Jak przesadzać storczyki

Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i przede wszystkim niezwykle kolorowymi kwiatami. Okazuje się, że kluczem do sukcesu w zakresie ich pielęgnacji jest przesadzanie.

Jak przesadzać storczyki

Dlaczego przesadzanie jest ważne? Bez tego zabiegu roślina nie jest w stanie rosnąć. Szybko zatrzymuje się również jej kwitnięcie. Storczyki są bowiem roślinami, które pięknie prezentują się wyłącznie przez pewną część roku. Wówczas intensywnie kwitną, zdobiąc parapety naszego domu. W pozostałych miesiącach ich pąki kwiatowe często znikają, a bywa, że po jakimś czasie także żółkną. Taka roślina niestety nie będzie już w danym miejscu kwitła. Aby umożliwić jej dalszy, równie bujny wzrost należy najpierw przyciąć łodyżki powyżej trzeciego oczka od dołu, a następnie przesadzić kwiat dla zapewniania mu lepszego kwitnienia.

Jak często powinniśmy przesadzać storczyki?

Zakłada się, że przesadzanie storczyków powinno się odbywać co około 2 lata. Czynność tę należy przeprowadzać wiosną, najlepiej wtedy, kiedy roślina nie wykształciła jeszcze nowych pędów. Później, gdy storczyk będzie już kwitł, wszelkie prace związane z przesadzaniem nie są wskazane.

W jaki sposób przesadzać?

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, będzie zdjęcie z bryły korzeniowej plastikowej osłonki. W niej najczęściej otrzymujemy roślinę w sklepie ogrodniczym. Jeśli korzenie zbyt mocno przywarły do osłonki, przetnijmy ją wzdłuż nożyczkami. Odejdzie szybko i łatwo, a dodatkowo nie uszkodzimy korzenia kwiatu. Po wyłożeniu storczyka z osłonki oczyszczamy bryłę korzeniową z resztek poprzedniej ziemi oraz innych składników. Gdy jest już w miarę czysta, przycinamy wszystkie podgniłe lub żółte korzenie. Pozostawiamy tylko te części, które wyglądają na zdrowe.

Storczyka będziemy przesadzać do nowej doniczki – zanim jednak włożymy roślinę w nowe miejsce, usypmy w osłonce warstwę świeżej ziemi. W tak przygotowanym miejscu umieszczamy roślinę. Teraz możemy wypełnić doniczkę pozostałym podłożem. Aby ziemia dostała się pomiędzy korzenie, delikatnie ostukujemy doniczkę.

Uwaga: Przesadzoną roślinę podlewamy dopiero kolejnego dnia.

Jak przesadzać storczyki

Idealne podłoże dla storczyka to połączenie kory sosnowej oraz torfu z dodatkiem substancji organicznej, które jest odpowiednie do prawidłowego wzrostu rośliny.

Podczas przesadzania storczyka zwróćmy także uwagę na specjalną doniczkę. Warto umieścić go w naczyniu dość długim, ze specjalnym zbiorniczkiem na wodę (znajdującym się na dole pojemnika). W takiej donicy korzenie powietrzne nie gniją, a woda, odparowując, zapewnia odpowiednie nawilżenie roślinie.

Oczywiście wymiany doniczki dokonujemy jednorazowo po przeniesieniu z plastikowej osłonki. Każde kolejne prace wykonujemy w tym samym naczyniu dosypując świeżego substratu.

Pamiętajmy: Lepiej dobrać doniczkę nieco mniejszą niż zbyt dużą.

Porada stylisty: Dobierając doniczkę, zwróćmy uwagę na jej wykończenie oraz kolorystykę. Dopasujmy ją do wyposażenia naszego mieszkania. Co więcej, możemy też skupić się na produktach, które będą kolorystycznie odpowiadały płatkom kwiatów rośliny.