LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wybrać taczkę na budowę i do ogrodu

Taczka to zarówno element wyposażenia placu budowy, jak i ogrodowego składziku z narzędziami. Urządzenie, które prezentuje się dość zwyczajnie, jest praktyczne i bardzo pomocne, może być wykorzystywane przy wielu pracach ogrodowych oraz wykończeniu budynku. Co ciekawe, to właśnie ze względu na zaplanowane przeznaczenie należy dobierać taką taczkę, z której funkcjonalności rzeczywiście będziemy zadowoleni.

taczka na budowę

Czy taczka budowlana różni się od ogrodowej?

Oczywiście, że tak. Ta pierwsza jest przede wszystkim wykonana z dużo solidniejszych i cięższych materiałów, a co za tym idzie sprawiających, że taczką po prostu łatwiej się manewruje. Taczki ogrodowe, które stosuje się głównie przy okresowych pracach porządkowych, są zdecydowanie lżejsze, najczęściej wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego.

Na jakie elementy taczki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim na koła. Taczki mogą być wyposażone w 1 lub 2 sztuki, zamontowane na łożyskach. Koła w taczkach budowlanych powinny być wykonane z gumy oraz metalowej felgi, która jest cięższa, a przez to i bardziej solidna.

Na potrzeby małego, przydomowego ogródka możemy zaryzykować najtańszą wersję taczki z kołami z tworzywa oraz felgą plastikową. Wersją pośrednią, zarówno pod względem wytrzymałościowym, jak i ceny, będą koła pneumatyczne – które sprawdzają się na różnym terenie, ale mogą być podatne na przebicia.

taczka budowlana Castorama

W poszczególnych taczkach inna będzie także konstrukcja. W ofercie, odnajdziemy taczki płytkie, wygodniejsze w użytkowaniu oraz głębokie, do których załadujemy materiały większe gabarytowo. Pojemność taczki jest wyrażana w litrach, ładowność w kilogramach. Jeśli zatem taczka ma mieć przede wszystkim przeznaczenie budowlane – lepiej zdecydować się na ten produkt, który pozwoli przewieźć duże ciężary.

Podczas wyboru taczki zwróćmy także uwagę na długość rączek, które umieszczone w dużej odległości od ramy ochronią nasze nogi przed nieprzyjemnym otarciem oraz na umiejscowienie kół. Jeśli koło jest mocno wysunięte do przodu, taczką będzie wygodniej manewrować, ale ciężar załadunku zostanie przeniesiony na nasze ręce. Im bardziej koła przesunięte są do środka, tym poruszanie taczką będzie trudniejsze, ale załadunek wyda się lżejszy.

Naszą uwagę powinien wreszcie zwrócić także materiał, z jakiego została ona wykonana. Taczki z lekkiego tworzywa sztucznego, sprawdzą się do prac w ogrodzie, aluminiowa może być podatna na odkształcenia, a zatem warto jej nie przeciążać. Wreszcie, taczka stalowa może mieć wszechstronne zastosowanie przy pracach budowlanych. Na wszelki wypadek, warto jednak zadbać o jej ochronę antykorozyjną.

Data publikacji: 19.08.2016