Produkty

Wszystko o storczykach

Wszystko o storczykach

Piękne kwiaty, które zdobią parapety w salonie, jadalni czy innym pomieszczeniu –  storczyki – to rośliny o bardzo specyficznych wymaganiach pielęgnacyjnych. Jak o nie dbać? Czego nie lubią?

storczykStorczyki to kwiaty, które porastają obszary obu półkul. Dobrze czują się zarówno w strefie umiarkowanej, jak i równikowej. Różnią się jednak przeznaczeniem: storczyki porastające strefę umiarkowaną korzenią się w ogrodzie, z kolei te ze strefy równikowej będą się pięknie prezentowały w domowych wnętrzach.

Rośliny te są piękne i bardzo dekoracyjne, niestety, pod wpływem różnych niekorzystnych czynników mogą nie tylko zrzucać kwiaty, ale także szybko obumierać.

Poniżej podpowiemy, jak dbać o storczyki, jakie kupować i wreszcie, co robić, by polubiły nasze towarzystwo.

Sztuka kupowania storczyków

Wybór tej uroczej rośliny zaważy nad sposobami jej późniejszej pielęgnacji. Będąc w sklepie nie warto zwracać uwagi tylko na to, jak pięknego koloru płatki mają kwiaty. Zwróćmy uwagę na kilka innych czynników.

Po pierwsze, zerknijmy na system korzeniowy. Unikajmy zakupu tych roślin, które mają korzenie wyschnięte lub zgniłe. Storczyk powinien też mocno trzymać się w doniczce.

Po drugie, obejrzyjmy uważnie liście – dobrze, jeśli są one pozbawione przebarwień, twarde i bez uszkodzeń mechanicznych.

Zawsze czytajmy etykiety przyczepione do rośliny. Unikajmy tych gatunków, z których uprawą możemy sobie nie poradzić.

Pamiętajmy, że gatunkiem polecanym dla niedoświadczonych hodowców jest np. Phalaenopsis, storczyk nie tylko łatwy w uprawie, ale również stosunkowo tani.

Sztuka podlewania

Storczyki to wyjątkowo wymagające rośliny w zakresie podlewania. Od zimnej wody zdecydowanie bardziej wolą letnią, przegotowaną (najlepiej po odstaniu). Doskonale sprawdza się także woda z filtra o odwróconej osmozie.

Najlepszą porą w ciągu dnia na podlewanie jest storczyka jest poranek. Dlaczego? Otóż ziemia nawilżona stosunkowo wcześnie ma szansę wyschnąć do wieczora i tym samym uniknie chorób, które bardzo często atakują te rośliny.

Storczyków lepiej nie podlewać z góry, ale stosować coś w rodzaju kąpania. Wystarczy w tym celu ustawić doniczki z kwiatami do miski wypełnionej wodą. Taka kąpiel nie musi trwać dłużej niż 15-20 min.

Rośliny te nie znoszą nadmiernego podlewania. Znacznie lepiej rosną w lekko przesuszonej glebie niż w zbyt mokrej.

Sztuka pielęgnacjistorczyk jednokwiatowy

Pielęgnacja polega przede wszystkim na dostarczeniu roślinie odpowiedniej dawki światła. Różne gatunki wymagają go mniej lub więcej. Warto o tym pamiętać podczas zakupu poszczególnych roślin.

Jeśli nasz storczyk ma zbyt mało światła, to najczęściej reaguje na to matowieniem liści, i mniejszym ich rozmiarem w porównaniu do poprzednich. Roślina z reguły też nie kwitnie i ma znacznie mniej pąków kwiatowych.

Jeśli roślina ma zbyt dużo światła, jej liście stają się szorstkie i ciepłe. Poparzone, mogą nawet nabierać czerwonego koloru.

Storczyki to piękne i bardzo wdzięczne rośliny. Warunkiem ich uprawy jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Taką możemy zapewnić tylko wówczas, gdy wiemy, jaki gatunek rośliny posiadamy.

Data publikacji: 14.10.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i...
Czytaj więcej

Uprawa i pielęgnacja miltonii

Uprawa i pielęgnacja miltonii
Domowa hodowla storczyków zyskuje coraz większą popularność. Do tej pory podchodziliśmy do tych kwiatów z dużą rezerwą, gdyż nie byliśmy pewni, czy bę...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wszystko o storczykach