Produkty

O czym należy pamiętać przy montażu kanalizacji?

O czym należy pamiętać przy montażu kanalizacji?

Przy montażu rur kanalizacyjnych często zapomina się o paru ważnych kwestiach. Z czasem mogą powodować one usterki, których usunięcie może okazać się bardzo kosztowne. Warto więc przytoczyć parę niezbędnych zasad, które pozwolą uniknąć takich sytuacji. Dzięki nim nawet niedoświadczony majsterkowicz wykona instalację bez szkody dla domu i portfela.

kanalizacjaZanim zabierzemy się do pracy warto przemyśleć to, w jakich miejscach zamierzamy zamontować elementy wyposażenia kuchni bądź łazienki. Zanim utnie się jakąś rurę, warto kilka razy zmierzyć dokładnie jej długość, a ciąć dopiero, gdy będzie się pewnym, że jest ona właściwa.

 

Najważniejszy we wszystkich instalacjach jest mierzony w procentach spadek rury – nie może być on mniejszy niż 5%. Oznacza to, że na każdy metr rury kanalizacyjnej, jej spadek w kierunku odpływu musi mieć co najmniej 5 cm. Niektórzy (szczególnie domorośli) instalatorzy zapominają o tym, że rura musi być ułożona kielichem w kierunku przeciwnym do spadku. W innym razie, woda błądząca po rurach może wydostawać się spod uszczelki, prowadząc do zawilgocenia murów. Należy zwrócić uwagę, aby rury były umieszczone z dala od źródeł ciepła. Inaczej rura wykonana z plastiku może zacząć się uginać, a to na dobre zaburzy jej drożność (a z czasem może ją całkowicie zablokować).

 

Przy projektowaniu nawet najprostszych instalacji trzeba pamiętać o jak najlepszej przepustowości oraz wentylacji. Każdy pion kanalizacyjny powinien być przedłużony do połaci dachu i zakończony specjalnym kominkiem. Na parametr przepustowości wpływa szereg czynników. Najważniejszym z nich jest średnica rury. Pamiętajmy o tym, aby ta, która łączy dwie do niej wpadające, miała zawsze większą średnice. Na przykład rura łącząca dwie inne rury o średnicach 50 mm powinna mieć nie mniej niż 75 mm średnicy.

 

rury kanalizacyjneNastępnym ważnym czynnikiem decydującym o przepustowości są załamania. Przy montowaniu instalacji kanalizacyjnych należy pamiętać o możliwie jak największych spadkach rur, szczególnie przy tych o średnicy 32 mm (której stosowanie najlepiej ograniczyć do minimum). Przy podłączeniu do pralki najlepiej zastosować rurę o średnicy 50 mm, a dopiero na ostatnim kielichu zakończyć ją kolanem redukcyjnym na 32 mm. Instalacje kanalizacyjne wlotowe najlepiej wykonywać za pomocą trójników kątowych 45 stopni. Im delikatniejsze załamania, tym lepiej dla naszej instalacji. Również kolana zastosowane przy łączeniach powinny mieć możliwe najmniejszy kąt. Zamiast kolana 87 stopni lepiej zastosować dwa 45 stopniowe itd. Pamiętajmy, że woda podróżuje tam swobodnie i im łatwiejszy będzie dla niej przepływ, tym bardziej drożna będzie cała instalacja.

 

Istotną rzeczą podczas wykonywania kanalizacji jest odpowiedni montaż do ściany. Pamiętajmy, że instalacja ta ma przetrwać długie lata, dlatego używajmy co najmniej jednego uchwytu na pół metra długości rury. Montując kołki pod uchwyty, należy uważać, aby rura się nie obluzowała. Ważnym elementem jest także izolacja akustyczna. Na pionach, gdzie schodzi się duża ilość rur najlepiej zastosować izolację w postaci specjalnych pianek. Zmniejszy to poziom hałasu przy przepływającej wodzie, zwiększając komfort domowników.

Data publikacji: 31.10.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak zamontować ciąg instalacyjny?

Jak zamontować ciąg instalacyjny?
Idące równolegle do ścian długie rury kojarzą nam się z piwnicami dużych budynków, w których umieszczono zawory pionów. Są nieestetyczne, zbierają kur...
Czytaj więcej

Rury - ukryte w ścianie czy wyeksponowane?

Rury - ukryte w ścianie czy wyeksponowane?
O wyglądzie naszego mieszkania decydują nie tylko względy estetyczne. Jeśli chcemy ukryć w ścianach rury doprowadzające gaz, powinniśmy być świadomi z...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

O czym należy pamiętać przy montażu kanalizacji?