Jak odświeżyć kolor dywanu?

Pełne soczystych kolorów i świeżości dywany mogą być doskonałą dekoracją wnętrz i zabezpieczeniem podłóg. Warto więc zadać sobie nieco trudu, by zadbać o ich stan. Tylko wówczas będą one stanowiły efektowny i estetyczny element naszej aranżacji wnętrz.

plama-na-dywanieplama-na-dywanieplama-na-dywanieplama-na-dywanie

Naturalne sposoby na świeże barwy dywanu
Do czyszczenia dywanów, chodników czy wykładzin podłogowych możemy zastosować naturalne, ekologiczne środki, takie jak:

- Świeżo skoszoną trawę możemy rozrzucić na dywanie. Zostawiamy tę warstwę na kilka minut, a następnie mocno pocieramy miejsce przy miejscu. Nadmiar trawy zmiatamy szczotką, a drobne resztki – usuwamy odkurzaczem.
- Kolory ciemnych dywanów możemy ożywić wyparzonymi listkami herbaty. Pamiętajmy jednak, by były one dobrze odsączone. Dywanów nie można przemoczyć, bo wówczas łatwo tracą swe właściwości.

- Gęsty roztwór soli kuchennej doskonale pomoże nam oczyścić i odświeżyć dywany. Moczymy gąbkę w takiej mieszance, dobrze wyciskamy i pocieramy powierzchnię dywanu. Pojedyncze plamy na dywanie wystarczy posypać samą solą i po około godzinie zmieść ją. 

- Przetarcie powierzchni zatartego i wyblakłego dywanu wodą z niewielkim dodatkiem octu ma doskonałe działanie odświeżające. Warto zastosować tę metodę po każdym odkurzeniu albo trzepaniu dywanów.
- Dokładne wytrzepanie dywanów na śniegu. Układamy dywany poziomo, licem w stronę śniegu, i intensywnie używamy trzepaczki. Ożywimy dzięki temu ich kolor oraz pozbawimy kurzu i brudu.


Dywany ze skóry
Skóry (cielęce, kozie czy baranie) pełniące rolę dywanów czyścimy, nacierając gęstą papką z płatków mydlanych, rozgotowanego mydła albo proszku. Powinniśmy bardzo uważać, żeby nie zmoczyć skóry, a jedynie futro. Do papki można też dodać nieco amoniaku. Spłukujemy te środki lekko wilgotną ściereczką i staramy się wytrzeć niemal do sucha.

Dywany pętelkowe
Niemal wszystkie rodzaje plam, zanieczyszczeń czy przebarwień, jakie pojawią się na dywanach pętelkowych, możemy usunąć, używając amoniaku. Roztwór wody z amoniakiem dobrze je odświeża.

Jeśli mamy dywan z frędzlami i nie chcemy, by się one przesuwały i splątywały, możemy spryskać je krochmalem. Odpowiednio zabezpieczamy przed spryskaniem sąsiadujące brzegi dywanu, okrywając je np. papierem.

dywan-w-saloniedywan-w-saloniedywan-w-saloniedywan-w-salonie

Usuwanie niektórych przebarwień i plam
- Pojawiające się często na dywanach plamy od kawy czy herbaty możemy skutecznie usunąć po szybkim zwilżeniu miejsca zabrudzenia wodą mineralną, a potem pokryciu pianką do czyszczenia dywanów. Staramy się te miejsca potem jak najdokładniej osuszyć, np. ściereczką, ręcznikiem, papierem.

- Plamy z sosów usuwamy proszkiem do prania rozpuszczonym w ciepłej wodzie, potem można zastosować środek do prania dywanów.

- Plamy po alkoholu likwidujemy płynem do naczyń i małą ilością wody, a potem przemywamy wodą zmieszaną pól na pół z octem.

- Plamy po czerwonym winie warto od razu namoczyć zimną wodą, a potem wodą z octem.

Zrównanie i ujednolicenie kolorystyczne całej powierzchni dywanu nastąpi po użyciu szamponu do dywanów. Przy każdym ze środków, także i przy szamponach, dbajmy o niezamoczenie dywanów.

Na koniec rada dla właścicieli niesfornych lub młodych psów lub kotów. Jeśli zdarzy im się pozostawić na dywanie plamy z moczu, nałóżmy na nie papkę z sody oczyszczonej i wody. Po kilku minutach zmywamy całość octem i starannie osuszamy dywan, np. ręcznikami papierowymi. Na końcu przemywamy miejsce czystą wodą i suszymy, np. suszarką.

 

Data aktualizacji: 07/05/2024