glebę – truskawki preferują podłoże od lekko kwaśnego do neutralnego (pH 5,5-6,8). Przekop glebę na głębokość około 30 cm, usuń chwasty i kamienie. Wzbogać glebę kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem, aby zapewnić sadzonkom składniki odżywcze.
 3. Posadź sadzonki – zrób dołki o głębokości wystarczającej, aby pomieścić korzenie roślin. Jak gęsto sadzimy truskawki? Odpowiednia gęstość sadzenia jest ważna dla zdrowego wzrostu i obfitego owocowania truskawek. Najlepiej zachować odstęp około 30-40 cm między sadzonkami. Rzędy roślin powinny być rozstawione co około 60-80 cm. To zapewni odpowiednią przestrzeń dla ich wzrostu i ułatwi pielęgnację.
 4. Umieść rośliny w dołkach – rozłóż korzenie i upewniaj się, że korona (miejsce, z którego wyrastają liście) jest tuż nad powierzchnią ziemi. Przykryj korzenie ziemią i delikatnie ugnieć wokół rośliny.
 5. Rozłóż warstwę mulczu – np. słomę lub korę wokół roślin. Mulcz pomoże utrzymać wilgoć w glebie, ograniczy wzrost chwastów i zapobiegnie chorobom.
 6. Regularnie podlewaj – bezpośrednio po posadzeniu obficie podlej truskawki. W kolejnych tygodniach utrzymuj glebę wilgotną, ale nie przemoczoną.

Uprawa truskawek to proces, który wymaga cierpliwości i pielęgnacji. Dlatego regularnie je podlewaj, zwłaszcza w okresie kwitnienia i dojrzewania owoców. Jednak nie rób tego nadmiernie, aby uniknąć gnicia korzeni. Usuwaj na bieżąco chwasty i sprawdzaj, czy rośliny nie są atakowane przez szkodniki lub choroby. W razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki ochrony.

Jak flancować truskawki?

Jak flancować truskawki?

Zastanawiasz się, jak poprawić wzrost i plony Twoich truskawek? W tym celu po sezonie wegetacyjnym możesz przeprowadzić flancowanie. Jest to proces przesadzania młodych roślin w miejsce, gdzie będą miały lepsze warunki do wzrostu. To umożliwia im lepszy dostęp do składników odżywczych i światła, a także stymuluje ich szybsze rozgałęzianie.

Jak flancować truskawki? Wybierz dobrze rozwinięte rośliny, które mają co najmniej 4-5 listków i delikatnie je wykop. Staraj się nie uszkodzić korzeni. W przypadku, gdy roślina ma zbyt rozbudowany system korzeniowy, można usunąć około jednej trzeciej jego części. Następnie umieść rośliny w dołkach postępując zgodnie z krokami 1-6. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się zdrowszymi, bardziej obfitymi truskawkami w następnym sezonie!

Teraz już wiesz, jak dobrze posadzić truskawki!

Sadzenie truskawek w swoim ogrodzie to nie tylko sposób na uzyskanie pysznych, świeżych owoców, ale także cała masa przyjemności. Proces ich sadzenia może wydawać się wyzwaniem, ale z właściwą wiedzą i podejściem, z pewnością sobie doskonale poradzisz!

Po najlepszej jakości sadzonki truskawek oraz narzędzia ogrodnicze, nawozy lub korę udaj się do sieci sklepów Castorama. Znajdziesz tu szeroki wybór nasion i sprzętów, które są niezbędny w każdym ogrodzie.

Już dzisiaj zacznij uprawiać truskawki, dzięki produktom dostępnym w sklepie Castorama!