Jak oszczędzać wodę w domu? 4 sposoby

Wiele osób uważa, że oszczędzanie wody to trudne i czasochłonne zadanie. Istnieje jednak wiele łatwych sposobów na oszczędzanie wody bez wprowadzania znaczących zmian w swoim stylu życia. Co możesz zrobić dla środowiska i siebie? Jak oszczędzać wodę w domu? Zainspiruj się naszymi 4 sposobami!

Przejdź do następnych akapitów:

4 sposoby na oszczędzanie wody

Woda jest dla nas niezbędnym i niezastąpionym towarem, dlatego tak ważnie jest, żebyśmy nauczyli się korzystać z niej jak najoszczędniej. Oszczędzanie wody to ważny temat dla globalnej gospodarki wodnej, jednak ta sztuka opiera się na poziomach znacznie niższych. Jest to poziom lokalny lub gminny, a najważniejszy, choć najniższy, realizowany jest w każdym gospodarstwie domowym. Jeśli chodzi o zasoby wody słodkiej, to wiele miast na świecie znajduje się na obszarach o wysokim stresie wodnym, gdzie roczne pobory przekraczają 40% dostępnych, odnawialnych zasobów wody słodkiej. W takich przypadkach niezbędne jest posiadanie efektywnego systemu zarządzania wodą, który pomoże ograniczyć marnotrawstwo i usprawni działania ochronne. Jak można zaoszczędzić wodę?

jak-oszczedzac-wodejak-oszczedzac-wodejak-oszczedzac-wodejak-oszczedzac-wode

Energooszczędne zmywanie naczyń

W kuchni istnieje wiele sposobów na to, jak oszczędzać wodę w domu bez rezygnacji z wygody lub jakości. Jednym z najlepszych jest zainstalowanie zmywarki. Te urządzenia, na dzień dzisiejszy są bardzo wydajne – zużywają tylko ułamek wody, która jest potrzebna do ręcznego mycia naczyń. Ponadto zmywarki wykorzystują zdecydowanie mniej detergentu i energii. 

Innym sposobem na oszczędzanie wody w kuchni jest wybór optymalnej wielkości zlewu i oszczędnej baterii kuchennej. Jednym ze sposobów na uczynienie zlewu bardziej przyjaznym dla środowiska jest wybór mniejszego modelu. 

Mniejszy model będzie zużywał mniej wody i nie będzie wymagał tak wielu ostrych środków chemicznych do czyszczenia. Innym sposobem, bardziej przyjaznym dla środowiska jest wybranie okrągłego wariantu. 

Okrągłe zlewy mają zdecydowanie mniejszą pojemność, przez co zużywają mniej wody po napełnieniu. Można również znaleźć zlewozmywak, który jest wyposażony w dodatkowe udogodnienia, takie jak ociekacze, kosze, deski i dozowniki do detergentów. Ten rodzaj innowacji sprawia, że zlew jest bardziej ergonomiczny oraz skraca czas korzystania z wody.

Przeczytaj także: Młynek do odpadów – jak działa, jak go zamontować i jaki młynek wybrać?

Montaż urządzeń i sprzętów ograniczających zużycie wody

Podejmowanie działań mających na celu oszczędzanie wody jest ważne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Istnieją różnorodne sposoby oszczędzania wody, a każda z nich może przynieść znaczne oszczędności. 

Jedną z zasad, jaką można stosować, by osiągnąć zamierzony cel, jest zainstalowanie urządzeń oraz sprzętu, który zmniejsza zużycie wody. Dla przykładu reduktory ciśnienia mogą zmniejszyć ilość zużywanej wody nawet o 50%. Inna zasada oszczędzania wody mówi o stosowaniu spłuczek z funkcją stopu lub podziałem na spłukiwanie pełne i oszczędne. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet do 9 litrów wody na jedno spłukiwanie. W tej kwestii mogą również pomóc inne urządzenia, np. baterie sterowane fotokomórką. 

Zobacz również: Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

Racjonalne używanie wody

Szacuje się, że przeciętny człowiek zużywa około 80-100 litrów wody dziennie. Duża jej część jest niepotrzebnie marnowana, co nie tylko obciąża środowisko, ale również zwiększa koszty. Jak oszczędzać wodę? Przykładów jest na to wiele. Jeden z nich mówi o tym, że bardziej ekonomiczne jest wzięcie szybkiego prysznica zamiast napełniania dużej wanny wodą. Innym sposobem jest zakręcanie wody, gdy jej nie używamy, np. podczas golenia, mycia zębów oraz rąk. 

Podczas zmywania naczyń zatkaj odpływ w zlewie, zamiast puszczać wodę. Ponadto szara woda, która została użyta do prania, prysznica lub mycia rąk – może być zbierana i używana do spłukiwania toalet. Wreszcie nagromadzona woda deszczowa, może znaleźć swoje zastosowanie do podlewania roślin domowych lub ogrodów. Stosując się do tych prostych wskazówek, można racjonalizować zużycie wody bez wprowadzania większych zmian w codziennej rutynie.

jak-oszczedzac-wodejak-oszczedzac-wodejak-oszczedzac-wodejak-oszczedzac-wode

Zapewnienie dopływu wody o żądanej temperaturze

Każdy, kto kiedykolwiek odkręcił kran z zimną wodą i niecierpliwie czekał, aż strumień stanie się ciepły, wie, że może to być frustrujące doświadczenie. Oprócz straty kilku minut to niepotrzebne zużycie wody może również skończyć się dodatkowym kosztem. Istnieje jednak kilka prostych kroków, które można podjąć, aby zapewnić sobie dostęp do ciepłej wody w zasięgu ręki. Wyjściem z tej sytuacji jest, na przykład zainstalowanie pompy cyrkulacyjne – pomoże ona zapobiec ochłodzeniu wody i jej stagnacji w rurach. Ponadto izolacja rur również może zatrzymać ciepło, a wymiana baterii na baterie termostatyczne będzie skuteczniej regulować temperaturę wody. Podejmując te działania, można zaoszczędzić zarówno wodę, czas, jak i pieniądze.

Zainspiruj się: Jak czyścić czarne baterie – podpowiadamy, jak czyścić i pielęgnować czarną armaturę

Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne?

Woda jest niezbędna do życia, ale często traktuje się ją jako coś oczywistego. Każdego dnia zużywamy ogromne jej zasoby, do takich zadań jak gotowanie, sprzątanie czy podlewanie roślin. Jednak słodka woda jest ograniczonym zasobem i ważne jest, aby ją oszczędzać, kiedy to tylko możliwe. Istnieje wiele powodów, dla których oszczędzanie wody jest ważne, a podejmując działania mające na celu zmniejszenie zużycia wody, możemy w znacznym stopniu przyczynić się do ochrony tego cennego zasobu.

Po pierwsze, może to pomóc w zmniejszeniu rachunków za wodę. Jej oszczędzanie również pomaga chronić środowisko naturalne. Kiedy zużywamy jej w mniejszych ilościach, tym mniej obciążamy lokalne zasoby wodne. Oznacza to, że będzie więcej wody dostępnej dla dzikiej przyrody i naturalnych siedlisk. Ponadto, oszczędzanie wody może również pomóc w zapobieganiu suszy. Dzięki rozsądnemu korzystaniu z jej zasobów możemy zapewnić, że będzie jej wystarczająco dużo zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Data publikacji: 12.08.2014

Data aktualizacji: 20.10.2022