icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?

Ciepła woda użytkowa może zostać podgrzana do wymaganej temperatury na różne sposoby. W zależności od zastosowanego w budynku czy mieszkaniu systemu grzewczego możemy zdecydować się na gazowe i elektryczne podgrzewacze wody, bojlery, a także wymienniki ciepła towarzyszące instalacjom centralnego ogrzewania. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych rozwiązań – jakie są ich wady, a jakie zalety?

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych

Mnogość rozwiązań instalacyjnych, jakie możemy zastosować w nowo budowanym domu lub remontowanym mieszkaniu, daje nam duży wybór różnych sposobów otrzymywania ciepłej wody użytkowej. W celu jej uzyskania możemy wykorzystać istniejący system grzewczy bądź też zdecydować się na zainstalowanie urządzenia przeznaczonego do ogrzewania wody do celów sanitarnych w łazience i użytku w kuchni.

O ile różne urządzenia grzewcze pozwalają na odczuwanie ciepła o nieco odmiennym charakterze – mniej lub bardziej przyjemnym (przykładami tego pierwszego są przenośne urządzenia o małej mocy, przykładem drugiego – wodne ogrzewanie podłogowe) – ciepła woda dobywająca się z wylewki armatury sanitarnej umieszczonej na zlewozmywaku lub umywalce pozostaje tą samą ciepłą wodą uzyskaną obojętnie czy za pomocą urządzenia zasilanego gazem ziemnym, czy energią elektryczną. Różnice mogą pojawiać się podczas korzystania z niej, ponieważ może ona popłynąć gorącym strumieniem tuż po przekręceniu kurka z czerwonym oznaczeniem lub kilka, a nawet kilkanaście sekund później. Zależy to od zasady działania urządzenia zasilającego wodę w ciepło i miejsca jego usytuowania względem punktu poboru – kranu w kuchni czy umywalki i słuchawki prysznica w łazience.

Kiedy zdecydować się na bojler?

Bojler jest podgrzewaczem wody o dużej mocy. Wyposażony jest w jedną-dwie grzałki, które podnoszą temperaturę w pojemniku o pojemności od 15 do 150 litrów. Aby pełen bojler nie tracił ciepła, jego zbiornik jest izolowany termicznie za pomocą pianki poliuretanowej. Wyposażony jest w termostat lub sterownik elektroniczny, za pomocą których regulujemy temperaturę zgromadzonej w bojlerze wody. Aby ta się nie zagotowała, urządzenie ma wbudowany ogranicznik temperatury. Spośród dostępnych modeli bojlerów wybrać możemy wersję pionową lub poziomą. Podgrzewacz tego typu szczególnie dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach przestronnych, w których zamocować możemy bardziej pojemny zbiornik, co uchroni nas przed zbyt szybkim i nieoczekiwanym opróżnieniem jego zawartości. Ponieważ do efektywnej pracy wymaga jedynie podłączenia wtyczki do gniazda sieciowego, jego użycie jest wyjątkowo wygodne w takich miejscach, jak domek letniskowy, który nie jest wyposażony w instalację grzewczą i używany jest jedynie sezonowo.

Minusy:

- jego obecność trudno przeoczyć w pomieszczeniu łazienkowym,
- korzystanie ze zgromadzonej w nim ciepłej wody może być kosztowne, jeśli nie pobieramy energii elektrycznej w taryfie dzienno-nocnej lub jeśli pracuje on w godzinach poboru prądu o wyższej cenie,
- jego pojemność może nie wystarczyć w przypadku konieczności obsłużenia większej liczby mieszkańców,
- konieczność jego opróżnienia przed zapanowaniem ujemnej temperatury w budynkach nieogrzewanych, o ile urządzenie nie zostało wyposażone w funkcję antyzamarzania. W celu usunięcia wody niezwykle przydatny jest zawór spustowy zamocowany na dolocie zimnej wody do zbiornika.

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych

Elektryczny ogrzewacz wody

Mniejsi bracia bojlerów, działający na tej samej co on zasadzie, ogrzewają jednorazowo o wiele mniejsze zbiorniki, w jakie urządzenia tego typu zostały wyposażone, a których pojemność mieści się w przedziale 5-12 litrów. Mały ogrzewacz wody zbudowany jest w podobny sposób co bojler – zaizolowany pianką poliuretanową lub styropianem zbiornik ogrzewany jest grzałką, a nad jej prawidłową pracą czuwa termostat i bezpiecznik termiczny. Jego zastosowanie sprawdza się głównie w miejscach, w których często i przez krótki czas korzystamy z ciepłej wody, oraz w takich budynkach, w których zbyt duża odległość dzieli punkt poboru wody od wypełnionego ciepłą cieczą zbiornika– przepływająca przez długą rurę woda nie zdążyłaby popłynąć gorącym strumieniem przed zakończeniem mycia dłoni. Ze względu na liczbę obsługiwanych punktów poboru wody rozróżniamy urządzenia zasilające tylko jeden z nich (bezciśnieniowe) lub dowolną ich liczbę (ciśnieniowe, które wyposażone są w opcję pracy bezciśnieniowej). Poszczególne modele ogrzewaczy mogą być zamocowane pod punktem poboru, nad nim lub opcjonalnie, co daje duże możliwości aranżacyjne w pomieszczeniu, a także jest sposobem na ukrycie ogrzewacza w szafce podumywalkowej.

Wady:

- może współpracować z bateriami zlewozmywaków i umywalek i do tej jedynie armatury jest przystosowany.

Gazowy ogrzewacz wody – wszędzie tam, gdzie dostępne jest paliwo gazowe

Spośród urządzeń służących do uzyskania wymaganej temperatury wody użytkowej gazowe ogrzewacze wody wyróżniają się sprawnością cieplną, szybkim czasem działania, łatwością ustawień. Może zasilać je zarówno gaz ziemny, jak i propan-butan, który dostarczany jest w butlach. Ponieważ działaniu urządzeń tego typu towarzyszy spalanie paliwa, niezbędne jest zastosowanie w obudowie środków ostrożności. Są nimi: czujnik spalin, wysokiej temperatury, system bezpieczeństwa polegający na stałym monitoringu poziomu tlenu w powietrzu i zawór gazu blokujący jego przepływ w przypadku nagłego braku wody w instalacji. Co więcej, jeśli zdarzy się, że zgaśnie płomyk oszczędnościowy, zawór gazu również blokuje dopływ paliwa do urządzenia.

Urządzenia tego typu mogą obsługiwać różną liczbę punktów poboru:

- ogrzewacz przepływowy obsługuje 1-2 punkty poboru wody,
- ogrzewacz pojemnościowy wyposażony w zbiornik może być połączony z większą liczbą punktów poborów wody, możliwe jest też użycie go wraz z innymi urządzeniami zapewniającymi stałą temperaturę wody w ramach jednego, wzajemnie uzupełniającego się systemu.

Minusy:

- jego obecność wymaga sprawnie działającej wentylacji,
- konieczność sukcesywnej konserwacji urządzenia przez wykwalifikowanego fachowca,
- wraz z jego pojawieniem się w łazience powinien zagościć na ścianie w niedalekiej od niego odległości dodatkowy czujnik czadu i dymu,
- przepływowy ogrzewacz wody z otwartą komorą spalania może wychładzać pomieszczenie.

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych

Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody

Jedynym minusem wymienionych wyżej elektrycznych ogrzewaczy wody była możliwość ich zamocowania jedynie w najbliższej okolicy zlewozmywaków lub umywalek. Zmodyfikowaną względem zasady działania wersją tego urządzenia można zasilać prysznic, jednak moc jego pracy jest daleko wyższa i sięgać powinna najmniej 10 kW, aby odczuwalny był komfort kąpieli. Takie ogrzewacze muszą być wyposażone w elektroniczną regulację utrzymującą strumień wody na stałym poziomie, także w przypadku wahań ciśnienia wody w instalacji. Mniejsze wersje ogrzewaczy tego typu wymagają zasilania 230 V tylko do mocy 5,7 kW, a powyżej tej granicy konieczne jest doprowadzenie zasilania trójfazowego 400 V. Ponieważ rozpiętość uzyskiwanej mocy jest bardzo duża (od 3,5 kw/230 V do 27 kW/400 V), możemy precyzyjnie dobrać ogrzewacz do potrzeb danego pomieszczenia i liczby punktów poborów wody, jakie ma obsłużyć. Ze względu na sposób uruchamiania urządzenia wyróżniamy:

- ogrzewacze sterowane hydraulicznie – załączane są przez strumień wody płynący pod odpowiednim ciśnieniem, a przez to, że pracują zawsze z maksymalną ustawioną mocą, spadek ciśnienia w instalacji skutkować może przepływem zanadto ogrzanej wody – jej ochłodzenie jest wywołane przez użytkownika domieszaniem strumienia wody zimnej,
- ogrzewacze sterowane elektronicznie – ponieważ reagują na przepływ wody, a nie jej ciśnienie, mogą pracować tak samo efektywnie również na małej mocy – temperatura strumienia wody dobywającej się z wylewki lub słuchawki prysznicowej jest stała.

Porada eksperta:

Decydując się na konkretny model elektrycznego przepływowego ogrzewacza wody, warto wybrać ten o większej mocy, ponieważ efektem jego działania będzie bardziej obfity strumień wody o wymaganej temperaturze. Urządzenia o mniejszej mocy co prawda równie intensywnie ogrzeją wodę, ale jej strumień będzie odpowiednio mniej okazały.

Uwaga!

Do zamocowania w kabinie prysznicowej przeznaczony jest tylko ogrzewacz o odpowiednim stopniu ochrony przeciwwilgociowej!

Minusy urządzeń tego typu:

- zastosowanie urządzeń o dużej mocy związane jest z doprowadzeniem do łazienki zasilania trójfazowego 400 V,

- ogrzewacze sterowane hydraulicznie są droższe w eksploatacji i zużywają więcej wody zimnej potrzebnej do ochłodzenia strumienia dobywającego się z pracującego na jednym poziomie mocy urządzenia.

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych

Wymiennikowe ogrzewacze ciepłej wody

Zasada ich działania jest ściśle związana z urządzeniem grzewczym transmitującym do instalacji potrzebną do ogrzania pomieszczeń wodę – przepływa ona przez wnętrze wymiennika. Ten swoją budową nieco przypomina bojler, zwłaszcza jeśli wyposażony jest w estetyczny płaszcz metalowy otulający jego warstwę izolacyjną. Ponieważ urządzenia grzewcze załączane są jedynie w czasie późnojesiennych i zimowych miesięcy oraz wczesnej wiosny, a ciepła woda użytkowa potrzebna jest przez cały rok, wymienniki wyposażone są w grzałkę elektryczną, która ociepla wodę w czasie, gdy ogrzewanie jest wyłączone. Ogrzewacze wody tego typu dzielimy na:

1. pionowe:

- wiszące z wężownicą spiralną w obudowie blaszanej z grzałką elektryczną,
- wolnostojące z pojedynczą wężownicą spiralną,
- wolnostojące z pojedynczą wężownicą spiralną do kotłów gazowych,

2. poziome:

- wiszące z pojedynczą wężownicą,
- wiszące z podwójną wężownicą,
- wiszące dwupłaszczowe,
- wiszące dwupłaszczowe w obudowie blaszanej z grzałką elektryczną.