icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Usuwanie odpadów podczas remontu – o czym pamiętać

Generalny remont domu czy mieszkania wiąże się ze zwiększoną liczbą odpadów. Poza planami remontu musimy więc uwzględnić także sposób, w jaki pozbywać się będziemy materiałów budowlanych, starych sprzętów i innych niepotrzebnych, zniszczonych rzeczy. Oto jak zadbać o odprowadzanie remontowych nieczystości.

usuwanie odpadów podczas remontu

Przeczytaj także: Rozbiórka budynku – kiedy wymaga pozwolenia

Odpady generowane podczas remontu możemy podzielić na dwie grupy – odpady nienadające się do powtórnego wykorzystania z punktu widzenia osób przeprowadzających remont oraz odpady nadające się do powtórnego wykorzystania. Bez względu na to, do której grupy zakwalifikujemy nasze odpady, wymagają one wydzielenia spośród innych materiałów, które trafiają na wysypiska.

Pierwsza grupa obejmuje eternit, rury PCV, wykładziny podłogowetapety, szkło, gruz, papę czy ceramikę budowlaną, których nie możemy potraktować na równi ze zwykłymi śmieciami – nie możemy więc wyrzucać ich do pojemników na odpady zmieszane. Aby się ich pozbyć, niezbędne będzie zamówienie kontenera lub worków na gruz w odpowiedniej firmie, za co będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę. Pamiętajmy, że nie powinniśmy także na własną rękę usuwać ani wyrzucać eternitu. Powinna to wykonać wyspecjalizowana ekipa, która dopilnuje również spełnienia obowiązujących norm podczas transportu i utylizacji tego materiału.

Do drugiej grupy odpadów zaliczyć należy wszystkie sprzęty i urządzenia, meble, armaturę kuchenną czy łazienkową, a także złom. Tego typu materiały – często wielkogabarytowe – możemy potraktować w różny sposób. Jeżeli nasze urządzenia RTV i AGD nadają się do dalszego użytku, możemy oddać je osobom, którym przyda się sprawny sprzęt tego typu. Jeżeli dysponujemy taką możliwością, możemy sami odwieźć je do odpowiedniego punktu, w którym elektroodpady zostawimy za darmo. Warto także skontaktować się z firmą, która zajmuje się odbiorem takich sprzętów bezpośrednio z naszego domu. Zepsuty i niedziałający już sprzęt AGD możemy także sprzedać na złom.

Dowiedz się też: Jak wybrać worki budowlane na gruz?

usuwanie odpadów podczas remontu

Stare meble czy elementy wyposażenia wnętrz mogą przydać nam się w piwnicy, czy garażu, jednak również dobrze możemy oddać je potrzebującym lub wyrzucić do pojemników na odpady wielkogabarytowe czy do zamówionych i ustawionych przy naszej posesji kontenerów.

Decydując się na generalny remont, musimy uwzględnić w naszym kosztorysie także wydatki, jakie wiążą się z zamówieniem kontenera lub kontenerów czy worków budowalnych i na gruz.