Jak obudować podgrzewacz wody

Jak obudować podgrzewacz wody

Podgrzewacz wody jest urządzeniem, które swoim kształtem odstaje od zabudowy meblowej kuchni, najczęściej tworzonej na zamówienie. Pojawia się wtedy pomysł, by – wzorem zmywarki, kuchenki mikrofalowej czy lodówki – obudować taki mechanizm i nadać kuchni jednolitą stylistykę. Na co zwrócić uwagę, planując tego typu działanie?

Chociaż producenci urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody mają na uwadze, by ich produkty były nie tylko efektywne, ale i efektownie wyglądały, długa jeszcze droga do czasu, kiedy piec, kocioł czy podgrzewacz będzie dobierany dzięki designerskiej obudowie, a nie przez wzgląd na parametry, jak to Junkerssię dzieje dotychczas. Rozwiązanie polegające na obudowaniu urządzenia do ogrzewania wody jest naturalną konsekwencją naszej dbałości o to, by dane pomieszczenie, czy jest to kuchnia, czy łazienka, prezentowało się znakomicie w każdym calu i w każdym miejscu. Co jednak z rygorami związanymi z prawem budowlanym, które towarzyszą nam podczas zakładania na przykład instalacji gazowej? Skoro nie należy umieszczać w ścianie przewodów doprowadzających gaz, to co z urządzeniami go wykorzystującymi?

Zabudowanie urządzeń służących do ogrzewania wody wykorzystujących jako paliwo gaz jest jak najbardziej dopuszczalne, o ile tylko zapewnimy odpowiedniej wielkości przestrzeń do swobodnego przepływu powietrza. Konieczne jest poza tym takie umiejscowienie mechanizmu, aby dostęp do niego mieli specjaliści systematycznie doglądający naszych instalacji i urządzeń zasilanych paliwem gazowym. Okresowa konserwacja czy regulacja konieczna przed rozruchem rozpoczynającym kolejny sezon grzewczy będą możliwe do przeprowadzenia, jeśli pozostawimy 10 cm wolnej przestrzeni z każdego boku ogrzewacza. Szczegółowe informacje na ten temat podaje każdy producent, a wspomniana wielkość może się różnić w zależności od konkretnego modelu urządzenia i jego specyficznej konstrukcji.

Równie istotne jest zapewnienie zasygnalizowanego wyżej swobodnego dostępu powietrza niezbędnego do spalania do zabudowanego urządzenia. Urządzenia najczęściej spotykane w naszych domach, o mocy nieprzekraczającej 32 kW, potrzebują około 600 cm2 zagwarantowanej przestrzeni na górze i tyleż u dołu naszej Podgrzewacz wodyobudowy. Nie będzie to trudne do wykonania, jeśli tylko wykonana przez nas lub producenta mebli na wymiar konstrukcja nie będzie posiadała dna ani góry, a utrzymywała się będzie dzięki pionowym ściankom bocznym.

Czy tego typu konstrukcja powinna być pozbawiona góry i dołu w przypadku ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania, skoro powietrze niezbędne do spalania pochodzi bezpośrednio z zewnątrz? Tak, jest to równie ważne i wartość 600 cm2 powinna być zachowana tak na górze, jak i u dołu obudowy. Dzięki temu urządzenie będzie miało zapewnioną prawidłową wentylację w czasie pracy, nadmiernie się nie nagrzeje i unikniemy możliwości gromadzenia się gazu w razie rozszczelnienia w miejscu połączenia urządzenia i instalacji doprowadzającej gaz.

Stosunkowo mniej starań musimy dołożyć, aby obudować ogrzewacz zasilany energią elektryczną. Niektóre modele już w swojej nazwie mają podane miejsce jego zamontowania poza zasięgiem wzroku przebywających w danym pomieszczeniu osób, na przykład ogrzewacze podumywalkowe, które możemy umieścić w przestrzeni pod zlewem lub zlewozmywakiem i które możemy zasłonić na przykład szafką usytuowaną pod zlewozmywakiem. Nieco inaczej z ogrzewaczami pojemnościowymi, które z racji swoich dużych gabarytów wymagają solidnego zawieszenia i podobnie sporych rozmiarów zabudowy. Uwzględnienie tego urządzenia najlepiej przewidzieć już w fazie projektowania łazienki, tak aby zamocować je w miejscu, które nie rzuca się w oczy, na przykład we wnęce ściennej.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak działa bojler?

Jak działa bojler?
Chcesz wiedzieć wszystko na temat bojlerów? W tym artykule zdradzimy Ci sekrety ich budowy, opowiemy o sposobie działania oraz opiszemy rodzaje...
Czytaj więcej

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy
Tam, gdzie potrzeba ciepłej wody, a trudno o instalację gazową, stosuje się podgrzewacze jednopunktowe. To niewielkich rozmiarów urządzenie pozwoli za...
Czytaj więcej

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?
Ciepła woda użytkowa może zostać podgrzana do wymaganej temperatury na różne sposoby. W zależności od zastosowanego w budynku czy mieszkaniu systemu g...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.11.2016
popełniłem błąd i zamontowałem ogrzewacz od razu przy ścianie... :/ ale może się uda to jeszcze przestawić... w każdym razie rozwiązania ok

Ocena i komentarz dla:

Jak obudować podgrzewacz wody