icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak posprzątać po remoncie

Remont oznacza zwykle zmiany na lepsze, zanim jednak je zobaczymy w pełnej krasie, musimy przebrnąć przez solidne sprzątanie. Jak się do tego zabrać i o czym powinniśmy pamiętać?

Jak posprzątać po remoncie

Zanim w pełni ujrzymy efekty remontu, musimy uporać się ze sporymi zabrudzeniami, zapyleniem i resztkami materiałów budowlanych. Co zrobić, aby praca była sprawna, a efekt fantastyczny?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć – warto więc już na etapie remontu zabezpieczyć sąsiednie pomieszczenia i meble specjalną folią, która ogranicza zabrudzenie i osadzanie się pyłu. Poza tym, na każdym etapie remontu warto regularnie sprzątać – pozwoli to uniknąć głębokich, zastygłych zabrudzeń, które bardzo trudno usunąć.

Zaczynajmy od góry do dołu – zasada ta, z pozoru banalna, jest jednak bardzo przydatna. Rozpoczynając sprzątanie od najwyższych powierzchni, zaoszczędzimy wiele czasu i nie będziemy musieli wielokrotnie myć tego samego.

Najpierw sprzątajmy na sucho, a mycie na mokro zostawmy jako etap końcowy. Mycie na mokro przy zapylonych powierzchniach sprawi, że będziemy tylko rozsmarowywać brud, a jego usuniecie, będzie nas kosztować dużo czasu i wysiłku.

Prawdziwym przyjacielem w bitwie o porządek po sporym remoncie są odkurzacze przemysłowe. W odróżnieniu od domowych te poradzą sobie nawet z większymi odpadkami, drobnym gruzem czy pylącymi materiałami. Dzięki dużej mocy i solidnej konstrukcji szybko i sprawnie usuną kłopotliwe resztki po większych pracach remontowych.

Do mycia powierzchni używajmy trwałych ścierek i wygodnych mopów – dzięki nim praca będzie przebiegała sprawnie. Nie zapominajmy też o dobraniu substancji myjących do wymagań i właściwości danej powierzchni.

Po pracach, które wymagają solidniejszego mycia i dezynfekcji, warto oczyścić powierzchnię myjkami ciśnieniowymi. Dzięki wysokiej temperaturze i ciśnieniu wody pozwalają one na szybkie usunięcie nawet opornych zabrudzeń, a dodatkowo mogą one mieć właściwości dezynfekujące.

Jak posprzątać po remoncie

Jednak z niektórymi zabrudzeniami typowe detergenty mogą sobie nie poradzić. Resztki farb, uszczelniaczy czy klejów mogą skutecznie zepsuć ostateczny efekt remontu. Warto stosować specjalne środki przeznaczone do mycia zabrudzeń powstałych po remoncie. Dzięki temu, że zawierają dużą koncentrację aktywnych substancji, pozwolą na skuteczne czyszczenie posadzek, listew podłogowych czy też rozmaitych powierzchni dekoracyjnych. Aby nie narażać zdrowia swojego i domowników, możemy wybrać roztwór, który powstał na bazie naturalnych substancji, np. terpentynę ze skórek brazylijskiej pomarańczy. Nie jest bardzo toksyczna, pozostawia przyjemny zapach, a do tego skutecznie usuwa plamy po smole, piance poliuretanowej, kicie, kleju czy też resztki farb, olejów i naklejek.