Produkty

Jak odświeżyć kolor dywanu?

Jak odświeżyć kolor dywanu?

Pełne soczystych kolorów i świeżości dywany mogą być doskonałą dekoracją wnętrz i zabezpieczeniem podłóg. Warto więc zadać sobie nieco trudu, by zadbać o ich stan. Tylko wówczas będą one stanowiły efektowny i estetyczny element naszej aranżacji wnętrz.

rozlana kawa na dywanieNaturalne sposoby na świeże barwy dywanu

Do czyszczenia dywanów, chodników czy wykładzin podłogowych możemy zastosować naturalne, ekologiczne środki, takie jak:

- Świeżo skoszoną trawę możemy rozrzucić na dywanie. Zostawiamy tę warstwę na kilka minut, a następnie mocno pocieramy miejsce przy miejscu. Nadmiar trawy zmiatamy szczotką, a drobne resztki – usuwamy odkurzaczem.

- Kolory ciemnych dywanów możemy ożywić wyparzonymi listkami herbaty. Pamiętajmy jednak, by były one dobrze odsączone. Dywanów nie można przemoczyć, bo wówczas łatwo tracą swe właściwości.

- Gęsty roztwór soli kuchennej doskonale pomoże nam oczyścić i odświeżyć dywany. Moczymy gąbkę w takiej mieszance, dobrze wyciskamy i pocieramy powierzchnię dywanu. Pojedyncze plamy na dywanie wystarczy posypać samą solą i po około godzinie zmieść ją.

- Przetarcie powierzchni zatartego i wyblakłego dywanu wodą z niewielkim dodatkiem octu ma doskonałe działanie odświeżające. Warto zastosować tę metodę po każdym odkurzeniu albo trzepaniu dywanów.

- Dokładne wytrzepanie dywanów na śniegu. Układamy dywany poziomo, licem w stronę śniegu, i intensywnie używamy trzepaczki. Ożywimy dzięki temu ich kolor oraz pozbawimy kurzu i brudu.

Dywany ze skóry

Skóry (cielęce, kozie czy baranie) pełniące rolę dywanów czyścimy, nacierając gęstą papką z płatków mydlanych, rozgotowanego mydła albo proszku. Powinniśmy bardzo uważać, żeby nie zmoczyć skóry, a jedynie futro. Do papki można też dodać nieco amoniaku. Spłukujemy te środki lekko wilgotną ściereczką i staramy się wytrzeć niemal do sucha.

Dywany pętelkowe

Niemal wszystkie rodzaje plam, zanieczyszczeń czy przebarwień, jakie pojawią się na dywanach pętelkowych, możemy usunąć, używając amoniaku. Roztwór wody z amoniakiem dobrze je odświeża.

Jeśli mamy dywan z frędzlami i nie chcemy, by się one przesuwały i splątywały, możemy spryskać je krochmalem. Odpowiednio zabezpieczamy przed spryskaniem sąsiadujące brzegi dywanu, okrywając je np. papierem.

Usuwanie niektórych przebarwień i plam

- Pojawiające się często na dywanach plamy od kawy czy herbaty możemy skutecznie usunąć po szybkim zwilżeniu miejsca zabrudzenia wodą mineralną, a potem pokryciu pianką do czyszczenia dywanów. Staramy się te miejsca potem jak najdokładniej osuszyć, np. ściereczką, ręcznikiem, papierem.

- Plamy z sosów usuwamy proszkiem do prania rozpuszczonym w ciepłej wodzie, potem można zastosować środek do prania dywanów.

- Plamy po alkoholu likwidujemy płynem do naczyń i małą ilością wody, a potem przemywamy wodą zmieszaną pól na pół z octem.

- Plamy po czerwonym winie warto od razu namoczyć zimną wodą, a potem wodą z octem.urządzenie ekstrakcyjne

Zrównanie i ujednolicenie kolorystyczne całej powierzchni dywanu nastąpi po użyciu szamponu do dywanów. Przy każdym ze środków, także i przy szamponach, dbajmy o niezamoczenie dywanów.

Na koniec rada dla właścicieli niesfornych lub młodych psów lub kotów. Jeśli zdarzy im się pozostawić na dywanie plamy z moczu, nałóżmy na nie papkę z sody oczyszczonej i wody. Po kilku minutach zmywamy całość octem i starannie osuszamy dywan, np. ręcznikami papierowymi. Na końcu przemywamy miejsce czystą wodą i suszymy, np. suszarką.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – o czym należy pamiętać?

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – o czym należy pamiętać?
Mieszkasz w domu jednorodzinnym, a Twój maluch właśnie zaczął raczkować? Uważaj! Czeka na niego mnóstwo zagrożeń. W pierwszej kolejności...
Czytaj więcej

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
02.10.2016
Niektóre s tych patentów rzeczywiście działają! ale odkurzanie jest najważniejsze
27.08.2016
o, wow, muszę wypróbować ten patent z solą, bo mój beżowiutki dywan jest już upstrzony strasznie plamami.

Ocena i komentarz dla:

Jak odświeżyć kolor dywanu?