Jak odnowić lub udekorować drzwi wewnętrzne – DIY

Drzwi wewnętrzne, podobnie jak inne elementy wyposażenia, wpływają bardzo mocno na jego odbiór. Dzięki nim aranżacja wnętrza jest spójna, a także podkreśla zastosowany we wnętrzu styl. Drzwi jako wyposażenie wnętrza użytkowane codziennie wymagają jednakże renowacji w miarę przeprowadzania kolejnych remontów. Ważny z punktu widzenia aranżowanego wnętrza jest nie tylko ich wygląd – estetyka wykonania, ale przede wszystkim stan techniczny.

Kiedy nasze drzwi przestają wyglądać dobrze lub nie sprawdzają się pod względem użytkowania – konieczna jest ich wymiana lub renowacja. Do wyboru mamy albo odmalowanie ich powierzchni, oklejenie lub różnego rodzaju obicia. W artykule podpowiemy, jak odświeżyć wygląd skrzydła by prezentowało się zgodnie z zastosowaną aranżacją wnętrza.

Jak - odnowić-  lub- udekorować- drzwi- wewnętrzne

Jak odnowić drzwi wewnętrzne? – standardowe prace

Drzwi wewnętrzne są nieodłącznym elementem wyposażenia naszego domu. Dlaczego? Ułatwiają wytyczenie granic dla poszczególnych pomieszczeń sprawiając, że przebywanie w każdym z nich jest znacznie przyjemniejsze. Podstawowa zasada ich doboru zakłada, że:

- do małych wnętrz powinniśmy dobierać drzwi utrzymane w jasnej kolorystyce,
- do wnętrz dużych, przestronnych, sprawdzą się skrzydła w kolorze drewna egzotycznego – ciemniejszego,
- jeśli zależy nam na tym, by światło dzienne mogło wpływać do pomieszczenia – wybierzmy drzwi z częściowym lub mocnym przeszkleniem.

Ogromne znaczenie dla okresu użytkowania drzwi, ma materiał z jakiego zostały one wykonane. Solidne będą drzwi drewniane, które dobierzemy wraz z właściwą ościeżnicą oraz zestawem zawiasów. Niemały wpływ na wytrzymałość drzwi będzie miał także prawidłowy montaż skrzydła.

Aby jedne drzwi mogły posłużyć nam na wiele lat użytkowania, nie obejdzie się bez standardowych prac renowacyjnych. Co jakiś czas warto posmarować zawiasy oraz zamek podklamkowy smarem.

Uwaga!

Podczas smarowania zwróćmy uwagę na rodzaj zamka. Lepiej odpuścić tego typu renowację zamków patentowych. Ich skomplikowana konstrukcja zwykle nie wymaga smarowania, a zbyt duża ilość nieodpowiedniego smaru może je nawet uszkodzić. Jeśli nie mamy pewności, w jaki sposób przeprowadzić tego typu renowację, przeczytajmy informację zawartą w instrukcji obsługi zamka.

Drzwi wewnętrzne użytkujemy codziennie, nie zważając na ich stopień wyeksploatowania. Tak intensywne wykorzystanie produktu niesie za sobą zarówno mniejsze, jak i poważne uszkodzenia. Niektóre z nich, jak widoczny ubytek w drewnie, pęknięta szyba – potrafimy zaobserwować bardzo szybko. Inne wymagają profesjonalnych oględzin, a następnie przeprowadzenia kilku etapów prac.

Drzwi wewnętrzne, które są już nieco podniszczone, możemy przemalować, okleić, udekorować listwą. Takie zabiegi renowacyjne pomogą uzyskać naprawdę zadowalający efekt. Jeśli wykonamy je sumiennie odnowione drzwi posłużą nam jeszcze przez kilka lat.

Etapy przeprowadzenia standardowej renowacji:

- zdejmujemy drzwi z zawiasów, a także demontujemy klamki oraz zamek (czyli wszystkie metalowe elementy drzwi),
- oceniamy stan techniczny drzwi (czy konieczne będzie tylko ich przemalowanie czy również niezbędne okażą się inne prace konserwatorskie),
- jeśli samo malowanie nie wystarczy, dobieramy drobnoziarnisty papier ścierny, którym będziemy przecierać całą powierzchnię skrzydła, usuwając starą farbę (podczas - - mechanicznego szlifowania tzn. matowienia drzwi, zwracajmy uwagę na wszystkie drobne rzeźbienia oraz okolice zamka i klamki),
- jeśli podczas szlifowania zauważymy widoczne ubytki w drewnie, wypełnijmy je specjalną szpachlą do drewna (kiedy przeschnie oczywiście ponownie szlifujemy dane miejsce),
- dla otrzymania równej i przede wszystkim czystej warstwy nowej farby, przetrzyjmy skrzydło szmatką lub szczotką z miękkim włosiem,
- kiedy drzwi są już przygotowane do malowania, możemy je pokryć farbą podkładową,
- po wyschnięciu warstwy podkładu, nanosimy jedną warstwę emalii i czekamy aż wyschnie,
- następnie za pomocą drobnego papieru ściernego delikatnie zmatawiamy pierwszą warstwę emalii,
- po dokładnym oczyszczeniu i wyschnięciu powierzchni drzwi, nanosimy kolejną warstwę farby,
- wreszcie, gdy farba dobrze wyschnie, ponownie montujemy zamek i klamkę.

 Porada eksperta:

Jeśli drzwi mają przyjąć zupełnie nową, odświeżoną formę, na tym etapie warto przymocować do nich listewki, które utworzą charakterystyczne i bardzo lekkie ozdobniki. Mogą mieć one kształt prostokątów okalając całe skrzydło, ale również innych figur geometrycznych.

Jak- odnowić- lub- udekorować -drzwi- wewnętrzne

Przed zakupem

Zanim kupimy drzwi, pomyślmy o renowacji, którą będzie trzeba przeprowadzić w przyszłości. Drzwi odnawiamy przecież nie tylko wówczas, gdy się zniszczą, ale również wtedy, gdy zmieniamy wyposażenie mieszkania. Drzwi nie pasują wówczas do danego pomieszczenia, a to właśnie materiał oraz rodzaj drzwi odpowiada za 

późniejszy, niezbędny zakres prac, który będzie trzeba przeprowadzić.

Najłatwiej odnawia się drzwi wykonane z tłoczonych płyt drzwiowych. Są wytrzymałe i do nadania im nowego wyglądu często wystarczy je jedynie odmalować.

Bardzo solidne i okazałe są drzwi drewniane, ale wymagają dość sporo pracy podczas renowacji. Drewno może rozsychać lub ulegać wypaczeniu, kiedy w pomieszczeniu występuje nadmierna wilgotność powietrza. W wyniku tego mogą się nie domykać. Tak uszkodzone drzwi należy wyrównać, wypełnić ubytki, wyszlifować powierzchnię, a następnie odpowiednio zaimpregnować.

W przypadku drzwi tłoczonych, wspomniane uszkodzenia występują rzadko. Prace renowacyjne będą się zatem ograniczać do odmalowania.

Drzwi z szybą – kiedy je wybrać i jak naprawiać?

Ten rodzaj drzwi wewnętrznych stosujemy bardzo często we wnętrzach, gdzie zależy nam na dobrym oświetleniu. Szyby, jako element wypełniający drewnianą podstawę, pozwalają na to, by promienie słoneczne przenikały do wnętrza. Jednak i one co jakiś czas potrzebują skutecznej renowacji. Rozpoczynamy ją standardowo od zdjęcia drzwi z zawiasów, a następnie usunięcia listew przyszybowych – wyjmujemy szyby i demontujemy klamki oraz zamek.

Następnie również standardowo, szlifujemy starą powłokę malarską, najlepiej dobierając do tego papier ścierny o gramaturze około 120 aż do osiągnięcia równej powierzchni.

Po przeszlifowaniu drzwi, należy przemyć ich powierzchnię delikatnym detergentem (np. płynem do naczyń) lub przetrzeć ściereczką. Na tym etapie możemy także zaszpachlować wszelkie uszkodzenia, a następnie wyrównać powierzchnię, szlifując ponownie papierem ściernym.

W późniejszych etapach prac, malujemy daną powierzchnię dobierając odpowiedni kolor farby akrylowej.

Na koniec wymieniamy starą szybę na nową, odpowiadające stylowi zastosowanemu we wnętrzach. Bardzo ciekawie prezentują się np. te w zabarwieniu mlecznym albo szkła witrażowe sprawiające wrażenie dużo bardziej eleganckich.

Po docięciu wybranej sztuki na wymiar należy dokupić do niej plastikowe listwy. Następnie dolną ich część przybijamy do ramy małymi gwoździami, a górną wciskamy w zaczepy (można w tym celu użyć trzonka młotka), dzięki czemu od zewnątrz nie widać gwoździ. Szczeliny powstałe w narożnikach po zamontowaniu listew należy ostrożnie wypełnić silikonem.

Oryginalnie wykończone drzwi – jak uzyskać pożądany efekt

1. Nie bójmy się kolorów

Wpływ zastosowanych kolorów ma ogromne znaczenie z punktu widzenia osoby, która ocenia wizualnie nasze wnętrze. Bezpieczna paleta barw ograniczająca się do kilku segmentów wybranych w tonacji beżu, szarościach oraz brązach to zawsze pewność udanej aranżacji, ale jednocześnie dość monotonne zestawienie.

Koloru i energii możemy wprowadzić do wnętrza poprzez przemalowanie drzwi wewnętrznych. Taki zabieg odmieni stare skrzydło drzwiowe i zupełnie odmieni ich wyraz.

Drzwi malujemy oczywiście odpowiednią do ich nawierzchni farbą. Wcześniej uzupełniając ubytki oraz szlifując standardowo całą powierzchnię papierem ściernym. Przed położeniem tak intensywnej w kolorze farby, dobrze jest też odpowiednio zaimpregnować drewno.

Jak -odnowić- lub -udekorować- drzwi- wewnętrzne

Czy wiesz, że…

Mocno zabarwione skrzydła drzwiowe są częstym elementem wizualizacji wnętrz przestronnych o charakterze loftu. Idealnie współgrają z charakterystycznym dla tego miejsca wyposażeniem, a także białym wykończeniem ścian.

Na pewno dość oryginalnie prezentują się ozdobne, drewniane drzwi w zdecydowanych barwach: mocnej czerwieni, granacie, żółcieniach; bądź odwrotnie − starannie dobranych pastelach, np. pudrowym różu, mięcie czy szarości. Intensywny kolor warto także zastosować na nowoczesnych drzwiach, którym tak dobrana farba, doda zdecydowanego, ożywionego akcentu.

2. Drzwi pomalowane farbą tablicową

To jedno z nowszych rozwiązań, które umożliwia wprowadzenie ciekawej aranżacji wnętrza dzięki zastosowaniu farby, po której możemy pisać i pisać do woli. Farba tablicowa daje ogromne możliwości do rozwijania wyobraźni, szczególnie dzieci. To także bardzo dobry sposób na zorganizowanie miejsca, w którym możemy zapisywać rodzinne notatki, ważne spostrzeżenia czy złote myśli.

Pamiętajmy, że drzwi pomalowane farbą tablicową nie muszą być czarne! Dostępne są już farby tego rodzaju w różnych kolorach.

3. Oklejanie

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami przemalowywania drzwi, możemy odnowić ich powłokę, naklejając na obecną inny materiał. Możemy w tym celu użyć tapety zmywalnej, okleinę albo naklejkę 3D.

Tapeta przeznaczona do dekoracji drzwi powinna być przede wszystkim odporna na rozdarcia. Natomiast sam wzór dobrze jeśli będzie nawiązywał do wystroju wnętrza. Często stosowanym zabiegiem dekoratorskim jest np. zastosowanie jednego motywu na drzwiach oraz na jednej ze ścian.

Uwaga:

Dzięki tapecie estetyczne niedoskonałości drzwi można zatuszować, pod warunkiem że deseń na ścianie jest identyczny jak na drzwiach i framudze.

4. Zmiana obicia

Drzwi wewnętrzne – wejściowe, często obijamy dla zachowania ich odpowiedniej szczelności. Materiał obiciowy z biegiem lat przestaje być modny oraz niszczy się. Nowy warto dobrać zgodnie z tym, jak obecnie aranżujemy wnętrze.

Po zdarciu starego obicia do drzwi przykleja się piankę tapicerską, a następnie pokrywa je ekoskórą, filcem lub inną tkaniną. Można użyć w tym celu pistoletu i zszywek.

Jak -odnowić- lub -udekorować -drzwi -wewnętrzne

Te rozmieszcza się symetrycznie, a następnie ukrywa, np. poprzez naklejenie na nie dekoracyjnych guzików.

Ekstrawaganckim pomysłem jest pokrycie drzwi wejściowych futerkiem. Aby łatwiej było utrzymać taką dekorację wnętrz w czystości, można zamocować ją na paski rzepów. Do drzwi przytwierdza się je dwustronną taśmą klejącą, do futerka - przyszywa. Takie mocowanie ułatwia szybką i częstą zmianę pokryć.

5. Sztuka doboru detali

Duży efekt dla ciekawego wykończenia drzwi wewnętrznych może dać nowa/stara klamka stylizowana na historyczną, bogato zdobioną, rzeźbioną. Możemy równie dobrze przypiąć do drzwi lustro, rysunek w dekoracyjnej ramie lub obić wnętrze drzwi listwami. Można obramować nimi skrzydło w całości lub podzielić je na dwie czy trzy sekcje. Drewniana rozeta wokół wizjera będzie dodatkowo przykuwać uwagę.

Już sam antywłamaniowy łańcuch o oczkach okręconych kolorowymi włóczkami może dodać nieco przewrotności aranżacji naszego mieszkaniu. Wyrazem indywidualności mogą stać się również tabliczki i numery na drzwiach − zadziałać powinny nietypowym materiałem, kolorem, formatem bądź liternictwem.

Innym pomysłem jest przytwierdzenie do drzwi na relingach lub haczykach koszyczków na drobiazgi, np. apaszki, parasolki, a nawet kapcie. W ten sposób dekoracja będzie nie tylko ładna, ale również niezwykle funkcjonalna.

Jak -odnowić- lub -udekorować- drzwi- wewnętrzne