Jak pozbyć się szpaków

Szpaki są jednymi z najbardziej uciążliwych ogrodowych szkodników. W sadach owocowych wyrządzają ogromne szkody, zjadają w szybkim tempie czereśnie czy wiśnie. Co gorsza, gustują również w śliwkach, porzeczkach i truskawkach. Przedstawiamy sposoby, jak odstraszyć te żarłoczne ptaki.

Jak pozbyć się szpaków

Wielu ogrodników i sadowników narzeka na uciążliwą obecność szpaków. Nie tylko wyjadają one plony, ale także zanieczyszczają teren swoimi odchodami. Jeżeli chcemy pozbyć się ich z naszego terenu i zabezpieczyć przed nimi owoce, podpowiadamy, w jaki sposób możemy to zrobić.

Elektroniczny dźwiękowy odstraszacz – jego działanie polega na emitowaniu dźwięków naśladujących te wydawane przez ptaki drapieżne. Dźwięki te są nieszkodliwe dla człowieka ani dla ptaków, jednak te drugie skutecznie odstraszają. Podobno najskuteczniejszym straszakiem elektronicznym jest ten, który wydaje odgłosy szpaka przerażonego.

Strach na szpaki – wykonany z błyszczącej folii i tasiemek. Warto zastosować tutaj kolor niebieski, którego ptaki nie lubią. Na podobnej zasadzie powinny działać zawieszone na drzewach płyty CD i DVD – błyskające w promieniach słonecznych powierzchnie powinny działać odstraszająco. Niestety, szpaki z czasem przyzwyczajają się do tych przedmiotów, warto więc stosować tę metodę na przemian z innymi.

Siatka na drzewa – siatka jest tanim sposobem na ochronę drzew i krzewów owocowych przed szpakami. Problem stanowić może jedynie rozmiar drzewa – jeśli jest duże i wysokie, trudno nam będzie ją założyć. Jednak siatka o odpowiednim rozmiarze oczek z pewnością będzie dla szpaków dużym utrudnieniem i ograniczy ilość zjadanych przez nie owoców.

Jak pozbyć się szpaków

Figury ptaków – sylwetki ptaków drapieżnych, takich jak np. jastrząb czy sokół wywieszone lub przymocowane do drzew również pomogą w odstraszeniu szpaków. Atrapy zwykle wykonane są z zachowaniem naturalnych rozmiarów ptaków. Na rynku znajdziemy także figury kruków, które mają spełniać podobne zadanie. Również ta metoda z czasem może okazać się mniej skuteczna, gdyż szpaki przyzwyczają się do obecności sztucznego ptaka.

Płoszenie hukowe – to metoda stosowana raczej w sadach niż w warunkach działkowych, przede wszystkim ze względu na dużą uciążliwość dla otoczenia. Huk wydawany przy użyciu specjalnych armatek hukowych odstraszy ptaki, ale może także wystraszyć domowe zwierzęta oraz okolicznych mieszkańców. Poza tym ptaki z czasem przyzwyczajają się również do tego typu odgłosów.

Jak widać, żadna z metod nie gwarantuje, że pozbędziemy się szpaków raz na zawsze. Najlepiej więc okryć wszelkie zagrożone przez te ptaki uprawy siatkami i wspomagać się poszczególnymi metodami na przemian, tak aby szpaki nie przyzwyczaiły się do straszaków i nie przestały na nie reagować. Warto także wykorzystać obecność kota, który z natury jest drapieżnikiem i ptaki także należą do jego potencjalnych ofiar. Jeżeli nasz kot wychodzi na dwór, pozwólmy przebywać mu w ogrodzie. Już sama jego obecność może sprawić, że szpaki będą mniej ochoczo gościły na naszym terenie.