Produkty

Jak wybrać taczkę na budowę i do ogrodu

Jak wybrać taczkę na budowę i do ogrodu

Taczka to zarówno element wyposażenia placu budowy, jak i ogrodowego składziku z narzędziami. Urządzenie, które prezentuje się dość zwyczajnie, jest praktyczne i bardzo pomocne, może być wykorzystywane przy wielu pracach ogrodowych oraz wykończeniu budynku. Co ciekawe, to właśnie ze względu na zaplanowane przeznaczenie należy dobierać taką taczkę, z której funkcjonalności rzeczywiście będziemy zadowoleni.

taczka na budowęCzy taczka budowlana różni się od ogrodowej?

Oczywiście, że tak. Ta pierwsza jest przede wszystkim wykonana z dużo solidniejszych i cięższych materiałów, a co za tym idzie sprawiających, że taczką po prostu łatwiej się manewruje. Taczki ogrodowe, które stosuje się głównie przy okresowych pracach porządkowych, są zdecydowanie lżejsze, najczęściej wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego.

Na jakie elementy taczki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim na koła. Taczki mogą być wyposażone w 1 lub 2 sztuki, zamontowane na łożyskach. Koła w taczkach budowlanych powinny być wykonane z gumy oraz metalowej felgi, która jest cięższa, a przez to i bardziej solidna.

Na potrzeby małego, przydomowego ogródka możemy zaryzykować najtańszą wersję taczki z kołami z tworzywa oraz felgą plastikową. Wersją pośrednią, zarówno pod względem wytrzymałościowym, jak i ceny, będą koła pneumatyczne – które sprawdzają się na różnym terenie, ale mogą być podatne na przebicia.

taczka budowlana CastoramaW poszczególnych taczkach inna będzie także konstrukcja. W ofercie odnajdziemy taczki płytkie, wygodniejsze w użytkowaniu oraz głębokie, do których załadujemy materiały większe gabarytowo. Pojemność taczki jest wyrażana w litrach, ładowność w kilogramach. Jeśli zatem taczka ma mieć przede wszystkim przeznaczenie budowlane – lepiej zdecydować się na ten produkt, który pozwoli przewieźć duże ciężary.

Podczas wyboru taczki zwróćmy także uwagę na długość rączek, które umieszczone w dużej odległości od ramy ochronią nasze nogi przed nieprzyjemnym otarciem oraz na umiejscowienie kół. Jeśli koło jest mocno wysunięte do przodu, taczką będzie wygodniej manewrować, ale ciężar załadunku zostanie przeniesiony na nasze ręce. Im bardziej koła przesunięte są do środka, tym poruszanie taczką będzie trudniejsze, ale załadunek wyda się lżejszy.

Naszą uwagę powinien wreszcie zwrócić także materiał, z jakiego została ona wykonana. Taczki z lekkiego tworzywa sztucznego sprawdzą się do prac w ogrodzie, aluminiowa może być podatna na odkształcenia, a zatem warto jej nie przeciążać. Wreszcie, taczka stalowa może mieć wszechstronne zastosowanie przy pracach budowlanych. Na wszelki wypadek, warto jednak zadbać o jej ochronę antykorozyjną.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co zrobić ze starą taczką?

Co zrobić ze starą taczką?
Taczka jest narzędziem, które używamy na co dzień – w ogrodzie służy nam do przewożenia ziemi czy zerwanych jabłek, a przy remontach i pr...
Czytaj więcej

Ziemia po wykopie – czy można ją wykorzystać

Ziemia po wykopie – czy można ją wykorzystać
Ziemię otrzymaną z wykopu, można bardzo różnie spożytkować. Zakres prac zależeć będzie wyłącznie od rodzaju ziemi. Może być ona bowiem częściowo żyzna...
Czytaj więcej

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek
Bez względu na charakter prac z użyciem taczki oraz materiał jej wykonania, konieczne jest jej odpowiednie przechowywanie oraz prawidłowa konserwacja....
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać taczkę na budowę i do ogrodu