Produkty

Listwy maskujące do drzwi – funkcje i rodzaje

Listwy maskujące do drzwi – funkcje i rodzaje

Opaski maskujące, nazywane też listwami przydrzwiowymi, listwami drzwiowymi lub maskownicami to szeroka kategoria produktów. Podpowiadamy, jak dopasować listwę do rodzaju ościeżnicy regulowanej i zwykłej, aby całość była estetyczna i praktyczna.

opaski maskujące do drzwiOpaska do drzwi to właściwie listwa maskująca, którą montuje się przy ościeżnicy – przy górnej, poziomej i bocznych, pionowych belkach. Niektórzy producenci oferują opaski w kompletach dla jednej lub obydwu stron drzwi. Elementy maskują miejsce połączenia futryny ze ścianą, zasłaniając szczeliny dylatacyjne, piankę montażową i inne niedoskonałości na styku ościeżnicy z murem. Wpływają tym samym na estetykę drzwi i pełnią rolę praktyczną – kurz nie osadza się w zagłębieniach przy futrynie.

Rodzaje listew maskujących – materiały

Produkty dopasowuje się do materiału, z którego wykonane są drzwi i ościeżnice, aby tworzyły spójną aranżację. Dostępne są drewniane listwy z sosny, olchy, świerku itd. Bardzo popularne są też opaski maskujące z twardej i łatwej do utrzymania w czystości płyty MDF. Pokryte są laminatem, który imituje różne gatunki drewna. Zwykle producenci drzwi oferują kolory, które można dopasować do barwy skrzydeł i ościeżnic z kolekcji. Innym rodzajem profilu jest listwa przyszybowa stosowana w drzwiach z przeszkleniami.

Porada eksperta

Opaski maskujące dopasowuje się do ościeżnicy. Zwykle przy montażu ościeżnic regulowanych nie musimy stosować dodatkowych elementów maskujących, ponieważ konstrukcja futryny zakrywa wszelkie dylatacje. Jednak ościeżnice stałe, bez możliwości dopasowania do grubości muru, z reguły wymagają zakrycia szczelin montażowych. Zapytajmy jeszcze przed zakupem ościeżnicy, czy dostępna jest też maskownica pasująca do ościeżnicy. Czy jest w cenie kompletu, czy trzeba ją dokupić osobno?

Rodzaje opasek do drzwi – kształt profilulistwa maskująca

Do drewnianych futryn i zasłaniania kątowego połączenia ściany i ościeżnicy można dobrać ćwierćwałki z drewna lub kątowniki z drewna. W przestronnych wnętrzach, do których pasują szerokie opaski i ościeżnice, możemy zastosować szerokie opaski przydrzwiowe podkreślające drzwi. Do mniejszych pomieszczeń i lżejszych drzwi pasują cienkie, płaskie listwy maskujące.

Portale drzwiowe – ozdobne listwy przydrzwiowe

W eleganckich willach i apartamentach, w których nie brakuje wolnej przestrzeni, stosuje się portale drzwiowe. Są to specjalne, dekoracyjne listwy, które sprawiają, że wejście do domu lub pokoju wygląda imponująco. Portale można montować do drzwi metalowych lub wykończonych ozdobnym profilem. Wykłada się je wokół otworu ościeża zanim opaska maskującajeszcze zamontowane są drzwi. Dekoracyjne listwy mocowane są do muru za pomocą specjalnego, np. neoprenowego kleju montażowego.

Samoprzylepne listwy przydrzwiowe

Możemy wybrać również samoprzylepną listwę przydrzwiową. Do jej profilu przytwierdzone są gęste szczotki z długim i gęstym włoskiem z propylenu lun innego wytrzymałego tworzywa sztucznego. Taka listwa zamocowana u spodu otwieranego i zamykanego skrzydła, zapobiega uciekaniu ciepła z pomieszczenia i przedostawaniu się kurzu oraz alergenów do wnętrza.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Rodzaje listew przyblatowych i ich zastosowanie

Rodzaje listew przyblatowych i ich zastosowanie
Listwa przyblatowa stanowi świetny sposób na wykończenie nieestetycznej szczeliny pomiędzy ścianą a blatem. Poza funkcją dekoracyjną, ma ona także p...
Czytaj więcej

Montaż listwy przypodłogowej – jakich błędów nie popełniać

Montaż listwy przypodłogowej – jakich błędów nie popełniać
Listwy przypodłogowe montujemy na ostatnim etapie przeprowadzania prac wykończeniowych. Ich rolą jest przede wszystkim estetyczne wykończenie ścian or...
Czytaj więcej

Jak zamaskować kable w mieszkaniu?

Jak zamaskować kable w mieszkaniu?
Im więcej sprzętów w naszym domu, tym bardziej przeciążone są obwody elektryczne i tym więcej kabli plącze nam się pod nogami, szczególnie w okolicach...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Listwy maskujące do drzwi – funkcje i rodzaje