Produkty

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki

Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i przede wszystkim niezwykle kolorowymi kwiatami. Okazuje się, że kluczem do sukcesu w zakresie ich pielęgnacji jest przesadzanie.

przesadzanie storczykaDlaczego przesadzanie jest ważne? Bez tego zabiegu roślina nie jest w stanie rosnąć. Szybko zatrzymuje się również jej kwitnięcie. Storczyki są bowiem roślinami, które pięknie prezentują się wyłącznie przez pewną część roku. Wówczas intensywnie kwitną, zdobiąc parapety naszego domu. W pozostałych miesiącach ich pąki kwiatowe często znikają, a bywa, że po jakimś czasie także żółkną. Taka roślina niestety nie będzie już w danym miejscu kwitła. Aby umożliwić jej dalszy, równie bujny wzrost należy najpierw przyciąć łodyżki powyżej trzeciego oczka od dołu, a następnie przesadzić kwiat dla zapewniania mu lepszego kwitnienia.

Jak często powinniśmy przesadzać storczyki?

Zakłada się, że przesadzanie storczyków powinno się odbywać co około 2 lata. Czynność tę należy przeprowadzać wiosną, najlepiej wtedy, kiedy roślina nie wykształciła jeszcze nowych pędów. Później, gdy storczyk będzie już kwitł, wszelkie prace związane z przesadzaniem nie są wskazane.

W jaki sposób przesadzać?

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, będzie zdjęcie z bryły korzeniowej plastikowej osłonki. W niej najczęściej otrzymujemy roślinę w sklepie ogrodniczym. Jeśli korzenie zbyt mocno przywarły do osłonki, przetnijmy ją wzdłuż nożyczkami. Odejdzie szybko i łatwo, a dodatkowo nie uszkodzimy korzenia kwiatu. Po wyłożeniu storczyka z osłonki oczyszczamy bryłę korzeniową z resztek poprzedniej ziemi oraz innych składników. Gdy jest już w miarę czysta, przycinamy wszystkie podgniłe lub żółte korzenie. Pozostawiamy tylko te części, które wyglądają na zdrowe.

Storczyka będziemy przesadzać do nowej doniczki – zanim jednak włożymy roślinę w nowe miejsce, usypmy w osłonce warstwę świeżej ziemi. W tak przygotowanym miejscu umieszczamy roślinę. Teraz możemy wypełnić doniczkę pozostałym podłożem. Aby ziemia dostała się pomiędzy korzenie, delikatnie ostukujemy doniczkę.

Uwaga: Przesadzoną roślinę podlewamy dopiero kolejnego dnia.

Idealne podłoże dla storczyka to połączenie kory sosnowej oraz torfu z dodatkiem substancji organicznej, które jest odpowiednie do prawidłowego wzrostu rośliny.pojemnik na storczyka

Podczas przesadzania storczyka zwróćmy także uwagę na specjalną doniczkę. Warto umieścić go w naczyniu dość długim, ze specjalnym zbiorniczkiem na wodę (znajdującym się na dole pojemnika). W takiej donicy korzenie powietrzne nie gniją, a woda, odparowując, zapewnia odpowiednie nawilżenie roślinie.

Oczywiście wymiany doniczki dokonujemy jednorazowo po przeniesieniu z plastikowej osłonki. Każde kolejne prace wykonujemy w tym samym naczyniu dosypując świeżego substratu.

Pamiętajmy: Lepiej dobrać doniczkę nieco mniejszą niż zbyt dużą.

Porada stylisty: Dobierając doniczkę, zwróćmy uwagę na jej wykończenie oraz kolorystykę. Dopasujmy ją do wyposażenia naszego mieszkania. Co więcej, możemy też skupić się na produktach, które będą kolorystycznie odpowiadały płatkom kwiatów rośliny.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Jakie rośliny hodować w łazience?

Jakie rośliny hodować w łazience?
Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi c...
Czytaj więcej

Jak zrobić dekorację z filiżanki?

Jak zrobić dekorację z filiżanki?
Nawet bogaty zapas filiżanek otrzymany z jakiejś okazji każdemu z nas prędzej czy później się znudzi. Ale zapomniane, głęboko wsadzone do szafy filiża...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przesadzać storczyki