Produkty

Jak dobrać odzież roboczą?

Jak dobrać odzież roboczą?

Odzież robocza nie tylko zwiększa komfort pracy, ale i przyczynia się do jej jakości – umożliwia swobodne poruszanie się, ochronę przed warunkami pogodowymi i ułatwia zgromadzenie niezbędnych narzędzi. Oto, czym kierować się podczas wyboru najlepszego do wykonywanej pracy ubrania roboczego.

odzież ochronnaOdzież robocza a odzież ochronna

Chociaż terminy te traktowane są synonimicznie i stosowane są zamiennie, oznaczają różniące się typy odzieży. Odzież robocza chroni przed zabrudzeniem, natomiast ochronna chroni zdrowie i życie. Tym sposobem do pierwszej, interesującej nas kategorii zaliczymy pielęgniarski fartuch i przeciwdeszczowy płaszcz ogrodnika, a do drugiej – dźwiękochłonne nauszniki zakładane podczas pracy z przecinarką do metalu i termiczne rękawice stosowane w czasie spawania.

Jakie elementy wchodzą w skład odzieży roboczej?

Na odzież roboczą składa się komplet ubrania chroniący przed zabrudzeniem i czynnikami pogodowymi – od bielizny po wykonane z kauczuku płaszcze wiatro- i deszczoochronne. Najczęściej jednak, poszukując ubioru roboczego, wybieramy wśród następujących elementów odzieży:

- ogrodniczki,
- kamizelki zimowe i letnie,
- kombinezony,
- rękawice,
- kaski,
- okulary,
- bluzy,
- kurtki, w tym przeciwdeszczowe.

Zarówno ich krój, jak i użyte materiały tekstylne, mają za zadanie po pierwsze nie dopuścić do kontaktu skóry z materiałami, po drugie zapewnić swobodę poruszania się i po trzecie – ułatwić wykonywanie pracy przez – na przykład – zapewnienie komfortu cieplnego.

Jakie materiały odzieży roboczej wybierać?

Ubranie robocze ma jeszcze jedno zadanie – po skończonej pracy powinno umożliwić łatwe wyczyszczenie. Połączenie wszystkich cech funkcjonalnych ubrania roboczego sprawia, że w praktyce zadania odzieży roboczej wykonują stosowane na co dzień materiały, czego przykładami są:

- bawełna w miejscach o średniej temperaturze i niskiej wilgotności,

- włókna sztuczne i oddychające, ułatwiające oddawanie potu w miejscach o wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności zarazem,

- nieoddychające i nieprzewiewne tworzywa sztuczne i ortalion jako materiały wykonania płaszczy przeciwdeszczowych.

Czy wiesz, że…

Częste jest też łączenie różnych rodzajów materiału w jednej sztuce odzieży – ogrodniczki mają specjalne gumowe wzmocnienia na kolanach ułatwiające wykonywanie czynności w pozycji na kolanach, przewiewne nogawki, wzmocnienia na kieszeniach w celu ochrony przed zranieniem ostrą częścią przechowywanych pod ręką narzędzi.

Odzież robocza – co jest najważniejsze?

Ponieważ zgodnie z literą prawa to pracodawca zapewnia pracownikowi odzież roboczą (podobnie jak ochronną) lub wypłaca ekwiwalent finansowy za samodzielnie zakupione ubranie, to on decyduje o wyborze odpowiedniego dla wykonywanej pracy kompletu. Jeśli z kolei naszym zamiarem jest skompletowanie odzieży roboczej na potrzeby własne, wybierzemy te elementy, które będą nam najbardziej potrzebne do wykonywanych w warsztacie czy ogrodzie czynności. O ile we wszelkich pracach remontowo-budowlanych i związanych z majsterkowaniem w warsztacie niezbędny jest pas narzędziowy, kombinezon, okulary ochronne i rękawice, na terenie zielonym wystarczające okażą się kurtka i przeciwdeszczowy płaszcz, nieprzemakalne obuwie i również rękawice ochronne, jeśli jednym z wykonywanych przez nas zadań będzie np. przecinanie gałęzi.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Przegląd odzieży roboczej i BHP - rodzaje i zastosowanie

Przegląd odzieży roboczej i BHP - rodzaje i zastosowanie
Odzież, obuwie i uzupełniające akcesoria robocze oraz BHP zapewniają zarówno maksymalną wygodę, jak i pełne bezpieczeństwo podczas wykonywania ...
Czytaj więcej

Jak wybrać pas narzędziowy?

Jak wybrać pas narzędziowy?
Aby sprawnie i wygodnie wykonywać prace remontowe lub budowlane, warto wybrać odpowiedni pas narzędziowy, który pozwoli mieć w zasięgu ręki najpotrzeb...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać odzież roboczą?