Produkty

Jak odświeżyć kolor dywanu?

Jak odświeżyć kolor dywanu?

Pełne soczystych kolorów i świeżości dywany mogą być doskonałą dekoracją wnętrz i zabezpieczeniem podłóg. Warto więc zadać sobie nieco trudu, by zadbać o ich stan. Tylko wówczas będą one stanowiły efektowny i estetyczny element naszej aranżacji wnętrz.

rozlana kawa na dywanieNaturalne sposoby na świeże barwy dywanu

Do czyszczenia dywanów, chodników czy wykładzin podłogowych możemy zastosować naturalne, ekologiczne środki, takie jak:

- Świeżo skoszoną trawę możemy rozrzucić na dywanie. Zostawiamy tę warstwę na kilka minut, a następnie mocno pocieramy miejsce przy miejscu. Nadmiar trawy zmiatamy szczotką, a drobne resztki – usuwamy odkurzaczem.

- Kolory ciemnych dywanów możemy ożywić wyparzonymi listkami herbaty. Pamiętajmy jednak, by były one dobrze odsączone. Dywanów nie można przemoczyć, bo wówczas łatwo tracą swe właściwości.

- Gęsty roztwór soli kuchennej doskonale pomoże nam oczyścić i odświeżyć dywany. Moczymy gąbkę w takiej mieszance, dobrze wyciskamy i pocieramy powierzchnię dywanu. Pojedyncze plamy na dywanie wystarczy posypać samą solą i po około godzinie zmieść ją.

- Przetarcie powierzchni zatartego i wyblakłego dywanu wodą z niewielkim dodatkiem octu ma doskonałe działanie odświeżające. Warto zastosować tę metodę po każdym odkurzeniu albo trzepaniu dywanów.

- Dokładne wytrzepanie dywanów na śniegu. Układamy dywany poziomo, licem w stronę śniegu, i intensywnie używamy trzepaczki. Ożywimy dzięki temu ich kolor oraz pozbawimy kurzu i brudu.

Dywany ze skóry

Skóry (cielęce, kozie czy baranie) pełniące rolę dywanów czyścimy, nacierając gęstą papką z płatków mydlanych, rozgotowanego mydła albo proszku. Powinniśmy bardzo uważać, żeby nie zmoczyć skóry, a jedynie futro. Do papki można też dodać nieco amoniaku. Spłukujemy te środki lekko wilgotną ściereczką i staramy się wytrzeć niemal do sucha.

Dywany pętelkowe

Niemal wszystkie rodzaje plam, zanieczyszczeń czy przebarwień, jakie pojawią się na dywanach pętelkowych, możemy usunąć, używając amoniaku. Roztwór wody z amoniakiem dobrze je odświeża.

Jeśli mamy dywan z frędzlami i nie chcemy, by się one przesuwały i splątywały, możemy spryskać je krochmalem. Odpowiednio zabezpieczamy przed spryskaniem sąsiadujące brzegi dywanu, okrywając je np. papierem.

Usuwanie niektórych przebarwień i plam

- Pojawiające się często na dywanach plamy od kawy czy herbaty możemy skutecznie usunąć po szybkim zwilżeniu miejsca zabrudzenia wodą mineralną, a potem pokryciu pianką do czyszczenia dywanów. Staramy się te miejsca potem jak najdokładniej osuszyć, np. ściereczką, ręcznikiem, papierem.

- Plamy z sosów usuwamy proszkiem do prania rozpuszczonym w ciepłej wodzie, potem można zastosować środek do prania dywanów.

- Plamy po alkoholu likwidujemy płynem do naczyń i małą ilością wody, a potem przemywamy wodą zmieszaną pól na pół z octem.

- Plamy po czerwonym winie warto od razu namoczyć zimną wodą, a potem wodą z octem.urządzenie ekstrakcyjne

Zrównanie i ujednolicenie kolorystyczne całej powierzchni dywanu nastąpi po użyciu szamponu do dywanów. Przy każdym ze środków, także i przy szamponach, dbajmy o niezamoczenie dywanów.

Na koniec rada dla właścicieli niesfornych lub młodych psów lub kotów. Jeśli zdarzy im się pozostawić na dywanie plamy z moczu, nałóżmy na nie papkę z sody oczyszczonej i wody. Po kilku minutach zmywamy całość octem i starannie osuszamy dywan, np. ręcznikami papierowymi. Na końcu przemywamy miejsce czystą wodą i suszymy, np. suszarką.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Podłogowy zawrót głowy!

Podłogowy zawrót głowy!
Podłoga to wizytówka każdego domu. Najlepiej, jeśli wygląda naturalnie, a przy tym jest funkcjonalna, trwała, niedroga i łatwa w montażu. Jaki ...
Czytaj więcej

Zmieniamy dywan – o czym należy pamiętać

Zmieniamy dywan – o czym należy pamiętać
Nie ma chyba szybszego sposobu na zmianę aranżacji wnętrz niż wymiana dywanu. Często to on jest centralnym obiektem pomieszczenia. Jak go odpowiednio ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
02.10.2016
Niektóre s tych patentów rzeczywiście działają! ale odkurzanie jest najważniejsze
27.08.2016
o, wow, muszę wypróbować ten patent z solą, bo mój beżowiutki dywan jest już upstrzony strasznie plamami.

Ocena i komentarz dla:

Jak odświeżyć kolor dywanu?