LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wymienić uszczelkę w drzwiach – krok po kroku

Uszczelki drzwiowe są łatwym do przymocowania elementem uniemożliwiającym utratę ciepła, jednak niedokładność montażu i lata pracy drzwi sprawiają, że trzeba je wymienić, ponieważ z powodu odkształcenia się ich powierzchni przestały pełnić swoją funkcję. Jak powinien przebiegać proces wymiany uszczelki w drzwiach?

Jak wymienić uszczelkę w drzwiach

Zimne powiewy, nieprzyjemne zapachy, głośne dźwięki, a także drobne zanieczyszczenia, takie jak kurz zalegający na wycieraczce czy korytarzu – między innymi przed tymi czynnikami ochronimy wnętrza naszych mieszkań dzięki zamocowaniu uszczelek na drzwi.

Termoizolacyjna powłoka w dalszej kolejności wpłynie korzystnie na koszty ponoszone na ogrzewanie, zapobiegając ucieczce ciepła z pomieszczeń i powstawaniu przeciągów. Uszczelki są powszechnie stosowane, jednak bardzo często zapominamy o tym, by co sezon sprawdzić ich skuteczność. Niestety, ich zamocowanie może się obluzować i nie przylegać tak dokładnie, jak w chwili montażu. Co więcej, odkształceniu mogą ulegać także skrzydła drzwiowe, które stopniowo wypaczając się, tworzą nową szczelinę umożliwiającą przedostawanie się do wnętrza chłodnego podmuchu. Jeśli stwierdzimy taki stan rzeczy, uszczelkę należy wymienić.

Krok pierwszy – usunięcie starej uszczelki

Dzięki temu, że uszczelki wykonane są z materiałów rozciągliwych i elastycznych, nie są trudne do usunięcia. Posłuży nam do tego celu cienkie ostrze, na przykład nożyka do tapet, którym jednak operować powinniśmy z dużą dozą ostrożności. Zarówno ościeżnice, jak i drzwi są często pokryte okleiną, która, choć jest trwała, zarazem jest łatwa do przecięcia. Dużo uwagi i staranności należy również poświęcić usuwaniu pozostałości przylepca, który oderwał się od uszczelki – jego pozostałości możemy usunąć ostrzem szpachelki. Ułatwione zadanie nas czeka, jeśli stolarka otworowa ościeżnic drzwiowych wyposażona została w kanały umożliwiające zastosowanie uszczelek wpinanych – w ich przypadku nie będziemy mieli do czynienia z pozostałościami kleju, a często i zbrojenia z włókien syntetycznych, które wzmacniają przyczepność uszczelki samoprzylepnej.

Krok drugi – przygotowanie podłoża

Wewnętrzna część ościeżnicy jest szczególnie narażona na zabrudzenia, ponieważ podmuchom powietrza z otwieranych drzwi często towarzyszy kurz i inne drobne zanieczyszczenia osadzające się na jej powierzchni. Przed zastosowaniem uszczelek, zwłaszcza samoprzylepnych, powinniśmy maksymalnie skutecznie oczyścić pionowe i poziome płaszczyzny, a następnie je odtłuścić. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni przystępujemy do zamocowania uszczelek.

Jak wymienić uszczelkę w drzwiach

Krok trzeci – odpowiednie wymiary

Uszczelki sprzedawane są najczęściej w długich zwojach, których odcinki przycinamy samodzielnie. Najskuteczniejszą barierę termiczną i akustyczną zapewnimy naszym drzwiom, jeśli pionowe i poziome, jednoczęściowe wstęgi uszczelek dotniemy w miejscach ich łączeń pod kątem 45 stopni.

Krok czwarty – mocowanie

Pozbywamy się warstwy ochronnej z powierzchni pokrytej klejem. Dopasowując uszczelki, pamiętajmy, że chociaż są elastyczne i rozciągliwe, nie warto ich zbyt mocno napinać w czasie przyklejania – chociaż będą ściśle przylegać, ich grubość się zmniejszy, a jeśli w tym miejscu doszło do wypaczenia płaszczyzny drzwi, nie zakryjemy w całości powstałej szczeliny. Co równie ważne – przed montażem uszczelnień warto zapoznać się z zaleceniami producenta co do wymaganej temperatury w czasie mocowania – niektóre z substancji klejących nie są odporne na ujemne temperatury, więc warto o uszczelnienie skrzydeł drzwiowych zadbać jeszcze w czasie jesieni.